Izrael cilja Hamasov lavirint tunela ispod Gaze

Veoma je teško procijeniti veličinu mreže, koju je Izrael nazvao "Gaza metro", zato što se vjeruje da se proteže ispod teritorije koja je samo 41 kilometar duga i 10 kilometara široka

10653 pregleda 0 komentar(a)
Foto: Getty Images
Foto: Getty Images

Izrael kaže da su mu meta delovi tajnog lavirinta tunela koje je Hamas izgradio ispod Pojasa Gaze, dok nastavlja odmazdu zbog do sada neviđenog prekograničnog napada palestinske ekstremističke grupe 7. oktobra.

„Zamislite Pojas Gaze kao jedan sloj za civile, a onda još jedan sloj za Hamas. Pokušavamo da dopremo do tog drugog sloja koji je Hamas izgradio", rekao je portparol izraelske vojske 12. oktobra.

„To nisu bunkeri za civile iz Gaze. Oni su samo za Hamas i druge teroriste, da mogu da nastave da ispaljuju rakete na Izrael, da planiraju operacije, da ubacuju teroriste u Izrael", tvrdio je on.

Veoma je teško proceniti veličinu mreže, koju je Izrael nazvao „Gaza metro", zato što se veruje da se proteže ispod teritorije koja je samo 41 kilometar duga i 10 kilometara široka.

Posle sukoba iz 2021. godine, izraelska vojska je saopštila da je u vazdušnim napadima uništila više od 100 kilometara tunela.

Hamas je u međuvremenu tvrdio da se tuneli protežu duž 500 kilometara i da je bilo pogođeno samo pet odsto.

Da biste bolje shvatili razmere tih brojeva, Londonska podzemna železnica je, na primer, 400 kilometara duga i uglavnom iznad zemlje.

Izgradnja tunela započela je u Gazi pre nego što je Izrael povukao trupe i doseljenike 2005. godine.

Ali je bila pojačana nakon što je Hamas preuzeo kontrolu nad Pojasom dve godine kasnije, što je navelo Izrael i Egipat da počnu da ograničavaju kretanje robe i ljudi iz oblasti i u nju iz bezbednosnih razloga.

Na vrhuncu, Hamas i druge ekstremističke grupe koristili su skoro 2.500 tunela ispod egipatske granice za krijumčarenje komercijalne robe, goriva i naoružanja.

Krijumčarenje je postalo manje važno za Gazu posle 2010. godine, kad je Izrael dozvolio da se više robe uvozi preko njegovih prelaza.

Egipat je kasnije zaustavio krijumčarenje poplavivši ili uništivši tunele.


Pogledajte video: Ekipa BBC-ja u tunelima oko Gaze


Hamas i druge frakcije počeli su da kopaju tunele i da bi mogli da napadaju izraelske snage.

Esktremisti su 2006. godine koristili jedan tunel ispod granice sa Izraelom da ubiju dva izraelska vojnika i zarobe trećeg, Gilada Šalita, koga su držali u zatočeništvu pet godina.

Izraelska vojska je 2013. godine otkrila 1,6 kilometara dug, 18 metara dubok tunel obložen betonskim krovom i zidovima koji vodi od Gaze, a završava se blizu izraelskog kibuca nakon što su stanovnici čuli neobične zvuke.

Sledeće godine, Izrael je naveo potrebu da se iskoreni pretnja od napada ekstremista pomoću takvih „terorističkih tunela" ispod granice kao razlog za veliku vazdušnu i kopnenu ofanzivu u Gazi.

Izraelske snage su saopštile da su tokom rata uništile više od 30 tunela.

Ali grupa ekstremista je uspela da iskoristi jedan za pokretanje napada u kojem su ubijena četiri izraelska vojnika.

„Prekogranični tuneli su obično rudimentarni, što znači da imaju jedva nekakvo ojačanje.

„Oni se kopaju za jednokratnu upotrebu - napad na izraelsku teritoriju", kaže doktorka Dafni Ričmond-Barak, stručnjakinja za podzemno ratovanje koja predaje na Univerzitetu Rajhman u Izraelu.

„Tuneli unutar Gaze su drugačiji zato što ih Hamas tamo redovno koristi. Oni su verovatno prijatniji da se u njima boravi duže vremenske periode.

„Definitivno su opremljeni za duže, neprekinute boravke.

„Lideri se kriju tamo, imaju komandne i kontrolne centre, koriste ih za transport i linije veze. Opremljeni su strujom, osvetljenjem i železničkom prugom.

„Možete više da se krećete po njima i da stojite uspravno."

Ona kaže da izgleda da je Hamas poslednjih godina „usavršio veštinu" gradnje tunela i ratovanja, naučivši mnogo toga posmatrajući taktike sirijskih pobunjenika u sirijskom Alepu i džihadističkih ekstremista iz grupe Islamska država u Mosulu.

