Kako Vlada može raditi na smanjenju emisije štetnih gasova ako planira gradnju termoelektrana?

"Kada imate javne politike i planove i projekte koji su u suprotnosti od onoga što prihvatate i pričate, ne možemo nikako biti zadovoljni"
87 pregleda 1 komentar(a)
Aleksandar Perović, Foto: Screenshot (YouTube)
Aleksandar Perović, Foto: Screenshot (YouTube)
Ažurirano: 04.01.2016. 18:27h

Rekordne temperature i koncentracije ugljen-dioksida, suše i poplave, obilježile su godinu iza nas. Žrtve tih pojava broje se u milionima, a štete u milijardama. Zato se moramo efikasnije boriti protiv klimatskih promjena.

"Konferencija u Parizu je nešto što je definitivno obilježilo 2015. godinu. REZ Konačno je postignut fer, prihvatljiv dokument za sve države svijeta. REZ Crna Gora je dostavila svoj namjeravani nacionalno utvrđeni doprinos, do 2030. godine, koji iznosi 30 odsto smanjenja emisije gasova, to je ono što smo se mi obavezali", kaže Srđan Mugoša iz Direktorata za klimatske promjene.

Ekolozi kažu da je dobro što je sporazum postignut, ali je loše što nije obavezujući.

"Iako po njima ima obavezujući karakter, samim tim što ne propisuje sankcije za one koji ga ne ispune, po nama nema i mi ne vidimo da možemo u ovom momentu biti veliki optimisti", kazao je Aleksandar Perović, izvršni direktor Ekološkog pokreta Ozon.

Gradnja drugog bloka Termoelektrane u Pljevljima, istraživanje nafte i gasa u Jadranu i spalionica u Nikšiću, po ekolozima su u suprotnosti sa onim što je naša delegacija prihvatila u Parizu.

"Kada imate javne politike i planove i projekte koji su u suprotnosti od onoga što prihvatate i pričate, ne možemo nikako biti zadovoljni", smatra Perović.

U Direktoratu za klimatske promjene odgovaraju da u ovoj godini Crna Gora mora da uradi nacionalni Izvještaj o klimatskim promjenama i akcioni plan za adaptaciju na klimatske promjene.

"Države se upućuju na razmišljanja da idu na obnovljive izvore energije, na izvore geotermalne energije, vjetra, hidropotencijal, sunčevu energiju", kaže Mugoša iz Direktorata za klimatske promjene.

Iz NVO sektora upozoravaju da preporuke i zakone moramo postovati, jer to do sada nismo činili.

"Svi su samo uzeli profit, a niko nije mislio o tome kako treba zaštititi životnu sredinu i generacije koje dolaze će imati ogromne troškove zbog takvih politika Vlade Crne Gore", kaže Perović.

Bonus video: