Zbog čega sve poznati plaču?

Zadržavati suze znači isto što i trovati se, tvrde stručnjaci (fiziološki i emotivno)
97 pregleda 0 komentar(a)
Ažurirano: 02.03.2012. 20:08h

Plakanje je zdravo, tvrde naučnici, a i posije njega osjećamo se bolje. Plačemo kada smo tužni, povrijeđeni, iako većina nas zbog stida ne želi to da priznamo. Poneko će tvrditi da ne plače jer su suze odraz slabosti, ali nije baš tako...

Poznati američki biohemičar Frej uspio je da dokaže ljekovitost plača. Zahvaljujući njemu suze su, do tada spominjane samo u tužnim pesmama, postale i medicinska kategorija. On je utvrdio da se plakanjem izlučuju štetne materije koje se u organizmu nagomilavaju usljed emocionalnih opterećenja.

Suze su prirodna obrana tijela protiv hormona stresa. Neke studije ukazuju da plakanje povećava količinu oksitocina, hormona sreće.

Mnogi se stide da plaču pred drugima, ali za sagovornike Vijesti to nije tabu tema.

Zadržavati suze znači isto što i trovati se, tvrde stručnjaci (fiziološki i emotivno)

Uz njegove balade se često plače, a o tome zbog čega on najčešće lije suze Massimo Savić kaže:

"Mene vrhunska umjetnost najčešće rasplače. To može biti i dobra slika, fotografija, film. Međutim, posljednji put sam plakao slušajući vrhunsku muziku. Naime, gledao sam koncert Sajmona i Garfankla održan povodom 25 godina Hola slavnih rokenrola. Obojica imaju blizu 80 godina, a pjevaju savršeno", povjerio nam se Savić. Hrvatski pjevač nije jedini koji pjeva zbog umjetnosti.

Naučnici sa Univerziteta u Indijani dokazali su da muškarci koji plaču imaju veće samopouzdanje nego oni koji suzdržavaju suze

"Posljednji put, zaplakao sam prije nekih mjesec dana kada mi je dragi prijatelj poginuo. Sva sjećanja su se ređala u djelićima sekunde, i jednostavno mi je teško bilo prihvatiti činjenicu da više nije među nama. Mogu me rasplakati jedino stvari koje su vezane za porodicu i izuzetno bliske prijatelje, a tiču se nepravde u svakom obliku. Plakati je zdravo i ne treba taj osjećaj potiskivati u sebi", smatra Ćeranić.

Suze su nekom dio posla

Zbog gubitka posljednji put je plakala i glumica Julija Milačić.

"Zaplakala sam prije 15 dana kada sam se vječno oprostila od bake. Istinske suze iz mene rijetko izlaze i ne mogu se lako vidjeti. Porodica je polje gdje sam najosjetljivija. Naravno, suze su i dio mog posla, grubo rečeno. Nekada je jako teško otvoriti ta vrata publici", ispričala nam je ona.

Top model Marija Vujović-Vukčević kaže da rijetko plače.

"Ne spadam u kategoriju ljudi koji plaču zbog svake sitnice, ali se desi da ponekad i ja pustim suzu. Nepravda zna da zaboli, nebriga o djeci takođe", objasnila je ona.

Urednik i voditelj emisije “Bez granica” Sead Sadiković ističe da je posljednji put plakao u prošlom vijeku.

"Plakao sam uz film “Otac na službenom putu” i to gledajući scenu kad se mali prejede šampita. Kad je počeo da povraća, tada mu tata kaže “Eto vidiš da ne valja biti odličan”, jer mu je šampite kupio zbog odličnog uspjeha. Davno je to bilo kad sam plakao, prošli vijek, ali ne 90-te, već 80-te" prisjetio se Sadiković.

Plakanje reguliše i imunološki sistem, a istraživanja pokazuju da ćemo češće plakati i ako smo neispavani ili pod uticajem alkohola, jer oba stanja umanjuju kontrolu nad osjećajima i reakcijama.

Zadržavati suze znači isto što i trovati se, tvrde stručnjaci (fiziološki i emotivno) što u dužem vremenskom periodu može dovesti do raznih oboljenja. Kad se čovjek dobro isplače, njegovo raspoloženje se popravlja... zato, ako vam se plače - plačite!

Galerija

Bonus video: