Praud Bojs i Antifa: Ko su grupe oko kojih su se Bajden i Tramp prepirali

Poslednjih godina, nekoliko marginalnih grupa učestvovalo je politički motivisanom nasilju na američkim ulicama. Ko su, dakle Praud Bojs i Antifa?

3460 pregleda 0 komentar(a)
Foto: BBC
Foto: BBC

Borba grupa sa američkih političkih ekstrema poslužila je kao jedna od mnogih tačaka razdora tokom prve američke predsedničke debate.

Pristalice marginalne teško naoružane grupe slavili su onlajn kad ih je pomenuo predsednik Tramp.

„Praud Bous - povucite se i ostanite u pripravnosti", rekao je on, odgovarajući na pitanje u kom je od njega zatraženo da osudi bele suprmatiste i paravojne formacije. Članovi grupe su onlajn doživeli njegov odgovor kao poziv da se pripreme za akciju.

Tramp je potom insistirao da nasilje potiče od aktivista sa krajnje levice: „Neko mora da uradi nešto u vezi sa Antifa i levicom, zato što ovo nije desničarski problem."

Džo Bajden, demokratski predsednički kandidat, odgovorio mu je sa: „Antifa je ideja, a ne organizacija. To je rekao i direktor FBI (predsednika Trampa)."

Poslednjih godina, nekoliko marginalnih grupa učestvovalo je politički motivisanom nasilju na američkim ulicama. Ko su, dakle Praud Bojs i Antifa?

Praud Bojs

Praud Bojs je 2016. godine osnovao kanadsko-brtianski desničarski aktivista Gevin Makines i oni su ultra-desničarska, anti-imigrantska, isključivo muška grupa sa istorijatom uličnog nasilja nad levičarskim protivnicima.

Ime grupe je referenca na pesmu iz muzičke verzije Diznijevog filma „Aladin" . Članovi često nose crno-žute Fred Peri polo majice zajedno sa crvenim kapama na kojima piše „Učinite Ameriku ponovo velikom".

Reuters

Njihov član mora da se deklariše da je „zapadni šovinista koji odbija da se izvinjava zato što je stvorio savremeni svet".

Njihova platforma, takva kakva je, uključuje trampovske ideje („veličaj preduzetnika", „zatvori granice"), libertarijanizam („dajte svakom oružje", „ukinite socijalnu pomoć") i tradicionalne rodne uloge („poštuj domaćicu").

Nisu isključivo belci - ali su postali ozloglašeni po nasilnim sukobima.

Praud Bojs i srodne grupe sukobili su se sa Antifa na brojnim nasilnim uličnim mitinzima u poslednje dve godine, a najistaknutije su u Oregonu, Vašingtonu i Njujorku. Dvojica članova završila su u zatvoru prošle godine zato što su pretukla aktiviste Antifa u Njujorku.

Fejsbuk, Instagram, Tviter i Jutjub zabranili su grupu na svojim platformama.

PArler

Antifa

Antifa, skraćeno od „antifašista", okvirna je grupacija uglavnom krajnje levičarskih aktivista.

Među njima su anarhisti, ali i komunisti i šačica socijaldemokrata. Ono što ih razdvaja je njihova spremnost da upotrebe nasilje - u samoodbrani, kažu oni.

Pokret, koji je u jednom trenutku gotovo u potpunosti nestao sa scene u SAD, doživeo je novi nalet interesovanja nakon što je Donald Tramp izabran za predsednika. Oni se rutinski sukobljavaju sa krajnjom desnicom.

Grupa je bila istaknuta tokom protesta „Životi crnaca su važni" organizovanih u mnogim velikim gradovima, a posebno se vezuju za Portland, u državi Oregon.

Krajem avgusta, samoproklamovani pristalica Antife, 48-godišnji Majkl Rajnoel pucao je i ubio jednog pristalicu Patriotik Prejera, portlandske grupe koja često maršira zajedno sa Praud Bojs.

Rajnoela je policija upucala i ubila naredne nedelje.

Obe grupe su relativno male - i mogu da računaju, u najboljem slučaju, na nekoliko hiljada aktivnih pristalica. Ali njihova sklonost nasilju, naročito kad se sukobe jedna sa drugom na američkim ulicama, učinila je ih je mnogo većom debatnom temom nego što ti brojevi predočavaju.


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Bonus video: