Zenit je apsolutni vladar planete

56 pregleda 2 komentar(a)
Zenit, Foto: Fivb.ch
Ažurirano: 17.12.2017. 22:41h

Nakon što je izgubio dva uzastopna finala u prethodne dvije godine (oba od brazilskog Sada Kruzeira, koga je eliminisao u polufinalu), Zenit je, konačno, uspio i da se domogne svjetske krune.

Ruski odbojkaški klub je u finalu Svjetskog klupskog prvenstva, u poljskom Krakovu, porazio italijanski Lube sa 3:0 (27:25, 25:22, 25:22) i prvi put postao prvak svijeta.

Lube je svoju šansu prije svega propustio u prvom setu, u kojem nije iskoristio dvije set lopte, posebno prvu na 24:23, kada Osmani Huantorena nije realizovao kontru (zaustavio ga je dvojni blok).

Vilfredo Leon je bio najbolji poenter pobjedničkog tima sa 19 poena, dok je Maksim Mihajlov dodao 12 poena.

U Lubeu su se istakli Huantorena sa 22 i Cvetan Sokolov sa 14 poena.

Zenit je do titule klupskog prvaka došao bez izgubljenog seta, a kompletirao je sjajnu godinu, u kojoj je u Rusiji osvojio duplu krunu, te je bio prvak Evrope.

U mečuu za treće mjesto, Sada Kruzeiro je pobijedila poljski Belhatov 3:0 (25:19, 25:18, 25:13).

Za najboljeg igrača šampionata proglađen je Huantorena iz Lubea.