Strikovic: Zdravstvena politika vlasti je bez prioriteta

"Kada već govorimo o platama, znate li da su zaposlenim u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, zarade značajno niže nego u vremenu prije krize? A valjda znate da su najveći teret ove krize oni nosili. Znate li da ni dio zarade za rad u savjetovalištima, raznim stalnim komisijama takođe nije obračunat? Kako se zove to kada po jednom osnovu uvećate zaradu i to javno saopštite, a po drugim osnovima umanjite zaradu i o tome ćutite?", pita se on
1084 pregleda 4 komentar(a)
Adnan Striković, Foto: Igor Šljivančanin
Adnan Striković, Foto: Igor Šljivančanin

Posljednjih dana, predstavnici Vlade, funkcioneri DPS i svi poslanici vladajuće većine, kao da se utrkuju ko će više nahvaliti doktore, smatra potpredsjednik SDP-a Adnan Striković.

"Epiteti se nižu kao na traci: neumorni, hrabri, odgovorni, profesionalni, stručni, heroji našeg vremena. Da ne znamo kakvim ste pridjevima opisivali doktore samo do prije par mjeseci, i to sa skupštinske govornice, možda bi i povjerovali aplauzima koji se sada prolamaju istom tom skupštinom. Mišljenje parlamentarne većine o zdravstvenim radnicima smo vidjeli u reprizi glasanja o uvećanju zarada. Nadamo se da će biti treća sreća, jer su poslanici SDP upravo juče predali u proceduru Zakon o zaradama u javnom sektoru kojim se povećava zarada zaposlenima u zdravstvu za 15%", kaže on u saopštenju.

Kako smatra Striković, odnos prema zdravstvenim radnicima je licemjeran.

"Da je odnos Vlade prema zdravstvenim radnicima licemjeran, a briga kobajagi, pokazuje i obračun aprilskih zarada. Svi smo svjedoci kako je slavodobitno i gordo najavljeno da će zarade zdravstvenim radnicima biti, kao i u martu, uvećane do 15 %. Nažalost, moramo konstatovati da se radilo samo o još jednoj politizaciji i novoj populističkoj izjavi, bez iskrene želje da se iskaže zahvalnost medicinskoj struci i na takav način. Nismo naivni pa da vjerujemo da ne znate da su direktori zdravstvenih ustanova direktivu povećanje do 15%, različito primjenjivali, od ustanove do ustanove. Neke su obračunale uvećanje svakom zaposlenom, neke samo onima koji su dolazili na posao, a neke nisu ni njima. KCCG je otišao korak dalje, pa je umjesto novca davao slobodne dane", saopštava on. .

"Kada već govorimo o platama, znate li da su zaposlenim u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, zarade značajno niže nego u vremenu prije krize? A valjda znate da su najveći teret ove krize oni nosili. Znate li da ni dio zarade za rad u savjetovalištima, raznim stalnim komisijama takođe nije obračunat? Kako se zove to kada po jednom osnovu uvećate zaradu i to javno saopštite, a po drugim osnovima umanjite zaradu i o tome ćutite?", pita se on.

Striković smatra da ni bilo korisno da Fond za zdravstveno osiguranje izađe sa podatkom koliki su ukupni izdaci za zarade u aprilu, u odnosu na mart.

"Tako će nas najbolje demantovati", tvrdi on.

"Vrhunac licemjerstva je sadržan u vašoj najnovijoj odluci o obustavi isplate tzv. odvojenog života specijalizantima. Znate li da je plata specijalizanta oko 600 eura ? Znate li koliko košta pristojan smještaj u Beogradu? Kako će heroji vašeg vremena platiti kiriju i ujedno preživjeti ?", kaže se dalje u saopštenju.

Kako dodaje, porazno je što se pokazuje da država nije u stanju da isplati 35 000 eura mjesečno, koliko ukupno iznosi "odvojeni život" za sve naše specijalizante.

"Naš zdravstveni sistem opstaje zahvaljujući naporima stručnih profesionalaca, ali ne može biti dobar zahvaljujući samo njima. Potrebna je ozbiljna dugoročna zdravstvena politika, koju bi trebala trasirati struka. Sve dok aktivnosti na polju zdravstva budete propuštali kroz političke filtere, nećemo imati zdravstveni sistem kakav zaslužujemo, nećemo imati ni doktore kakve zaslužujemo, a u krajnjem građani neće imati zdravstvenu zaštitu kakvu zaslužuju",zaključeno je u saopštenju.

Bonus video: