FT: SAD pozvale Ukrajinu da obustavi napade na rusku energetsku infrastrukturu

Rusija je i dalje jedan od najvažnijih svjetskih izvoznika energenata uprkos zapadnim sankcijama uperenim na njen sektor nafte i gasa. Cijene nafte su ove godine porasle oko 15 odsto, na 85 dolara po barelu

7704 pregleda 4 komentar(a)
Industrijska infrastruktura kompanije za transport nafte Kaspijskog naftovoda, Foto: Shutterstock
Industrijska infrastruktura kompanije za transport nafte Kaspijskog naftovoda, Foto: Shutterstock

SAD su pozvale Ukrajinu da obustavi napade na rusku energetsku infrastrukturu, upozorivši Kijev da bi napadi dronovima mogli da podignu globalne cijene nafte i da izazovu odmazdu, rekle su tri osobe upućene u razgovore dvije strane.

Taj poziv je nekoliko puta upućen iz Vašingtona visokim zvaničnicima ukrajinske službe državne bezbjednosti (SBU) i njenog vojno-obavještajnog direktorata (GUR), rekla su tri izvora britanskom Fajnenšel tajmsu.

Obije obavještajne jedinice konstantno su širile programe bespilotnih letjelica za gađanje ruskih ciljeva na kopnu, moru i u vazduhu od početka invazije Rusije na Ukrajinu februara 2022. godine.

Jedan izvor je rekao da je Bijela kuća sve više frustrirana drskim ukrajinskim napadima dronovima u kojima su pogođene rafinerije nafte, terminali i skladišta širom zapadne Rusije, čime su smanjeni njeni kapaciteti za proizvodnju nafte.

Rusija je i dalje jedan od najvažnijih svjetskih izvoznika energenata uprkos zapadnim sankcijama uperenim na njen sektor nafte i gasa. Cijene nafte su ove godine porasle oko 15 odsto, na 85 dolara po barelu, čime su povećani troškovi za gorivo, u trenutku kada američki predsjednik, Džozef Bajden, počinje kampanju za reizbor.

Vašington je takođe zabrinut da bi Rusija mogla da uzvrati napadima na energetsku infrastrukturu na koju se oslanja Zapad, ako Ukrajina nastavi sa udarima na ruske objekte, od kojih su neki udaljeni stotine kilometara od granice.

To uključuje naftovod CPC kojim nafta iz Kazahstana preko Rusije stiže do globalnog tržišta. Zapadne kompanije, uključujući Eksonmobajl i Ševron, koriste taj gasovod koji je Moskva nakratko zatvorila 2022. godine.

Ukrajina je pojačala vazdušne napade poslednjih nedjelja, paralelno sa širenjem programa bespilotnih letelica, dok u kopnenom ratu Rusija stiče prednost.

Prema zvaničniku vojne obavještajne službe u Kijevu, Ukrajina je od 2022. izvela najmanje 12 napada na velike ruske rafinerije, a ove godine najmanje devet.

Bonus video: