U protekle tri godine od privremeno oduzete imovine država zaradila oko 210.000 eura

"U slučaju povraćaja oduzete imovinske koristi, imaocu će se predati plodovi i sve ostale koristi ostvarene tokom upravljanja oduzetom imovinskom koristi", saopšteno je iz Uprave za imovinu
66 pregleda 0 komentar(a)
Uprava za imovinu, Foto: Printscreen (YouTube)
Uprava za imovinu, Foto: Printscreen (YouTube)
Ažurirano: 21.02.2016. 19:44h

Brojni sudski slučajevi proteklih godina okupirali su pažnju javnosti i zbog velike imovine koja je privremeno oduzeta optuženima. Država je u protekle tri godine od te imovine zaradila 210 hiljada eura, saopšteno je TV "Vijesti" iz Uprave za imovinu.

Međutim, nedavno je donijeta oslobađajuća presuda Safetu Kaliću pa bi u slučaju njene pravosnažnosti, država morala da nadoknadi štetu ovom Rožajcu.

Iz Uprave za imovinu Televiziji "Vijesti" su dostavljeni odgovori na pitanja koja se tiču privremeno oduzete imovine u najvećim slučajevima Darka Šarića, Safeta Kalića i Rusa Valerija Kvana. Na pitanje da pojedinačno za sve slučajeve odgovore koliko je država tokom ovih godina prihodovala, TV "Vijesti" je dobila pola odgovora. Zarađeno je nešto više od 210 hiljada eura, najviše 2013. a prilično malo prošle godine.

Na pitanja koje se njesu odnosila na novac, odgovori su veoma jasni, poput onog na šta se troše ove pare.

"Prihodovana sredstva se troše na tekuće održavanje stambenih jedinica, plaćanje električne energije, fizičku zaštitu objekata, šlep sluzbu (transport zaplijenjenih kola do centralnog skladišta u Podgorici ili Centra bezbjednosti)", kazali su iz Uprave za imovinu.

U slučaju Safeta Kalića nedavno je donijeta oslobađajuća presuda a odluka još nije pravosnažna. Iz Uprave za imovinu dodaju da nakon prvostepene oslobađajuće presude, nije podnijet zahtjev za povraćaj privremeno oduzete imovine već da će oni njom upravljati sve do pravosnažne odluke. Kako se upravlja imovinom Kalića, podsjeća i njihov advokat

"Dosta ima problema oko privremeno oduzete imovine ne samo u Crnoj Gori već i u zemljama u okruženju gdje uglavnom policija smatra da je to trajno oduzeta imovina, voze automobile koji su privremeno oduzeti, pa to je bio slučaj i sa Kalić Safetom gdje je njegov hamer vožen ovdje od strane policije kada su bile demonstracije to sam čuo i vidio na TV u Beogradu", kazao je advokat Kalića Borivoje Borović.

Borović očekujuće da će do pravosnažnosti presude doći. A ako se njegova očekivanja ostvare iz Uprave su se potrudili da detaljno citiraju Zakon i tako objasne kako porodica Kalić može da nadoknadi štetu koja im je nanijeta.

"U slučaju povraćaja oduzete imovinske koristi, imaocu će se predati plodovi i sve ostale koristi ostvarene tokom upravljanja oduzetom imovinskom koristi. Ako je u toku upravljanja oduzetom imovinskom koristi izvrsena prodaja djela ili cjelokupne imovinske koristi, nadležni organ je dužan da imaocu prenese iznos kupoprodajne cijene uvecan za iznos prosječne kamate koja se obračunava na depozite po viđenju u Crnoj Gori. Ako u toku upravljanja privremeno oduzeta imovinska korist bude poklonjena ili uništena, imalac ima pravo na naknadu štete u skladu sa zakonom kojim se uređuju obligacioni odnosi. (član 71)", kazao su iz Uprave za imovinu.

Da štete po porodicu Kalić već ima, možda ukazuje i podatak, da kako je to i saopšteno iz Uprave za imovinu, dio njihove imovine nijesu u mogućnosti da izdaju. U pitanju je hotel Turjak u Rožajama, koji je u izgradnji, kao i fabrika za preradu kristala gdje je obrazloženje da su mašine za preradu kristala zastarjele. O iznosu štete za koju bi tužili državu ako budu oslobođeni, a koju će vratiti građani, možda je najbolje ne razmišljati, naročito pri činjenici da je bogatstvo u slučajevima “Šarić” i “Kalić” procijenjeno na ukupno 41 milion eura, a Rusa Kvana na nešto više od šest miliona.

Bonus video: