U funkciji razvoja i mira

6. april je dan kada su prije 118 godina u Atini ustanovljene moderne Olimpijske igre
1 komentar(a)
tribina, dan sporta, COK, Foto: Luka Zeković
tribina, dan sporta, COK, Foto: Luka Zeković
Ažurirano: 06.04.2014. 22:26h

Međunarodni dan sporta u funkcija razvoja i mira prvi put je juče obilježen u članicama Ujedinjenih nacija. I Crna Gora je obilježila Dan sporta 6. april, tribinom na Ekonomskom fakultetu (EF) u Podgorici, „Sport u u funkciji razvoja i mira”.

Crnogorski olimpijski komitet, Uprava za mlade i sport su tribinu organizovali sa sportsko-rekreativnim društvom studenata Ekonomskog fakulteta „Ekomen”.

Dominirale su četiri teme: „Sport u funkciji razvoja društva i sport kao faktor integracija”, predsjednika COK-a Dušana Simonovića, „Sport i zdrava nacija” v.d. direktora Uprave za mlade i sport Igora Vušurovića, „Inkluzija u sportu” generalnog sekreta Paraolimpijskog komiteta Crne Gore Dušana Dragovića, „Univerzitetski sport” dekana EF Milivoja Radovića i „Uloga sportista”, olimpijskog, svjetskog i evropskog vaterpolo prvaka Mirka Vičevića.

"Generalna skupština UN je ovaj dan ustanovila na zasjedanju u avgustu prošle godine, a 6. april je dan kada su prije 118 godina u Atini ustanovljene moderne Olimpijske igre. UN i Međunarodni olimpijski komitet su partneri, pošto olimpizam podrazumijeva sve osnovne postulate na kojima počiva rad Ujedinjenih nacija. MOK ima status posmatrača u UN. Sport je paradigma ratu i poput antičkih Olimpijskih igara, i cilj je modernih da stanu ratovi i da se borba preseli na sportska borilišta", kazao je Simonović, uz napomenu da MOK uspijeva da ostane na putu i principima olimpizma, uprkos ogromnom novcu koji u njega ulažu velike kompanije, očekujući benefite.

Olimpijski odbojkaški pobjednik, Vušurović, osvrnuo se u izlaganju na tek objavljen podatak da oko 20.000 djece u Crnoj Gori ima problem gojaznosti.

"To znači da veću ulogu u našem društvu moramo pokloniti sportskoj medicini. I treba značajno popraviti sport u osnovnim školama, a Uprava je pokrenula inicijativu sa četiri nacionalna saveza (FSCG, KSCG, RSCG i OSCG), i svaki od njih će u septembru školama donirati po 100 lopti. Fizička aktivnost i sport moraju postati stil života. I treba se integrisati kroz sport. Regionalna studentska košarakaška liga već daje dobar rezultat a krenuli smo sa inicijativom da se plej-of odigra u Crnoj Gori. Planiramo da sličnu ligu pokrenemo u futsalu i ženskoj odbojci", rekao je Vušurović.

Dragović je naglasio da je sport veoma važan faktor uključenja osoba sa invaliditetom u društvenu zajednicu i da im pomaže da postanu građani bitni za zajednicu.

"U Crnoj Gori ima 16 sportova sa liste paraolimpijskih, a mi se treninzima u novim odlučujemo tek nakon upoznavanja sa osobama sa invaliditetom", istakao je Dragović.

"Osnovci se više poistovjećuju sa sportskim legendama u odnosu na poznate ličnosti iz drugih sfera. A jednom sportista - uvijek sportista, jer ostaje željan dokazivanja, usavršavanja, pravde, lojalnosti... Dakle osoba vrijedna društvenoj zajednici", objasnio je značaj bavljenja sportom Vičević.

Preko sporta najlakše do koledža

“Univerzitetski sport treba značajno unaprijediti i Ekonomski fakultet će sa tom inicijativom krenuti ka Univerzitetu Crne Gore. Nivo sporta na nekom univerzitetu pokazatelj je njegovog razvoja i utiče na mjesto na rejting listama. Gotovo da se zaboravlja da je mobilnost studenata suština bolonjskog procesa, a najlakše je dobiti usavršavanje na najprestižnijim koledžima upravo preko sporta. Ponosan sam što na Ekonomskom fakultetu već osam godina postoji “Ekomen”, sa oko 400 članova i učesnici smo univerzitetskih liga u brojnim sportovima. Ekonomski fakultet se trudi da u budžetu bude što više novca za unapređenja studentskog sporta”, zaključio je Radović.

Bonus video: