Drljević i Lundin: Crna Gora u pojedinim oblastima već dostigla standarde država članica EU

„Drljević je istakao da je Vlada posvećena sprovođenju sveobuhvatnih reformi, ne zbog članstva u EU nego prije svega zbog poboljšanja životnog standarda svojih građana“, saopšteno je iz Glavnog sekreterijata Vlade
1 komentar(a)
Jan Lundin, Aleksandar Drljević, Foto: SEKTOR ZA INFORMISANJE JAVNOSTI O EVROPSKOJ UNIJI I PROCESU PRISTUPANJA EVROPSKO
Jan Lundin, Aleksandar Drljević, Foto: SEKTOR ZA INFORMISANJE JAVNOSTI O EVROPSKOJ UNIJI I PROCESU PRISTUPANJA EVROPSKO
Ažurirano: 06.11.2018. 11:50h

Pristupanje Crne Gore Evropskoj uniji i sprovođenje sveobuhvatnih reformi na tom putu, u interesu su crnogorskih građana i privrede, ocijenjeno na sastanku pregovarača Aleksandra Drljevića i ambasadora Švedske u Crnoj Gori, Jana Lundina.

Oni su ocijenili da je u dosadašnjem procesu pristupanja, Crna Gora u pojedinim oblastima već dostigla standarde država članica EU, kao i da postoje razlozi za zadovoljstvo postignutim rezultatima.

„Drljević je istakao da je Vlada posvećena sprovođenju sveobuhvatnih reformi, ne zbog članstva u EU nego prije svega zbog poboljšanja životnog standarda svojih građana“, saopšteno je iz Glavnog sekreterijata Vlade.

Osim toga, dodao je on, člansto u NATO-u i pristupanje EU doprinose bezbjednosti i stabilnosti i jačaju glas Crne Gore u svijetu.

„Imajući u vidu novi pristup u pregovorima, Drljević je prenio da je Vlada u potpunosti posvećena ispunjavanju obaveza iz poglavlja 23 i 24 koja čine srž pregovaračkog procesa“, kaže se u saopštenju.

On očekuje da će, na temelju ostvarenih rezultata, uskoro biti otvorena i preostala dva pregovaračka poglavlja i upoznao sagovornika da postoji više poglavlja u kojima su ispunjene sve obaveze i koja su spremna za privremeno zatvaranje.

Lundin je čestitao na ostvarenim rezultatima istakavši da je Crna Gora najnaprednija država Zapadnog Balkana u pristupanju EU koja ima punu podršku Švedske za članstvo u Uniji.

On je rekao da je proces pregovora sada mnogo zahtjevniji nego što je to bio slučaj sa ranijim proširenjima, kao i da su potrebni veliki napori i zahtjevne reforme, posebno u oblastima vladavine prava i zaštite životne sredine.

Bonus video: