Upala uva najčešća je ljeti

"U terapiji svakako imaju mjesta antibiotici, ponekad i analgetici, ali i lokalna primjena masne antibiotske trakice, koja se postavlja u ušnu školjku i mijenja jednom dnevno u nekoliko navrata"
142 pregleda 0 komentar(a)
uho, upala uha, Foto: Shutterstock
uho, upala uha, Foto: Shutterstock
Ažurirano: 07.08.2018. 11:07h

Ako ljeti provodite mnogo vremena u vodi, pripazite na zdravlje ušiju, kako se ne bi razvila infekcija, koja je još poznata kao "plivačko uvo".

"Plivačko uvo" je infekcija ušnog kanala koji prenosi energiju zvučnih talasa do bubne opne. Najčešće se javlja kod osoba koje dugo i često borave u vodi, na primer kod plivača i vaterpolista, a može da nastane i nakon običnog tuširanja, ali i kod oštećenja uva različitim štapićima za uši, prenosi hrvatski portal Zdrava krava.

Otorinolaringolog dr Ivica Klapan kaže kako je ova vrsta upale vrlo često udružena i sa akutnom upalom srednjeg uva.

On objašnjava da su prvi simptomi upale obilježeni neodređenom "punoćom" ili "začepljenošću" uva, svrabom ili sličnom iritacijom kože ušnog kanala. Kasnije se javljaju otok i izražen bol, a često je primetan i sekret.

"Tokom žvakanja hrane često se javlja bol. Ušna školjka je na dodir bolna, često crvenija, a pridruženi limfni čvorovi mogu biti uvećani", kaže dr Klapan i dodaje da pacijenti koji imaju ovu vrstu upale uva često kažu da slabije čuju, a ponekad i osjećaju vrtoglavicu.

Savjet je da liječenje upale uva povjerite ljekaru.

"U terapiji svakako imaju mjesta antibiotici, ponekad i analgetici, ali i lokalna primjena masne antibiotske trakice, koja se postavlja u ušnu školjku i mijenja jednom dnevno u nekoliko navrata", ističe dr Klapan.

Ako ste za godišnji odmor odabrali mjesto uz obalu i planirate dosta vremena da provedete u moru, adekvatno se pobrinite za zdravlje ušiju.

"Pre godišnjih odmora svakako se preporučuje provera. Ukoliko ima naznaka cerumena, treba ih detaljno očistiti. Posle kupanja, uši treba dobro prosušiti. Sledite li ovaj jednostavni savet, godišnji odmor na moru, kao i plivanje i ronjenje, proteći će sasvim sigurno bez tegoba", ističe dr Klapan.

Bonus video: