Svaka treća žena žrtva nekog oblika rodnog nasilja

Visoki predstavnici EU ocijenili su da se ove godine, mora obratiti posebna pažnju na sve veći broj žena tražilaca azila u EU
2 komentar(a)
nasilje, nasilje nad ženama, Foto: Shutterstock.com
nasilje, nasilje nad ženama, Foto: Shutterstock.com
Ažurirano: 24.11.2015. 17:08h

Svaka treća žena u Evropskoj uniji (EU) doživjela je neki oblik rodnog nasilja, a ono je primjer rodne diskriminacije koje degradira svaku državu.

To se navodi u zajedničkoj izjavi visoke predstavnice EU za spoljne poslove i bezbjednosnu politiku i potpredsjednice Komisije Federike Mogerine, komesarke za pravosuđe, potrošače i rodnu ravnopravnost Vere Jourove, komesara za međunarodnu saradnju i razvoj Nevena Mimice i komesar za humanitarnu pomoć i upravljanje krizama Hristoss Stilianidesa.

Oni su, povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, saopštili da zajedno nastupaju kako bi se okončalo nasilje nad ženama i djevojčicama.

"To nasilje predstavlja očito kršenje ljudskih prava i primjer je rodne diskriminacije koje degradira svaku zemlju u Evropi i svijetu. Snažno osuđujemo sve oblike nasilja nad ženama i djevojčicama. Podaci su zabrinjavajući: svaka treća žena u EU je doživjela neki oblik rodnog nasilja u svom životu", saopštili su zvaničnici EU.

Kako navode, previše je djevojčica koje su tokom djetinjstva prisilno udate ili osakaćene, unutar granica i izvan njih. „U mnogim zemljama su partner ili član porodice odgovorni za više od polovine ubistava žena u njihovim domovima. Žene su ranjiva grupa koja je izložena svim oblicima nasilja u konfliktnim područjima i tokom humanitarnih kriza“.

Visoki predstavnici EU ocijenili su da se ove godine, mora obratiti posebna pažnju na sve veći broj žena tražilaca azila u EU.

"Neke od tih žena su silovane, pretučene ili seksualno iskorišćavane tokom putovanja, a neke bježe od rodnog nasilja u zemljama porijekla. One stižu u Evropu jer im je potrebna podrška u kojoj se vodi računa o rodnim pitanjima, a tu im podršku moramo pružiti“, naveli su zvaničnici EU.

Kako su rekli, borba protiv svih oblika nasilja nad ženama i djevojčicama i dalje je visoko na listi prioriteta Komisije, unutar i izvan granica EU.

"Direktiva EU o pravima žrtava, kojom se prepoznaju posebne potrebe žrtava rodnog nasilja, stupila je na snagu 16. novembra. Podržavamo pristupanje EU Konvenciji Savjeta Evrope o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici kao iskorak u djelotvornoj borbi protiv nasilja nad ženama i djevojčicama na nacionalnom i evropskom nivou“, navodi se u saopštenju.

EU zvaničnici kazali su da je drugi oblik nasilja kojem su posebno izložene žene i djevojčice seksualno nasilje tokom sukoba. „Prilikom obilježavanja 15. godišnjice prekretničke Rezolucije Savjeta bezbjednosti UN 1325 o ženama, miru i bezbjednosti, EU i međunarodna zajednica moraju pojačati napore u borbi protiv svih oblika nasilja i počinioce privesti pravdi“.

"Vjerujemo da se održivi razvoj ne može postići bez osnaživanja žena, a to se ne može ostvariti ako se ne ukinu svi oblici nasilja nad svim ženama i djevojčicama Zato EU predano radi na tome da se prava žena prioritetno uključe u nove ciljeve održivog razvoja“, kaže se u saopštenju.

Riječ je, dodaje sem između ostalog, i o posebnim ciljevima u pogledu ukidanja rodnog nasilja i štetnih praksi nad ženama i djevojčicama.

Oni su naveli da će se novi Akcioni plan za rodnu ravnopravnost 2016. – 2020. u spoljnim odnosima EU, koji je podržao Savjet, primjenjivati od januara 2016.

"Borba protiv svih oblika nasilja nad ženama i djevojčicama jedan je od prioritetnih ciljeva. U nastojanju da podigne svijest o toj temi Evropska služba za spoljno djelovanje nedavno je pokrenula diplomatsku inicijativu usmjerenu na sve oblike nasilja nad djecom i ženama, posebno radi ukidanja ranog i prisilnog braka te braka djece i genitalnog sakaćenja žena“, navode zvaničnici.

Evropska komisija je ove godine dodijelila oko osam miliona EUR u cilju sprečavanja i suzbijanja nasilja nad ženama i djevojčicama unutar EU i 20 miliona EUR za borbu protiv štetnih praksi u inostranstvu.

EU, kako je saopšteno, nastavlja da finansira humanitarne projekte kojima se nastoji suzbiti rodno nasilje u hitnim i kriznim situacijama.

"Danas je zgrada sjedišta Evropske komisije osvijetljena u narandžastoj boji kao znak podrške kampanji Generalnog sekretara Ujedinjenih nacija, „16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama“. EU je snažno posvećena jačanju napora kako bi se okončalo rodno nasilje“, navodi se u saopštenju.

Bonus video: