Zašto rane duplo brže zarastaju danju?

Moguće je da se vrijeme zarastanja može popraviti resetovanjem jednodnevnog biološkog sata prije operacije, možda primjenom ljekova koji utiču na biološki sat
71 pregleda 0 komentar(a)
opekotine, rana, Foto: Shutterstock
opekotine, rana, Foto: Shutterstock
Ažurirano: 28.11.2017. 16:14h

Rane koje zadobijemo tokom dana zarastaju 60 procenata brže nego one koje nastanu noću, tvrde naučnici sa Kembridža.

Ćelije kože obnavljaju se brže od posjekotina ili opekotina ukoliko nastaju po danu, kako je pokazala studija, što je direktno povezano sa našim jednodnevnim biološkim satom.

Naš unutrašnji sat ili takozvani cirkadijalni ritam reguliše skoro svaku ćeliju u ljudskom tijelu, istovremeno regulišući mnoge procese koji se odvijaju tokom 24-sata, između ostalog spavanje, lučenje hormona i metabolizam.

Ovi laboratorijski testovi pokazali su da tokom jednodnevnog biološkog sata, rane na koži zarastaju dva puta brže nego rane nastale noću. Opekotinama koje se dogode noću, od 20 sati do osam sati ujutru, treba 60 procenata više vremena da zarastu nego one koje su nastale u dnevnom periodu, od osam ujutru do 20 sati uveče.

Takođe, oko 95 procenata rana zaraste posle 28 dana, dok one dnevne rane imaju kraće vreme trajana, u proseku oko 17 dana. Pojačana aktivnost unutar ćelija rezultat je jače aktivnosti proteina aktina i više kolagena, glavnog strukturalnog proteina u koži koji nastavlja da se deponuje na mjestu povrede do dvije nedelje nako što je rana nastala.

Moguće je da se vrijeme zarastanja može popraviti resetovanjem jednodnevnog biološkog sata prije operacije, možda primjenom ljekova koji utiču na biološki sat, prenosi Nedeljnik.

"Brzo zarastanje rana kritično je za preventiranje infekcije i ako zarastanje krene loše, rane mogu da postanu hronične ili će da ostane vrlo ružan ožiljak. Istraživanja bi trebalo da nam pomognu da razvijemo ljekove koji preventiraju slabo zarastanje ili čak pomažu u boljem ishodu operacije."

Bonus video: