Poljska: Aktivistkinja uhapšena zbog LGBT ikone Djevice Marije

Poljska policija je došla u kuću aktivistkinje u 6 ujutru sa optužbom za vrijeđanje religijskih osjećanja.
1239 pregleda 0 komentar(a)
Fotografija ikone, Foto: BBC
Fotografija ikone, Foto: BBC

BBC

Poljska aktivistkinja za građanska prava koja je napravila slike Djevice Marije sa oreolom u duginim bojama kaže da je to uradila iz protesta prema onome što naziva „isključivanje LGBT ljudi iz društva" koje vrši katolička crkva u ovoj zemlji.

Slike Elzbiete Podlesne pojavile su se na kantama za smeće i mobilnim toaletima u gradu Ploku krajem prošlog mjeseca kao reakcija na Uskršnju izložbu gdje su bili istaknuti slogani o zločinima i grjehovima.

Na listi grjehova bili su i „rod" i „LGBT".

„Nevjerovatno mi je da se ovako nešto dešava u 21. vijeku u centru Evrope", rekla je Podlesna za BBC.

„Niko ne bi smio da bude isključen iz društva. Seksualna orijentacija nije ni grijeh ni zločin, a Djevica Marija bi zaštitila te ljude od crkve i svještenika koji misle da je u redu osuđivati druge", dodala je ona.

Slika koju je Modlesna izabrala bila je ikona „Naše Gospe od Čestohove". Katolici širom Evrope izuzetno cijene ovu ikonu, a simbolično je krunisana kao „kraljica Poljske" u 17. vijeku.

Elzbieta Podlesna
BBC

Elzbieta Podlesna tvrdi da katolički konzervatizam marginalizuje LGBT ljude

Elzbieta Podlesna radi kao psihoterapeutkinja u bolnici. Ali početkom prošle nedjelje, policija je probudila nešto malo poslije 6 sati ujutru i pretresla njen stan u Varšavi - zaplijenivši tom prilikom laptopove, mobilne telefone, USB memorije, pa čak i stare flopi diskove.

Poljski ministar unutrašnjih poslova Joakim Brudzinski je u tvitu pohvalio akciju policije i napisao: „Sve te gluposti oko slobode i 'tolerancije' ne daju NIKOME za pravo da vrijeđa osjećanja vjernika".

Varšavska kacelarija Helsinške fondacije za ljudska prava saopštila je da se postupci policije mogu okarakterisati kao „namjerno targetirana represija" jer je Podlesna dobro poznata aktivistkinja.

Tokom 2016. godine učestvovala je u organizaciji protesta više desetina hiljada žena kojim su uspješno zaustavljeni planovi da se abortus u potpunosti zabrani.

Takođe je bila i u jednoj od malih grupa žena koje se fizički napali i pljuvali mladići jer su držale postere sa ispisom „stop fašizmu" tokom marša za Dan nezavisnosti 2017. godine u organizaciji nacionalista i ekstremno desničarskih organizacija.

Vodeća svetska organizacija za zaštitu ljudskih prava Amnesti Internešnal je pozvala vlasti u Poljskoj da odbace njen slučaj i da joj dozvole da nastavi sa aktivnostima bez uznemiravanja i odmazde vlasti.

„Odbijam naredbe da ućutim jer postoji šansa da će neko da bude isprovociran. Probudite se, branitelji ljudskih prava. Napustite kancelarije, izađite napolje i recite da to nije fer", rekla je Podlesna.

Neki Poljaci su pokazali podršku noseći Bogorodice sa oreolom duginih boja u Varšavi ili stavljajući istu sliku na svoje profilne fotografije na društvenim mrežama.

protest poljska lgbt ikona marija
Reuters

Protest protiv hapšenja Elzbiete Podlesne

Elsbieta Podlesna, koja jeste vernica ali nije aktivna katolkinja, kaže da je zbog svoje akcije dobila pretnje smrću.

„Rekla bih da nešto nije u redu sa tim osećanjima ako ih povređuje ovako nešto. To je izuzetno površno", rekla je ona.

Pored slike ikone, u kante za đubre je stavila i spisak imena katoličkih biskupa koji su navodno štitili sveštenike optužene za seksualno zlostavljanje dece.

Ovaj problem je prisutan u poljskim medijima nakon premijere dokumentarca „Samo nemoj nikome da kažeš" na Jutjubu, u kojem su prikazane potresne ispovesti i snimci nekih žrtava koje su se suočile sa svojim zlostavljačima.

Fratar Darius Olejnizak - koji je prikazan kako radi sa decom iako ima životu zabranu za rad sa maloletnicima nakon što je osuđen za seksualno zlostavljanje dece - napustio je svoje prostorije u Varšavi i podneo zahtev da se raščini kao sveštenik.

Nadbiskup Vojček Polak, se još jednom izvinio žrtvama zlostavljanja, a čelnik poljske epsikopije, nadbiskup Stanislav Gadecki ze zahvalio autorima filma, Tomašu i Mareku Sekielski, što su napravili ovaj dokumentarac.

Film ima preko 11 miliona pregleda od kako je objavljen na Jutjubu.

Bonus video: