Uzbuna zbog krađe otrovnog gasa

Sa vodovodne stanice u Beranama odnesena puna boca hlora, teška 200 kg, koji je u velikim količinama opasan po zdravlje i prirodnu okolinu
68 pregleda 0 komentar(a)
Ažurirano: 18.01.2013. 08:02h

Sa vodovodne stanice u mjestu Banjevac, kod Berana, prije nekoliko dana ukradena je puna boca čistog hlora, otrovnog gasa, teška 200 kilograma.

Više izvora potvrdilo je “Vijestima” da je zbog tog slučaja alarmirana Specijalna antiteroristička jedinica Uprave policije, Sektor za vanredne situacije Ministarstva unutrašnjih poslova, Opština Berane, kao i nadležne institucije koje se bave zaštitom životne sredine i ljudskog zdravlja...

Hlor se u malim količinama koristi za prečišćavanje vode. Prema informacijama „Vijesti“, samo jedna supena kašika, koristi se za prečišćavanje 30 metara kubnih vode.

U tim količinama hlor nije opasan po zdravlje, međutim, veća koncentracija bila bi opasna za ljude i okolinu.

Kontaminacija vode mogla bi da izazove ekološku katastrofu, ali i opasnost za ljude.

Hlor je žuto-zelen gas, oko 2,5 puta teži od vazduha, neprijatnog, zagušljivog mirisa, veoma otrovan, koristi se kao sredstvo za izbjeljivanje i dezinfekciju

Radnik obezbjeđenja zbog tog događaja, prema nezvaničnim informacijama, suspendovan je sa posla.

„Boca je opasna i za osobe koje rukuju njom. Pod pritiskom je od preko 20 atmosfera (bara). Interesantno je da je na mjestu krađe bilo još nekoliko praznih i polupraznih boca sa hlorom, međutim, one nijesu odnijete. Odnesena je samo puna“, kazao je izvor „Vijesti“ iz policije.

Direktorka Agencije za zaštitu životne sredine Daliborka Pejović kazala je juče “Vijestima” da Agencija nije zvanično obaviještena o tome, ali da su ipak upoznati s tim slučajem.

„Koliko znam, dostavljeno je obavještenje Sektoru za vanredne situacije, a možda je obaviještena i Ekološka inspekcija, koja više nije u sastavu Agencije, već Uprave za inspekcijske poslove“, rekla je Pejovićeva.

Direktor Instituta za javno zdravlje Crne Gore Boban Mugoša rekao je novinaru “Vijesti” da do njega nije došla zvanična informacija o događaju u Beranama.

Hlor je žuto-zelen gas, oko 2,5 puta teži od vazduha, neprijatnog, zagušljivog mirisa, veoma otrovan, koristi se kao sredstvo za izbjeljivanje i dezinfekciju.

Osim toga, koristi se i za izradu produkata koji se koriste u svakodnevici - boje, namirnice, insekticidi, plastične mase, naftne produkte, ljekove, rastvarače i bojne otrove.

Gasoviti hlor nadražuje sistem za disanje i sluzne žlijezde, u većim količinama izaziva smrt.

Službenik obezbjeđenja nije došao na posao

Glavna ekološka inspektorka Vesna Zarubica kazala je sinoć “Vijestima” da je policija obavijestila Ekološku inspekciju o krađi hlora.

„Boca je opasna i za osobe koje rukuju njom. Pod pritiskom je od preko 20 atmosfera (bara)

Ona je dodala da je informisana da suspendovani službenik obezbjeđenja, u noći krađe nije došao na posao.

“Vijesti” juče nijesu mogle da dobiju odgovore u vezi s ovim slučajem od direktora “Vodovoda” u Beranama Faruka Pačariza, jer se nije javljao na pozive novinara.

Evakuisan fakultet zbog curenja hloraTehnološki fakultet u Tuzli, u decembru 2011. godine, evakuisan je zbog curenja hlora iz jedne od boca pod pritiskom.

Boca s hlorom tada je, kako su pisali mediji u BiH, mogla da ugrozi zdravlje studenata na Tehnološkom fakultetu, jer je iz nje, u manjim koncentracijama izlazio hlor.

"Pošto je bila u zatvorenom prostoru, moglo je doći do zagušenja i oštećenja disajnih organa studenata koji su bili u blizini. Izvršili smo evakuaciju studenata prilikom transporta boce, jer nismo bili sigurni šta se moglo desiti pošto je boca pod pritiskom i moglo je doći do pucanja ventila i havarije”, kazao je medijima tada mr Muamer Hajdarević, inspektor zaštite okoliša Kantonalne uprave za inspekcijske poslove.

Galerija

Bonus video: