Tužba izdavača "Vijesti" protiv Pinka: Vrhovni sud odlučuje o nadležnosti

Privredni sud se nakon dvije godine oglasio nenadležnim i ustupio predmet Osnovnom sudu
0 komentar(a)
Presuda, suđenje
Presuda, suđenje
Ažurirano: 05.05.2017. 06:14h

Vrhovni sud odlučiće da li je Osnovni ili Privredni sud nadležan za rješavanje spora po tužbi izdavača “Vijesti”, Dejli presa protiv Pink M televizije.

Dejli pres tužbom traži nadoknadu štete od 660.000 eura zbog negativne kampanje i kao posljedicu toga, pada prihoda tokom 2013. i početkom 2014. godine, kao i povrede ugleda brenda “Vijesti”.

Sudija podgoričkog Osnovnog suda Simo Rašović izazvao je sukob nadležnosti, nakon što se Privredni sud nakon dvije godine oglasio nenadležnim i ustupio predmet Osnovnom sudu na odlučivanje.

Rašović je konstatovao da Osnovni sud ne može biti nadležan u tom sporu, pa je odluka o tome na Vrhovnom sudu.

Punomoćnici “Vijesti” traže da se postupak vrati u Privredni sud.

U tužbi se navodi da je Pink M kontinuiranim iznošenjem izmišljotina i uvreda na račun osnivača i zastupnika kompanije Dejli pres, kao i predstavljanjem samih “Vijesti” kao instrumenta za nezakonite i nečasne radnje, povrijedila član 40 Zakona o unutrašnjoj trgovini, za koji je nadležan Privredni sud.

Privredni sud se, nakon dvije godine vođenja postupka, oglasio nenadležnim sa obrazloženjem da “pravni osnov štetnih radnji koje je prouzrokovao Pink predstavljaju odredbe Zakona o medijima, a ne

Zakona o unutrašnjoj trgovini”, te da zbog toga o sporu treba da odlučuje Osnovni sud.

U tužbi se objašnjava da se negativna kampanja sprovodi tako što određenu temu otvori “Pobjeda“, a ponavlja Pink M preko vijesti „Minut, dva“ i „Infomonte“ koje idu svakih sat vremena, a koje prati, kako je ranije Pink saopštio, preko 100.000 gledalaca - jer ta televizija ima regionalnu mrežu.

“Strategija se trenutno primjenjuje u Crnoj Gori s ciljem finansijskog ugrožavanja tužioca kao direktnog konkurenta na tržištu. Tuženi su nastojali da 'Vijesti' prikažu kao 'list mafije', 'tabloid' koji organizuje političku scenu u Crnoj Gori. Objavljivali su da osnivači 'Vijesti' i članovi njihovih porodica predstavljaju lica koja su se na nelegalan i nezakonit način obogatila, odnosno da su tako stečen novac ulagali u 'Vijesti'”, piše u tužbi.

Prvo su bili tuženi i Pobjeda i Pink, ali je nakon stečaja u nekada državnom listu, postupak protiv Pobjede obustavljen.

Bonus video: