Tužilac: Radončić u klanu Keljmendija

“Dok je Radončić bio ministar, sigurnosne službe su locirale Keljmendija i omogućile da bude priveden pravdi", ističu iz SBB-a...
194 pregleda 55 komentar(a)
Ažurirano: 17.07.2014. 07:15h

Naser Keljmendi upravljao je velikom kriminalnom grupom, u čijem sastavu je bio i doskorašnji ministar odbrane Bosne i Hercegovine Fahrudin Radončić.

To je prekjuče pročitao tužilac Endrju Hjuz na početku suđenja Keljemendiju na Kosovu, prenosi prištinski list Koha ditore.

Prva od devet tačaka optužnice tereti Keljmendija da je u saradnji sa Radončićem, Ekremom Lekićem, Muhamedom Ali Gašijem, Milovanom Jeremićem, Lubišom Buhom-Čumetom, Milanom Ostojićem- Sandokanom, Naserom Orićem, Senadom Sahinpasićem, Nebojšom Vukomanovićem, Rasetom Stranjan, Benjaminom Halimovićem, Edinom Ahmetšahićem i ostalim organizovao, formirao, nadzirao, vodio i usmjeravao organizovanu kriminalnu grupu ili učestvovao u njihovim aktivnostima.

Prema navodima Tužilaštva, ta krimi grupa kriva je za ubistvo vođe rivalskih gangstera Ramiza Delalića Ćele, nekadašnjeg oficir BiH Vojske koji je nakon rata u nizu slučajeva bio pod policijskim istragama zbog različitih krivičnih djela...

"Naser Keljmendi se tereti da je tokom 2006. godine imao više susreta u Sarajevu sa Fahrudinom Radončićem i ostalima. Učesnici tih sastanaka tvrde da su formirali kriminalnu grupu i detaljno razradili plan ubistva Delalića".

Naser Keljmendi

"Koha ditore" prenosi da je Keljmendi rekao kako jedva čeka da dokaže svoju nevosnost i negirao sve tačke optužnice.

Tužilaštvo tvrdi da je na tim sastancima Keljmendi ponudio da nađe izvršioce koji će ubiti Delalića.

Na suđenju Keljmendiju trebalo bi se pojaviti 70 svjedoka koji će navodno potvrditi navode optužnice.

Glavni tužilac BiH Goran Salihović, rekao je Tužilaštvo te zemlje ne vodi istragu protiv predsjednika Saveza za bolju budućnost (SBB) - Radončića.

Keljmendi je vlasnik velike imovine i u Crnoj Gori, BiH, Srbiji, Kosovu, Sloveniji, Dubaiju...

"Upravo dok je Radončić bio ministar, bosanskohercegovačke sigurnosne službe su locirale Keljmendija i omogućile kosovskoj policiji da bude priveden pravdi", piše u saopštenju.

Oni nisu komentarisali zbog čega se Radončićevo ime spominje u optužnici. Keljmendi je porijeklom s Kosova, ali je svoje kriminalno carstvo izgradio uglavnom u BiH, a poslove je, kako piše hrvatski Jutarnji list, vodio iz Sarajeva odakle je pobjegao neposredno prije policijske akcije u kojoj je trebao biti uhapšen.

Nakon višemjesečne potrage pronađen je na Kosovu gdje je i uhapšen u maju 2013. S obzirom na to da BiH nije priznala Kosovo izručenje Keljmendija nije bilo moguće, pa je njegov predmet bosanskohercegovačko pravosuđe prepustilo kosovskom, a slučaj su preuzeli međunarodni tužioci.

Keljmendi je vlasnik velike imovine i u Crnoj Gori, BiH, Srbiji, Kosovu, Sloveniji, Dubaiju... U Ulcinju ima Holet “Casa Grande”.

Prema podacima iz CRPS, Keljmendi u Ulcinju posjeduje i agenciju za nekretnine "Donata company".

Na teritoriji opštine Ulcinj posjeduje oko 19.000 kvadrata zemlje. U Podgorici ima stan od 56 kvadrata na Bulevaru Svetog Petra Cetinjskog, ali i stan od 81 kvadrat u potkrovlju zgrade u Moskovskoj ulici.

“Mafijaški bosovi svuda padaju, samo u CG imaju zaštitu države”

Lider PzP-a Nebojša Medojević, kazao je da je pominjanje Radončića kao istaknutog člana Keljmendijevog kartela, još jedan dokaz njegovim ocjenama da u regionu funkcioniše moćna “balkanska konfederacija organizovanog kriminala koju čine strukture vlasti, korumpirani djelovi službi, tajkuni i strukture organziovanog kriminala”.

Podsjećajući da je Radončić prijatelj crnogorskog premijera Mila Đukanovića, Medojević je ocijenio da ta konfederacija vlada u Crnoj Gori, a da ima veoma veliki politički, ekonomski i bezbjednosni uticaj u BiH, Srbiji, Kosovu, Makedoniji, Hrvatskoj i Sloveniji.

Radončić sa Đukanovićem

“Izvor njihove moći su basnoslovne svote gotovine stečene trovinom narkoticima, oružjem, akciznim robama, ljudima, koje se odvijaju uz logističku zaštitu djelova vlasti i bezbjednosnih službi. Srce ove organziacije je u Crnoj Gori, gdje je Đukanović godinama uspijevao da obezbjedi i političku podršku struktura u EU, SAD-u i Rusiji i da nesmetano razvija transnacionalne narkokartele, koji su Balkan registrovali kao bezbjednan region za obavljanje kriminalnih radnji i pranje novca”, kazao je Medojević.

Tvrdi da je akcija bezbjednosnih službi SAD - “Balkanski ratnik”, označila prekretnicu u odnosu Amerike prema balkanskoj mafiji i da od tada pada jedan po jedan narko bos.

“Keljemndi je bio strateški partner režima Đukanovića, o čemu svjedoče mnoge bezbjednosne informacije koje su se pojavile u javnosti - od afere “Listing”, pa do javnog svedočenja Keljmandija u kojem je istakao prijateljske veze sa Đukanovićem kome je pomogao finansijski i logistički oko njegovih političkih kampanja. Na sjednicama Odbora za bezbjednost uzalud sam pokušavao da rasvijetljim odnose Keljmendija sa našim službama i vrhom režima i nikada nijesam dobio odgovor na pitanje - kojim ministrima u Vladi je Keljemndi poklonio luksuzne BMW džipove i kakva je priroda odnosa sa nekim vodećim operativcima ANB-a. Stavljanje Keljmendija na crnu listu predsjednika SAD - kao opasnost za nacionalnu bezbjednost, značila je kraj njegovog carstva i on je završio u zatvoru".

"U petak, Sud u Beogradu treba da donese presudu jednom od bosova Balkanske konfederacije Organizovanog kriminala u Beogradu, sud u Prištini treba da istraži veze Keljemndija i Radončića. Očigledno je da su SAD i EU krenule u odlučnu akciju čišćenja Balkana od organizovanog kriminala i njegovog političkog uticaja. U svim državama bosovi mafije se hapse, osim u Crnoj Gori gdje očigledno uživaju zaštitu Đukanovića , Duška Markovića, Bora Vučinića i Raška Konjevića”, tvrdi Medojević.

Galerija

Bonus video: