Više od 650 naslova za skoro pola vijeka

Književna zajednica “Vladimir Mijušković” je bila organizator ili suorganizator značajnih književnih i drugih manifestacija, kako u Nikšiću tako i u Crnoj Gori
122 pregleda 0 komentar(a)
Književna zajednica Vladimir Mijušković, Foto: Svetlana Mandić
Književna zajednica Vladimir Mijušković, Foto: Svetlana Mandić
Ažurirano: 28.02.2017. 20:06h

Književna zajednica "Vladimir Mijušković" iz Nikšića obilježila je 49 godina postojanja. Dušan Govedarica prisjetio se početaka kada je grupa mladih nikšićkih literata 26. februara 1968. godine osnovala klub koji je kasnije prerastao u književnu zajednicu sa ciljem da afirmiše mlade pjesnike.

Kako tada, tako i danas, pa će ove godine pod okriljem pomenute književne zajednice izaći četiri knjige mladih poeta - Vladimira Cerovića, Gorana Popovića i pjesnički prvijenci Miloša Kecojevića i Mire Saičić.

Zahvalio se lokalnoj upravi što je, kako je kazao, Nikšić vratila piscima i zahvaljujući kojoj su “književno bogati beskućnici” konačno dobili krov nad glavom.

Drago Mijović je podsjetio da su, za skoro pet decenija trajanja, objavili preko 650 naslova , dok je Spasoje Bajović izrazio zadovoljstvo što su preuzeli “prometejsku ulogu” u objavljivanju knjiga.

Književna zajednica “Vladimir Mijušković'' je bila organizator ili suorganizator značajnih književnih i drugih kulturnih manifestacija, kako u Nikšiću tako i u Crnoj Gori.

Sa Opštinom je organizovala “Nikšićke književne susrete”, prestižnu manifestaciju u nekadašnjoj Jugoslaviji, zatim “Dane Zaloge”, “S pjesnikom u ponoć”, “Auto(r) na korzu”, ustanovila je nagrade “Zaloga” (1986. po istoimenom romanu Vladimira Mijuškovića) koja se dodjeljuje za umjetničko viđenje zavičaja, i koju je do sada dobilo 36 stvaralaca i “Vito Nikolić” koja se dodjeljuje od 1996. godine za liriku crnogorskim autorima (do sada deset dobitnika). Danas broji oko trideset članova, kako pisaca, tako i likovnih umjetnika.

"Dobro je što je krenuo pokret mladih pjesnika, uglavnom srednjoškolaca okupljenih u Klubu ‘Poenta koetika’ koji koračaju istinski pravim putem. Njima treba pružiti potporu i šansu da nešto objave”, kazao je Mijović.

Renata Bulajić, direktorica Biblioteke "Njegoš", istakla je dobru saradnju sa Književnom zajednicom sa kojom je, kako je kazala, uvijek zadovoljstvo sarađivati jer je uspjeh uvijek zagarantovan i poželjela im još dosta uspješnih godina.

Mijušković autor prvih međuratnih drama na sceni

U Kunku kod Nikšića, 1909. godine rođen je crnogorski književnik i ugledni profesor nikšićke Gimazije Vladimir Mijušković.

On je prvi crnogorski književnik iz međuratnog perioda čija su djela izvođena na pozorišnoj sceni. Napisao je veliki broj drama i komedija, “Moji đetići”, “Bez podataka”, “Podzemlje pakla“, “Nesto se rađa”, “Porodićni krug”, ali je poznatiji kao pripovjedač.

Objavio je zbirke pripovjedaka "Gorštaci" i "Tragom vremena", a zaostavštinu čine romani "Raskršće", "Klizave okuke" i "Zaloga". Umro je 30. novembra 1963.godine.

Bonus video: