Odjednom uginulo 85 hiljada antilopa, a još se ne zna razlog

Ovo se pretvara u potpuno katastrofu. Strahujemo da životinje umiru i dalje, a mi nemamo konačan broj, no očekujemo da će rasti"
800 pregleda 4 komentar(a)
Sajga antilopa, Foto: Wikipedia
Sajga antilopa, Foto: Wikipedia
Ažurirano: 27.05.2015. 19:40h

Tempom kojim sada umiru, Sajga antilope bi u divljini mogle da potpuno nestanu za samo nekoliko nedjelja.

Sajga antilope (lat.Saiga tatarica) žive u stepama srednje Azije u ravnicama pokrivenim visokom travom i poznate su po ekstremno neobičnoj, prevelikoj i fleksibilnoj strukturi njuške. Njihova njuška podsjeća na surlu i ima posebne dlačice i žlijezde koje filtriraju pijesak i prašinu, a takođe ima funkciju da u hladnim danima grije vazduh pre nego što dođe do pluća.

Međutim, sajga antilope nalaze se na spisku ugroženih vrsta od 90-ih godina prošlog vijeka, nakon pada Sovjetskog saveza kada je oslabila kontrola krivolova, pa im se broj smanjio za čak tri četvrtine.

U proteklih nekoliko nedjelja procjenjuje se da je uginulo 85 hiljada jedinki, saopštile su kazahstanske vlasti, no ono što više zabrinjava jeste što se ne zna razlog zašto. Prije godinu dana vlasti su saopštile kako je broj antilopa tek viši od 250 hiljada. Manji broj živi u Rusiji i Mongoliji, no one nisu zahvaćene misterioznom smrću.

Izvještaji o mrtvim antilopama se gotovo svakodnevno pojavljuju, a broj uginulih životinja se zastrašujuće brzo povećava, sa stotina na hiljade, pa i na desetine hiljada.

Infekcija Pasteurella bakterija smatra se najvjerovatnijim uzrokom njihove smrti, no više informacija će se dobiti tek poslije detaljne istrage. Kazahstansko ministarstvo poljoprivrede navodi kako su se velika odumiranja događala i ranije, no gubitak gotovo trećine populacije u tako kratkom vremenu je bez presedana, ne samo za sajga antilope već i za bilo koju drugu vrstu.

Nije poznato kako je infekcija bila tako brzo proširena među antilopama te kako je bolest, koja inače ubija samo slabije jedinke, postala smrtonosna tako brzo.

"Ovo se pretvara u potpuno katastrofu. Strahujemo da životinje umiru i dalje, a mi nemamo konačan broj, no očekujemo da će rasti", saopštila je EJ Milner-Guland, direktorka organizacije "Saiga Conservation Alliance".

Jutarnji.hr

Bonus video: