Vigins ovjerio ulazak u anale

Na „omraženom” francuskom tlu, biciklista Skaja je vozio gotovo perfektno tokom sve tri sedmice i trijumfalno podigao ruke na cilju u Jelisejskim poljima.
1 komentar(a)
Bredli Vigins, Foto: Beta AP
Ažurirano: 22.07.2012. 21:52h

Formalnost je završena, Bredli Vigins je i zvanično jedan od heroja britanskog sporta - 32-godišnjak iz Londona postao je prvi čovjek sa Ostrva koji je osvojio „Tur de Frans”.

Da slavlje za Skaj i Britance bude potpuno, potrudio se najbolji sprinter današnjice Mark Kavendiš, koji je osvojio posljednju etapu, 120 kilometara od Rambujea do Jelisejskih polja.

"Kakav način da se završi trka! Imali smo misiju da sve radimo da Kav pobijedi. Presrećan sam. Sada samo moram da se naviknem da sam pobjednik „Tura”. Još ne mogu da vjerujem u to", blistao je od sreće Vigins, koji se odmah ogrnuo popularnim Junion Džekom, to jest zastavom Velike Britanije.

Britansku dominaciju na trci „Oko Francuske” zaključio je još jedan vozač Skaja, Kristofer Frum, koji je bio drugi u generalnom poretku sa tri minuta i 21 sekundom zaostatka za Vigom. Posljednje mjesto na pobjedničkom postolju pripalo je Italijanu iz Likvigasa, Vinćencu Nibaliju (+ 6,19). Prošlogodišnji pobjednik Kadel Evans bio je tek sedmi.

Zelena majica (poeni) pripala je Slovaku Peteru Saganu (Likvigas), a tačkasta (brdski ciljevi) domaćem asu iz Juropkara, Tomasu Vokleru. Najbolji mladi vozač (bijela majica) je Amerikanac Tidžej van Garderen iz BMC-a, koji je zauzeo peto mjesto u generalnom poretku.