Veruje se da su tuneli u Gazi čak 30 metara ispod površine i da imaju ulaze locirane na donjim spratovima kuća, džamija i drugih javnih zgrada kako bi omogućili pripadnicima Hamasa da izbegnu otkrivanje.

Gradnja mreže je imala i cenu po lokalno stanovništvo.

Izraelske snage su optužile Hamas za preusmeravanje milion dolara koje je Gaza dobila kao pomoć za tunele, kao i desetine hiljada tona cementa namenjenih za rekonstrukciju domova uništenih prethodnih godina.

Getty Images

Moguće je da su Hamasovi ekstremisti koristili prekogranični tunel za prošlonedeljne napade na Izrael u kojima je stradalo najmanje 1.300 ljudi, većina civili, a najmanje 120 je uzeto za taoce.

Bilo je izveštaja da je izlaz iz tunela otkriven blizu kibuca Kfar Aza, gde su masakrirane desetine civila.

Ako to bude bilo potvrđeno, onda je taj tunel izgrađen ispod podzemne betonske barijere ispunjene sofisticiranim antitunelskim senzorima za otkrivanje koje je postavio Izrael.

Doktorka Ričmond-Barak kaže da će to biti šok, ali ističe i da nijedan sistem za otkrivanja tunela nije stoprocentno uspešan.

„To je razlog zašto se tuneli koriste za ratovanje od davnina, jer nema načina da se oni spreče."

Ona upozorava da je nerealistično za izraelski establišment i opštu javnost da veruju kako će izraelskim snagama biti moguće da unište čitavu Hamasovu mrežu tunela u Gazi, dok se stotine hiljada vojnika gomilaju za moguću kopnenu operaciju.

„Biće delova mreže iz kojih se civili, iz kojeg god razloga, neće evakuisati… Neki delovi podzemne mreže su nepoznati. A za neke od njih će kolateralna šteta biti previsoka."

Uništavanje tunela će dovesti i do značajnih gubitaka života - među izraelskim kopnenim snagama, palestinskim civilima i taocima, upozorava ona.

Više od 2.200 Palestinaca u Gazi, od kojih su mnogi civili, već su poginuli u odmazdi izraelskih vazdušnih napada od 7. oktobra.

„Hamas je veoma dobar u korišćenju živih štitova. Jednom kad napad bude bio neizbežan i oni to budu znali, postaviće nevine civile na vrhove zgrada.

„Zbog toga je Izrael mnogo puta otkazao napade", kaže Ričmond-Barak.

„Usavršivši tehniku, Hamas bi lako mogao da je koristi u kontekstu tunela i prosto postavi izraelske, američke i druge taoce u njih."

Tokom sukoba iz 2021. godine, u nizu razornih vazdušnih napada u gradu Gazi, potpuno su srušene tri stambene zgrade, ubivši 42 ljudi.

Izraelska vojska je tada saopštila da je gađale podzemne tunele, ali da kad su se oni urušili, srušili su se i temelji zgrada.

AFP

Mreža tunela će potirati prednost koju izraelske snage imaju u pogledu tehnologije i obaveštajnog rada, pojačati poteškoće urbanog ratovanja i predstavljati smrtonosnu pretnju po izraelske trupe, prema doktorki Ričmond-Barak.

„Kao prvo, Hamas je imao sasvim dovoljno vremena da postavi zamke u čitavoj mreži", kaže ona.

„Oni samo mogu da dozvole vojnicima da uđu u mrežu tunela a potom da sve dignu u vazduh.

„Mogu da kidnapuju vojnike u iznenadnim napadima.

„A tu su i mnogi drugi rizici - ostajanje bez kiseonika, borbu protiv neprijatelja prsa u prsa, dok spasavanje ranjenika postaje praktično nemoguće."

Dodaje da „čak i ako ne uđete u tunele, obezbediti oblast za koju sumnjate da sadrži tunele veoma je drugačije od pukog obezbeđivanja neke oblasti uopšteno."

„Ovde morate da obezbedite nešto što je nevidljivo."

Izraelske snage će, međutim, imati neke načine da ublaže rizike.

Prema Kolinu Klarku, direktoru istraživanja u konsultantskoj grupi za bezbednost Sufan, u njih mogu da spadaju slanje dronova i automatizovanih vozila u tunele da ih mapiraju i prepoznaju zamke pre nego što ih vojnici očiste.

Avioni bi mogli da izbacuju bombe za „rušenje bunkera", koje prodiru duboko u zemlju pre nego što se detoniraju.

Međutim, one bi predstavljale rizik od kolateralne štete zbog gustog urbanog terena.


Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Bonus video: