Trojica osuđenika dobila uslovni otpust, oni opet radili po starom

Sud će opozvati uslovni otpust ako osuđeni, dok je na uslovnom otpustu, učini jedno ili više krivičnih djela za koja je izrečena kazna zatvora preko jedne godine
235 pregleda 0 komentar(a)
Ažurirano: 04.10.2012. 21:22h

Od 830 osuđenika, koliko ih je do 1. septembra dobilo uslovni otpust po bilo kom osnovu, trojica su tokom trajanja uslovnog otpusta počinila novo krivično djelo.

Za to vrijeme sud nijednom osuđeniku nije opozvao uslovni otpust.

Iz Ministarstva pravde “Vijestima” je pojašnjeno da je opozivanje uslovnog otpusta propisano Krivičnim zakonikom Crne Gore.

Dvojica od trojice koji su počinili krivično dijelo tokom trajanja uslovnog otpusta, koristila su uslovni otpust po odluci Komisije za uslovni otpust, a jedan po diskrecionom pravu direktora Zavoda

Iako nije pojašnjeno zbog čega sud nije opozvao uslovni otpust trojici osuđenika koji su tokom njegovog trajanja počinili krivično dijelo, zaključuje se da oni najvjerovatnije nisu počinili krivično djelo za koje se uslovni otpust opoziva.

"Sud će opozvati uslovni otpust ako osuđeni, dok je na uslovnom otpustu, učini jedno ili više krivičnih djela za koja je izrečena kazna zatvora preko jedne godine. Sud može opozvati uslovni otpust ako uslovno otpušteni učini jedno ili više krivičnih djela za koja je izrečena kazna zatvora do jedne godine. Pri ocjeni da li će opozvati uslovni otpust, sud će naročito uzeti u obzir srodnost učinjenih krivičnih djela, pobude iz kojih su učinjena i druge okolnosti koje ukazuju na opravdanost opozivanja uslovnog otpusta", piše u Krivičnom zakoniku.

U tom članu KZ propisano je i da se dio kazne koji je osuđeni izdržao po ranijoj osudi uračunava u novu kaznu, dok se vrijeme provedeno na uslovnom otpustu ne uračunava, kao i da se ako uslovno otpušteni bude osuđen na kaznu zatvora do jedne godine, a sud ne opozove uslovni otpust, produžava uslovni otpust za vrijeme koje je osuđeni proveo na izdržavanju te kazne zatvora.

“Dvojica od trojice koji su počinili krivično dijelo tokom trajanja uslovnog otpusta, koristila su uslovni otpust po odluci Komisije za uslovni otpust, a jedan po diskrecionom pravu direktora Zavoda”, saopšteno je iz Ministrstva na čijem je čelu Duško Marković.

Radović oslobodio 475 zatvorenika

Za prvih osam mjeseci 2012. Komisija za uslovni otpust razmatrala je 333 molbe za uslovni otpust. Od tog broja, pozitno je odgovoreno na 196 molbi, a negativno na 137.

Po diskrecionom pravu direktora uslovno su otpuštena 634 osuđenika. U periodu dok je na čelu Zavoda za izvršenje krivičnih sankcija bio Milan Radović, do kraja maja, on je to pravo iskoristio u 475 slučajeva.

Milan Radović

"U periodu od 1. januara 2012. do 1. juna 2012. godine, po diskrecionom pravu direktora Zavoda uslovno je otpušteno ukupno 475 osuđenih lica, od čega iz Kazneno-popravnog doma 71 lice, iz Zatvora za kratke kazne 209 lica i iz Zatvora Bijelo Polje 195 lica”, navodi se u odgovoru.

Tokom 2011. godine Radović je po tom osnovu uslovno pustio na slobodu 1.118 osuđenika. Te godine Komisija je dobila ukupno 35 molbi, a Uslovno je otpušteno 10. Broj uslovno otpuštenih po diskrecionom pravu direktora smanjio se od kad je na čelu ZIKS-a Miljan Perović.

“Od 1. juna do 1. septembra on je to pravo iskoristio u 159 slučajeva. Perović je iz Kazneno-popravnog doma na uslovnu slobodu pustio 15 osuđenika, iz Zatvora za kratke kazne 81 i iz Zatvora Bijelo Polje 63”, piše u odgovorima iz Ministarstva.

HRA: Sud da odlučuje o otpustu

Iz Akcije za ljudska prava (HRA) preporučili su ministru pravde Dušku Markoviću da precizira kriterijume po kojima postupa Komisija i isključi mogućnost da se prilikom odlučivanja o uslovnom otpustu zahtijeva mišljenje MUP-a.

Pismom koje je krajem prošle sedmice dostavljeno Markoviću i predsjednku Komisije Dragu Raduloviću, oni su preporučili i da se obezbijedi da sva rješenja Komisije o odbijanju budu odgovarajuće detaljno obrazložena.

Tea Gorjanc - Prelević

Direktorica NVO HRA Tea Gorjanc - Prelević u pismu je saopštila da vjeruje da bi usvajanje tih preporuka doprinijelo uspostavljanju transparentnog odlučivanja Komisije, koje bi uklonilo sumnje u njen rad i odgovarajuće motivisalo osuđena lica za resocijalizaciju.

Marković nije odgovorio na pitanja "Vijesti" o preprukama koje mu je uputila HRA, a predsjednik Komisije nije odgovarao na poziv novinara "Vijesti"

U istom pismu Gorjanc - Prelević je pojasnila da je izvjesan broj osuđenika obavijestio HRA o svom nezadovoljstvu postupanjem Komisije.

"Osuđenici su se žalili da postupak odlučivanja o uslovnom otpustu nije dovoljno transparentan i da im ne uliva povjerenje kao pravedan, jer su primjetili slučajeve da se nekim licima odobravao uslovni otpust, iako nijesu ispunili kriterijume, na primjer bili su disciplinski kažnjavani u ZIKS-u, dok je drugima molba odbijena samo zbog negativnog mišljenja PJ Uprave policije, iako u ZIKS-u nijesu bili disciplinski kažnjavani. Primjera radi, u slučaju osuđenika Rajka Stajovića, uvidom u rješenje Komisije, uvjerili smo se da je njegova molba odbijena jer je tri puta uzastopno dobijao negativno mišljenje MUP-a”, ocijenjeno je z HRA.

Marković nije odgovorio na pitanja "Vijesti" o preprukama koje mu je uputila HRA, a predsjednik Komisije nije odgovarao na poziv novinara "Vijesti".

Galerija

Bonus video: