Preminuo Robert Nemeček, čovjek koji je doveo "Simpsonove" i "Prijatelje" na televizijske ekrane u Srbiji

Kao veliki ljubitelj i poznavalac filma, Nemeček je tokom devedesetih i dvijehiljaditih bio filmski urednik RTS-a, B92, Pinka i nekadašnje Politike, gdje je potpuno promijenio koncept filmskog i serijskog programa, pišu mediji

6714 pregleda 0 komentar(a)
Foto: Medija centar
Foto: Medija centar

Robert Nemeček, muzičar i dugogodišnji urednik filmskog programa na nekoliko televizija, preminuo je u Beogradu u 75. godini, potvrdili su njegovi prijatelji.

Kao veliki ljubitelj i poznavalac filma, Nemeček je tokom devedesetih i dvehiljaditih bio filmski urednik RTS-a, B92, Pinka i nekadašnje Politike, gde je potpuno promenio koncept filmskog i serijskog programa, pišu mediji.

Zaslužan je za prva emitovanja u Srbiji nekih od najpopularnijih modernih serija i filmova u istoriji - od Sopranovih, preko Simpsonovih i Prijatelja, do Dosijea Iks.

„Dragi Robi, promenio si mi život kao malo ko", napisao je na društvenim mrežama Dimitrije Vojinov, poznati scenarista.

Rođen je 1949. godine u Beogradu, ljubav prema stripovima nasledio je od oca, a vrlo rano i prema filmovima.

„Na to je uticala Kinoteka, koja mi je bila uza ugla… Fascinirali su me stari, čak i nemi filmovi", naveo je Nemeček ranije.

Mediji ga opisuju i kao rodonačelnika progresivnog roka u Srbiji.

Bio je i osnivač i vođa grupe Pop Mašina, sa kojom je objavio dva studijska albuma - Kiselina i Na izvoru svetlosti, kao i jedan uživo, nazvan Put ka Suncu.

Prethodno je svirao u bendovima Dogovor iz 1804 i Džentlmeni.

„Putuj u miru, dragi prijatelju", reči su kojima se od Nemečeka oprostio muzičar Srđan Gile Gojković iz grupe Električni orgazam.

Mesto i vreme sahrane biće naknadno objavljeni.

Kontrolisana piraterija i 'ružni žuti ljudi'

Po završetku vojske, Nemeček odlazi u London, a u Beograd se vraća 1988. godine i postaje urednik na televiziji Politika.

U intervjuu za Nedeljnik, pričao je da kako se snalazio za filmove i serije tokom devedesetih, kada je SR Jugoslavija bila pod sankcijama Ujedinjenih nacija.

Ostale televizije puštale su filmove iz video-klubova, a on se bavio „kontrolisanom piraterijom", uz pomoć laser diskova iz Amerike.

„Tada je bila razlika šest meseci između filmske premijere u Americi i Evropi, a laser disk je izlazio posle šest meseci."

Tako se desilo da ljubitelji filmova u Srbiji među prvima vide Foresta Gampa, filmski hit iz 1994. godine, sa Tomom Henksom u glavnoj ulozi.

Sa Politike odlazi na Pink, gde su emitovani Sopranovi, Dosije Iks i Simpsonovi.

„Znao sam da su Simpsonovi jako popularni, ali sam znao i da je pre rata TV Sarajevo pokušala sa emitovanjem i da su propali s tim - nađem epizode koje su puštali i ukapiram da je prevod katastrofalan.

„Kažem to Željku (Mitroviću, vlasniku Pinka), a Milica Mitrović (supruga Željka Mitrovića) je govorila 'ko će da gleda ove ružne žute ljude?'"

Emitovanje Simpsonovih u Srbiji, kaže, lično je odobrio Met Grening, autor serije.

Dosije Iks je za to vreme ovde emitovan gotovo paralelno kad i u Americi.

„U zadnja dva serijala, emitovala se subotom epizoda u Americi, a mi je emitujemo u ponedeljak - Evropa nije mogla ni da sanja o tome.

„Dešavalo se i da oni završe epizodu, pošalju DHL-om i u međuvremenu odluče da promene kraj pa šalju 'nemojte da puštate ni slučajno ono što smo vam poslali pre neki dan već ovu konačnu verziju'", naveo je Nemeček za Nedeljnik.


Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Bonus video: