"Svađe" Ane Vukotić premijerno u CNP-u

Došli smo do nekih interesantnih otkrića i pitanja koja se tiču naroda i toga kako vlast u stvari uživa u manipulaciji, kazala je rediteljka
0 komentar(a)
Ažurirano: 31.10.2012. 10:44h

Komad “Ribarske svađe” po tekstu Karla Goldonija, u režiji Ane Vukotić, biće izvedena premijerno na Velikoj sceni Crnogorskog narodnog pozorišta, prvog novembra, čime će biti obilježen početak nove pozorišne sezone u ovom teatru. “Ribarske svađe” su prvobitno izvedene ove godine u okviru festivala Grad teatar u Budvi, kada je ova predstava u junu odigrana na terasi između starogradskih crkava.

Povodom premijere “Ribarskih svađa” i početka nove sezone u Crnogorskom narodnom pozorištu, juče je održana konferencija za novinare na kojoj je bilo riječi o “prevođenju” komada iz ambijenta na scenu kutiju.

Dramaturgiju za “Ribarske svađe” potpisuje Ljubomir Đurković, scenografiju Aleksandar Vukotić, kostim Leo Kulaš, muziku Ljupčo Konstatinov, koreografiju Sonja Vukićević, saradnik na dramaturgiji je bila Stela Mišković, a glumačku postavu čine Varja Đukić, Dragan Jovanović, Dragan Mićanović, Simo Trebješanin, Momčilo Pićurić, Ratka Mugoša, Nada Vukčević, Zoran Vujović, Mišo Obradović, Stevan Radusinović kao i studenti treće godine glume FDU sa Cetinja Ana Vučković, Bojana Malinovska, Miloš Pejović i Momčilo Otašević. Rediteljka Vukotić je govorila o tekstu Karla Goldonija koji je jedan od rijetkih tekstova koje je ovaj autor pisao na italijanskom dijalektu, kao i da je za ove potrebe prevod uradio Radoslav Rotković, što je prvi prevod Goldonija na crnogorski jezik.

"Izazov je bio staviti Goldonijev tekst u kontekstu današnjice, a moja intervencija je bila naveća oko lika Isidora, isljednika za kriminal"

"Izazov je bio staviti Goldonijev tekst u kontekstu današnjice, a moja intervencija je bila naveća oko lika Isidora, isljednika za kriminal, kojeg tumači Dragan Jovanović. On je kod Goldonija veseli dobrotvor, a u ovom čitanju “Ribarskih svađa” on predstavlja poziciju moći i vlasti. Mislim da smo ovdje došli do nekih interesantnih i duhovitih otkrića i pitanja koja se tiču naroda, mase, i toga kako vlast u stvari uživa u manipulaciji", kazala je Vukotić.

Sonja Vukićević je bila zadužena za scenski pokret u “Ribarskim svađama”.

"Ja sam u Crnogorskom narodnom pozorištu igrala i prije njegove obnove, i moram istaći da je fantastično, što je cetinjska akademija odabrala ove mlade ljude da se bave njime. Mislim da je Crna Gora dobila veliki broj mladih i talentovanih pozorišnih umjetnika i više nije problem praviti predstavu, i nije potrebno dovoditi goste, već ova zemlja sada ima svoje ljude", kazala je Vukićević.

Promjena ambijenta igranja predstave je svakako najveća promjena u predstavi, a scenografiju na “Ribarskim svađama” potpisuje Aleksandar Vukotić.

"Budvanski ambijent je sam po sebi davao notu cijelom komadu i zato je sve to moglo da profunkcioniše na pravi način u takvom prostoru. Ovdje je zadatak bio nešto drugačiji, i opet je bilo važno doprinijeti ličnim sredstvima atmosferi koja se treba kompenzovati u zatvorenom prostoru", rekao je Vukotić.

Karlo Goldoni (Venecija, 25. februar 1707 – Pariz, 6. februar 1793) je kao komediograf, aktivno radio na reformi italijanskog pozorišta. Svojom reformom reagovao je na površnost “komedije del arte” i stvorio komediju karaktera i običaja, u kojoj su protagonisti ljudi njegovog vremena. U više od stotinu komedija prikazao je gotovo sve društvene slojeve Venecije pokazujući posebne simpatije prema srednjem građanskom staležu i puku. Njegovi likovi – trgovci, domaćice, krčmarice i ribari, govore živim i sočnim venecijanskim dijalektom. Među najbolja njegova djela ubrajaju se: “Kafana”, “Krčmarica Miradolina”, “Mali trg”, “Lepeza” i “Ribarske svađe”. Goldonijevo djelo je svojim reformskim “kursom” i umjetničkim kvalitetima, prešlo granice Italije i postalo baština svjetskog pozorišta.

Prva repriza “Ribarskih svađa” biće drugog novembra takođe na Velikoj sceni CNP-a.

Bonus video: