Besplatna zemlja zainteresovanima da žive u najhladnijim djelovima Rusije

Rusko Ministarstvo za razvoj Dalekog istoka i Arktika pozvalo je građane da se prijave za posede od najmanje jedan hektar, koje bi dobili na korišćenje na period od pet godina

12942 pregleda 0 komentar(a)
Foto: Lev Fedoseyev
Foto: Lev Fedoseyev
Ažurirano: 21.07.2020. 19:10h

Državljani Rusije mogu da se prijave za besplatno parče zemlje u udaljenim oblastima u Artktičkom krugu, a sve u sklopu programa kojim Vlada pokušava da stane na put depopulaciji u najhladnijim delovima zemlje.

Rusko Ministarstvo za razvoj Dalekog istoka i Arktika pozvalo je građane da se prijave za posede od najmanje jedan hektar, koje bi dobili na korišćenje na period od pet godina, piše moskovski dnevno-politički list Komersant.

Po isteku ovog perioda, korisnici imaju opciju ili da ga ili kupe ili iznajme na 49 godina. Zemljište može da se koristi za gradnju, poljoprivredu i u poslovne svrhe.

Na program za sada mogu da se prijave samo stanovnici obližnjih regiona, a očekuje se da će kroz šest meseci moći da se prijave svi građani Rusije, prenosi ruska informativna agencija RIA Novosti.

Arktički delovi Rusije postali su državni prioritet pre nekoliko godina, zbog pretpostavki naučnika da bi globalno zagrevanje moglo da dovede do otpadanja i učini prohodnom tzv. Rute kroz severno more, koja je proglašena ekskluzivnom ekonomskom zonom Rusije.

Ruta kroz Severno more daje Rusiji izlaz na Tihi i Atlantski okean.

Država je tokom poslednjih godina uložila milione evra u ledolomce na nuklearni pogon, koji treba da pripreme teren za razvoj pomorske infrastrukture.

'Hektar hiljadugodišnjeg leda'

U Arktičkom krugu Rusije trenutno živi oko 2.5 miliona ljudi, javlja agencija RIA Novosti, ali je broj stanovnika u konstantnom padu od raspada Sovjetskog Saveza.

Stanovnici ovog dela Rusije odlaze u veće gradove trbuhom za kruhom.

Podledice su velike: broj stanovnika smanjen je u gradovima gde živi 90 odsto populacije Arktičkog kruga, a razni infrastrukturni objekti propadaju zbog neiskorišćenosti, navode iz Ministarstva.

Program besplatne raspodele zemljišta za sada je dao dvojake rezultate.

Od kada je na krajnjem istoku zemlje 2016. pokrenut sličan program, prijavilo se samo 83.000 ljudi, piše Komersant.

Novi program obuhvata Murmansku oblast, koja se graniči sa Norveškom, kao i dve priobalne pokrajine: Nenecku autonomnu oblast u evropskom delu Rusije i Jamalo-nenecku autonomnu oblast u Sibiru.

U program su takođe uključena 23 okruga u četiri arktičke pokrajine.

Za razliku od programa iz 2016, vlada u Moskvi prepustile su odlučivanje o raspodeli zemljišta lokalnim vlastima, koje mogu da za te potrebe odrede i zemlju u blizini gradskih centara.

To je verovatno odgovor na kritike da je većina zemljišta koje se dodeljuje kroz ove programe na previše zabačenim mestima da bi se moglo pametno iskoristiti.

Anadolu Agency

„Važno je da ljudi dobiju šansu da sami odaberu zemlju prema sopstvenim potrebama", rekao je za RIA Novosti Sergej Horvat, šef jedne agencije koja prokušava da privuče kvalifikovane radnike na krajnji istok Rusije.

Kritičari vlasti već su ismejali program, ističući da se radi o lošem PR-u, koji ne može da pomogne zemlji čiji mnogi građani žive u veoma lošim ekonomskim uslovima.

„Nije šala", napisao je jedan popularni opozicioni kritičar na Tviteru.

„Rusi ne mogu da računaju da će dobiti deo od rasprodaje državnog bogatstva. Ali, na hektar hiljadugodišnjeg leda u Arktičkom krugu - mogu da računaju u svakmo trenutku".

Priredio Adam Robinson


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Bonus video: