Lukašenko, Vučić i Island: Ko su najubjedljiviji pobjednici izbora u Evropi ove godine

Profesor istorije Gudni Johaneson postao je sa 48 godina najmlađi predsjednik u istoriji Islanda 2016. godine, osvojivši 39,1 odsto glasova u jedinom izbornom krugu

8733 pregleda 38 reakcija 13 komentar(a)
Foto: Getty Images
Foto: Getty Images

Najubjedljiviji pobjednik izbora u Evropi u 2020. godini ipak se ne zove Aleksandar.

Gudni Johaneson osvojio je više od 92 odsto glasova Islanđana u borbi za četvorogodišnji mandat predsjednika ove ostrvske države na izborima koji su trajali od kraja maja do kraja juna ove godine.

Johaneson je tako nadmašio rezultate dva Aleksandra - Lukašenka iz Bjelorusije i Vučića iz Srbije, prvog na predsjedničkim, a drugog na parlamentarnim izborima.

Zajedničko za ubjedljive pobjede dva Aleksandra je i opoziciono osporavanje rezultata, dok su izbori na Islandu prošli bez zamjerki na proces glasanja.

1. Gudni Johaneson (Island) - 92,2 odsto

Profesor istorije Gudni Johaneson postao je sa 48 godina najmlađi predsjednik u istoriji Islanda 2016. godine, osvojivši 39,1 odsto glasova u jedinom izbornom krugu.

Četiri godine kasnije, drugi mandat osvojio je daleko ubjedljivije - sa 92,2 odsto glasova, dok je njegov jedini protivkandidat Gudmundur Franklin Jonson osvojio manje od osam odsto glasova.

Johaneson na izborima nastupa kao nezavisni kandidat, ističući da nije bio član nijedne stranke.

„Rezultat ovih izbora za mene je dokaz da su moji sunarodnici Islanđani podržali način kako sam shvatio svoju dužnost", prenosi pobjednički govor Johanesona agencija AFP.

Ipak, ovo nije najubjedljivija pobjeda u istoriji islandskih predsjedničkih izbora.

Na glasanju 1988. godine, Vigdis Finbogadotir svoj drugi mandat osvojila je sa 94,6 odsto glasova.

Johanesona pravila na Islandu ne ograničavaju u broju mandata koji će imati, mada on tvrdi da će se povući poslije dva ili tri.

Ubjedljiva pobjeda Johanesona došla je sa nešto manjom izlaznošću nego na izborima četiri godine ranije - broj glasalih pao je sa 75,7 odsto na 66,9.

Johanesonov protivnik Jonson, koji se zalagao za aktivniju ulogu inače veoma protokolarne funkcije predsjednika, a koga svjetske agencije opisuju kao velikog pristalicu američkog predsjednika Donalda Trampa, čestitao je pobjedu svom rivalu.

2. Aleksandar Lukašenko (Bjelorusija) - 80,2 odsto

Ako se slušaju rezultati bjeloruske izborne komisije, Aleksandar Lukašenko osvojio je sedmi predsjednički mandat sa 80,2 odsto glasova, prenosi agencija Beta.

Ako se slušaju poruke glavne protivkandidatkinje Svetlane Tihanovskaje, Lukašenkova pobjeda ne postoji već će Bjelorusija prvi put promijeniti vlast, a ona postati predsjednica.

Reuters

Kada je državna televizija objavila izlazne ankete koje su odmah po zatvaranju birališta pokazale da je Lukašenko trijumfovao, na ulicama Minska počele su demonstracije pristalica opozicije koje su prerasle u sukobe sa snagama reda.

Zvanični organi Bjelorusije saopštavaju da je uhapšeno oko tri hiljade ljudi, dok organizacije za zaštitu ljudskih prava tvrde da je jedan demonstrant poginuo, što policija demantuje.

Lukašenko je na prvim izborima 1994. godine morao da se pomuči da dođe do pobjede - tek u drugom krugu savladao je Vjačeslava Kebiča.

Pošto je referendumskim izjašnjavanjima i promjenama pravila produžio mandat do 2001. godine, više nije imao problema da pobjeđuje rivale.

Na izborima 2001. godine osvojio je 77,4 odsto, 2006. godine 84,4 odsto, 2010. godine 80,4 odsto, 2015, godine 84,1 odsto glasova.

Opozicioni kandidati u gotovom svim ovim izbornim ciklusima tvrdili su da vladavina Aleksandra Lukašenka nema legitimitet, ali je on ostajao na mjestu neprikosnovenog lidera Bjelorusije.

3. Aleksandar Vučić - za našu decu. (Srbija) - 60,6 odsto

Lista koja se zvala imenom predsjednika Srpske napredne stranke osvojila je 188 od 250 mandata u Skupštini Srbije, što je drugi najbolji rezultat po povratku višepartizma - socijalisti su 1990. godine osvojili 194 mandata.

„Večeras smo dobili ogromno povjerenje naroda, najveće ikada u Srbiji", rekao je Vučić posle izbora.

Dodao je i da su naprednjaci dobili više od dva miliona glasova, od 3,3 miliona ljudi koji su glasali na izborima 21. juna.

Na izborima održanim u toku epidemije virusa korona, izlaznost na birališta bila je 48,9 odsto.

Dio opozicije bojkotovao je izbore objašnjavajući odluku neravnopravnim uslovima za političku borbu, dok je dio opozicije koji je učestvovao na izborima ostao ispod već sniženog cenzusa od tri odsto.

BBC

Iako naprednjaci mogu sami da formiraju vladu, i na samo konstituisanje Skupštine Srbije čekalo se gotovo mjesec i po dana.

Na eventualnog nasljednika Ane Brnabić još se čeka, a lider naprednjaka i predsjednik Srbije obećava da će biti poštovani svi ustavni i zakonski rokovi.

Iako u Srbiji nisu održani predsjednički izbori, parlamentarna lista Srpske napredne stranke nosila je njegovo ime.

Sam Vučić priliku da izađe na izbore imaće 2022. godine, kada će moći da se nadmeće za drugi predsjednički mandat.


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Bonus video: