Djeca 14 godina nisu napustila dom, o svijetu učili iz 5.000 pregledanih filmova

"Fascinantno je to šta ljudski duh radi kada je zarobljen. Pregledali su 5.000 filmova, ali je stvarni život drugačiji. Npr. u stvarnom životu vam djevojka ne slomi uvijek srce, a momci to tek pokušavaju da razumiju"
0 komentar(a)
The Wolfpack, Foto: Screenshot (YouTube)
The Wolfpack, Foto: Screenshot (YouTube)
Ažurirano: 14.02.2015. 09:06h

Neobična priča o šestorici braće i njihovoj sestri dolazi iz SAD-a. Oni su odrasli u Njujorku, ali im nikada nije bilo dozvoljeno da napuste svoj dom i istražuju ulice velikog grada. O njima je snimljen dokumentarac.

Bagavan (23), blizanci Govinda i Narajana (22), Mukunda (20), Krisna (18), Jagadeš (17) i njihova sestra Visnu su živjeli sa svojim roditeljima u četvorosobnom stanu na Menhetnu. Njihov otac Oskar je imao jedini ključ ulaznih vrata, koja su uvijek bila zaključana. Imao je problema s alkoholom i paranojom. Njihova majka Suzan ih je podučavala kod kuće, a djeca su o svijetu učila gledajući filmove.

Njihov život je postao tema filma "The Wolfpack", koji je režirala režiserka Kristal Mozel. Dokumentarac je osvojio nagradu Grand Jury Prize na Filmskom festivalu Sandens u Juti prošlog mjeseca. Šestorica braće i njihova majka Suzan su bili na premijeri, dok njihova sestra Visnu, koja je najstarija i ima poteškoće u razvoju, nije bila prisutna.

Priča se pojavila 2010. godine kada je Mozel upoznala jednog od braće, koji je tada imao između 11 i 18 godina. Vidjela ga je na Petoj Aveniji u društvu njegove braće, hodali su poput čopora vukova i imali duge kose i tamne naočare. Bio je to jedan od njihovih rijetkih izlazaka iz stana. Njihov izgled kao da je bio inspirisan filmom "Reservoir Dogs".

"Osjećala sam se kao da sam otkrila izgubljeno pleme, a izuzetak je bio to što ih nisam vidjela negdje na kraju svijeta, nego na ulicama Menhetna", izjavila je Mozel.

Ona se potom upoznala i sprijateljila sa braćom, zadobila povjerenje porodice, a potom je i pozvana u njihov dom. Dozvolili su joj ponese i kameru.

Dokumentarac traje sat i 24 minuta, a govori o izolovanom životu porodice Angulo. Osim od majke, braća su učila iz filmova i njima hranila svoju maštu, a čak su ih i rekreirali.

Dvojica braće su napravila kostime iz filma Batman: Dark Knight Rises, a sve što su koristili su bile kutije od pahuljica i prostirači za jogu.

"Nakon što sam pregledao film Dark Knight, povjerovao sam da je moguće nešto napraviti. Uradio sam sve da ostvarim svoju zamisao, da pobjegnem iz svog svijeta", rekao je jedan od braće.

Oni su zajedno pogledali više od 5.000 filmova koje su iznajmili ili jeftino kupili.

Kada je napokon jedan od braće pobjegao iz kuće, cijeli "čopor" mu se prilagodio i napravio prve korake u društvo.

"Fascinantno je to šta ljudski duh radi kada je zarobljen. Pregledali su 5.000 filmova, ali je stvarni život drugačiji. Npr. u stvarnom životu vam djevojka ne slomi uvijek srce, a momci to tek pokušavaju da razumiju", kazala je Mozel.

Majka Suzan je godinama zarađivala za život i podučavala djecu. Otac Oskar je imigrant iz Perua, sljedbenik Hare Krišne, a pred kamerom se rijetko pojavljivao. Suzan je upoznao 1989. godine prilikom njene posjete Maču Pikčuu. Nekada je volio grupu AC/DC, a za Njujork smatra da će pokvariti njegovu djecu.

"Braća su nježna, dubokoumna, znatiželjna. Njihovi roditelji su uradili i neke dobre stvari", dodala je Mozel.

Prema pisanju The New York Timesa, socijalne ustanove su se umiješale, a djeca su dobila pomoć psihijatra.

U dokumentarcu se može vidjeti kako se djeca bore protiv odluke njihovog oca koji ih je prisilio na život u izolaciji.

Šestorica braće i sestra i dalje žive u istom porodičnom stanu, samo je Govinda napustio dom.

Bonus video: