Iran: Pogubljen demonstrant sa mentalnim problemima

Odbijene su i žalbe da se uzme u obzir njegovo psihičko stanje

5535 pregleda 5 komentar(a)
Muhamed Gobadlu je deveta pogubljena osoba u vezi sa protestima u Iranu 2022. godine, Foto: UGC
Muhamed Gobadlu je deveta pogubljena osoba u vezi sa protestima u Iranu 2022. godine, Foto: UGC

Iran je pogubio su muškarca prethodno osuđenog na smrt u vezi sa učešćem u antivladinim demonstracijama, saopštilo je pravosuđe.

Muhamed Gobadlu (23) osuđen je za ubistvo i „korupciju na Zemlji" jer je navodno pregazio policajca automobilom i ubio ga tokom protesta u blizini Teherana u septembru 2022.

Grupe za ljudska prava su saopštile da se suočio sa nepravednim suđenjem i da su ga mučili tokom ispitivanja.

Odbijene su i žalbe da se uzme u obzir njegovo psihičko stanje.

On je deveta pogubljena osoba u vezi sa učešćem u protestima.

Veruje se da je još najmanje četvoro osuđeno na smrt, a još 15 je u opasnosti da budu osuđeni na smrtnu kaznu.

Nemire širom zemlje izazvala je smrt Mahse Amini, 22-godišnjakinje u pritvoru, a koju je prethodno policija za moral privela jer je navodno „nepropisno" nosila hidžab - maramu kojima žene moraju da prekriju glave.

Stotine ljudi su ubijene, a hiljade privedene u nasilnom gušenju protesta, za koje su vlasti predstavile kao nerede iza kojih stoje Amerika i Izrael.

Novinska agencija Mizan, kojom upravlja pravosuđe, saopštila je da je smrtna kazna nad Muhamedom Gobadluom sprovedena u utorak, nakon što ju je potvrdio Vrhovni sud.

Na snimcima na društvenim mrežama vide se članovi njegove porodice, navodno i njegova majka i tetka, kako plaču i jecaju na kapiji zatvora Kazalasar u Karadžu, nekoliko trenutaka nakon što je obešen.

BBC persijski servis prenosi da se čulo kako jedna od žena govori zatvorskim čuvarima: „Ubili ste mog Muhameda. On je izašao na ulice zbog svih mladih ljudi".

Gobadluova majka je u ponedeljak uveče uputila emotivni, snimljeni video apel porodici policajca zbog kog je njen sin osuđen za ubistvo, tražeći od njih da ne sprovode kaznu „kisas" ili odmazdu.

Ona je prethodno pozvala pravosuđe da uzme u obzir da je njenom sinu kao tinejdžeru dijagnostikovan bipolarni poremećaj i da je prestao da uzima lekove dva meseca pre protesta, pokušavajući da ublaži njegovu odgovornost.

Dan pre pogubljenja, Amir Resijan, Gobadluov advokat, napisao je na društvenoj mreži Iks da bi pogubljenje bilo nezakonito i da bi to bilo „ubistvo".

On je izneo i tvrdnju da je Vrhovni sud u julu poništio smrtnu kaznu zbog psihičkog stanja njegovog klijenta.

Međutim, agencija Mizan je prenela da tvrdnja branioca nije tačna, navodeći da je Vrhovni sud dva puta odbio takve žalbe.

Organizacija za zaštitu ljudskih prava Amnesti internešenel prošle godine je saopštila da su Gobadluu izrečene dve smrtne kazne posle „krajnje nepravednih lažnih suđenja", čija je legitimnost dodatno narušena navodnim priznanjima izdejstvovanim mučenjem i propustom da se naredi striktna procena njegovog mentalnog zdravlja.

Prema informacijama do kojih je došla grupa za ljudska prava, istražitelji su mu posle hapšenja uskratili pristup advokatu, više puta su ga premlaćivali i nisu mu davali neophodne lekove, sve u cilju da od njega iznude „priznanje".

Navodi se i da mu je uskraćen nezavisno izabrani advokat na suđenju pred Revolucionarnim sudom, koje se sastojalo od dva kratka ročišta u oktobru i novembru 2022.

Na dva pretresa u Krivičnom sudu decembra te godine, advokatu koji mu je dodeljen odbijen je pristup materijalnim dokazima.

Mahmud Amiri-Mogadam, direktor norveške grupe Iran hjuman rajts, osudio je pogubljenje Gobadlua.

„Lider Islamske Republike Ali Hamnej i njegovo pravosuđe moraju biti pozvani na odgovornost za ovaj zločin", napisao je on na društvenoj mreži Iks.

Nakon što je u ponedeljak saznala da je pogubljenje neizbežno, aktivistkinja za ljudska prava i dobitnica Nobelove nagrade za mir Narges Mohamadi, osuđena na dugogodišnju kaznu zatvora, pozvala je Irance da izraze solidarnost sa Gobadluovom porodicom.

„Pogubljenje Gobadlua je namerni čin ubistva i zločin, a ćutanje je izdaja", napisala je ona na nalogu na Tredsu koji vodi njena porodica.


Pogledajte video o Mahsi Amini:


Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Bonus video: