Was ist Kunst: U fokusu prostori bivše Jugoslavije

Izložba “Što je umjetnost” pitanje usmjerava na prostore bivše Jugoslavije, mjesta koja su proživjela velike promjene teritorijalnih i kulturnih odnosa
0 komentar(a)
Ažurirano: 27.09.2013. 20:07h

Pitanjem šta je umjetnost, umjetnici se intezivno bave posljednjih pola vijeka.

“Was ist Kunst” (Što je umjetnost) naslov je i izložbe u Kunstlerhausu u Gracu, izložbenom prostoru s dugom poslijeratnom tradicijom i vezom s našim krajevima (prostor koji nam je poznat po održavanju trigonskog bijenala, koje su od 1963. organizovali Austrija, Italija i Jugoslavija).

Izložba “Što je umjetnost” pitanje usmjerava na prostore bivše Jugoslavije, mjesta koja su proživjela velike promjene teritorijalnih i kulturnih odnosa. Fokus izložbe je na mlađim generacijama umjetnika koji se bave geopolitičkim pitanjem kroz pitanja reprodukcije rodnih i političkih razlika na lokalnom nivou.

Koncept izložbe počiva na misli Igora Zabela “komunistički sistem nikada nije bio pitanje velikih istorijskih događaja i globalnih geopolitika.

Funkcionisao je na mikro nivou svakodnevice i njenih detalja, od izbora predmeta koji okružuju ljude u njihovim domovima, radnim mjestima i u gradu do načina razgovora putnika u gradskom autobusu.

Politike, struktura društva i banalni i intimni detalji svakodnevice bili su nerazdvojni”. Lične priče na izložbi ostavljaju otvoren prostor interpretacijama i istraživanjima društvene stvarnosti iz koje proizlaze.

Privatno i političko susreću se u radovima Renate Poljak koja odajući počast Slavku Štimcu, zvijezdi jugoslavenske kinematografije čija je slava nestala zajedno s raspadom države, ispituje identitete stvorene kroz kinematografiju države te njihovu sudbinu nakon njenog raspada.

Tanja Ostojić donosi listu pitanja koju pojedinci upućuju Jovanki Broz, prvoj dami nekadašnje države o kojoj se u državnim arhivima ne nalazi gotovo ništa a koja je bila u centru svih ključnih državnih pitanja.

Bojan Fajfrić u svom radu podsjeća na osmo zasijedanje Centralnog komiteta saveza komunista Srbije iz perspektive oca koji je u direktnom TV prenosu uhvaćen kako spava na sjednici te ne odlučuje o budućnosti društva.

Prateći program donosi projekciju filma Marte Popivode – Jugoslavija, kako je ideologija pokretala naše kolektivno tijelo i mnoge druge sadržaje koje s kompletnim popisom umjetnika možete vidjeti na stranicama Kunstlerhausa.

Bonus video: