Pogledajte kojom imovinom i prihodima raspolažu predsjednički kandidati

Na stranici Agencije, kada je u pitanju kampanja za predsjedničke izbore, za sada su objavljeni imovinski kartoni tri kandidata - Milačića, Kalača i Miličkovića, a zakonski rok za dostavljanje podataka je 15 dana od predaje kandidature
254 pregleda 19 komentar(a)
Crna Gora, glasanje, Foto: Shutterstock
Crna Gora, glasanje, Foto: Shutterstock
Ažurirano: 01.04.2018. 17:51h

Predsjednički kandidat vladajuće partije Milo Đukanović, koji je na najvišim državnim funkcijama skoro tri decenije, ima stan u Podgorici od 187 kvadrata. Vlasnik je kompanije Kapital invest, polovine kompanije “Global Montenegro” i četvrtine “Univerzitasa” - kompanije koja je osnivač Univerziteta Donja Gorica.

Prema imovinskom kartonu, iz decembra prošle godine, Đukanović ima dva pašnjaka, livadu, kao i dvije ruševine.

Đukanovićeva supruga Lidija ima porodičnu stambenu zgradu od 121 kvadrat, manji pomoćni objekat i zemljište.

Đukanovic je od kraja 2016., kada je otišao sa premijerske funkcije, zarađivao hiljadu i po eura mjesečno na poziciji savjetnika u svojoj kompaniji “Capital invest”. Po tom osnovu, u toku prošle godine zaradio je 18 hiljada eura, dok je godišnja zarada njegove supruge oko 12 hiljada.

Kandidat, kog podržava veći dio opozicije, Mladen Bojanić, dužan je da kao bivši poslanik još određeno vrijeme prijavljuje imovinu. Kaže da trenutno nema redovna mjesečna primanja i nabraja šta će se naći u njegovom imovinskom kartonu za predsjedničke izbore.

"Sad sam u nekom međuprostoru bio jer sam krenuo da otvaram, odnosno da radim neki svoj posao, ponovo. Međutim, ovo me je preduhitrilo, ova kandidatura. Od nepokeretne imovine imam stan, dio kuće u Kolašinu, poslovni prostor u Podgorici, kancelariju, u kojoj je sad moj izborni štab, imam u nasljeđu – dosta zemlje u Lješanskoj nahiji i jednu staru kuću. Imam vozilo Hjundai, deset godina", navodi Bojanić.

SDP-ova Draginja Vuksanović na Pravnom fakultetu u Podgorici radi kao profesorica, a dobija i naknadu za poslaničku funkciju.

"Imam riješeno stambeno pitanje u rodnom gradu Baru, kao i riješeno stambeno pitanje u Podgorici, gdje radim i živim sa porodicom. Porijeklo te imovine potiče od nasljeđa moje majke, koje sam ja valorizovala prije ulaska u politiku, tako da nijesam ništa dobila ni od države, ni od Univerziteta. Imam i automobil koji sam otplatila na lizing, a moja ukupna primanja, uključujuci rad na fakultetu i rad u parlamentu su oko hiljadu i po eura mjesečno", ističe ona.

U braku je sa Vrhovnim državnim tužiocem Ivicom Stankovićem, čija je mjesečna zarada 2.600 eura, a ima i mjesečnu naknadu od 900 eura za rad u Tužilackom savjetu, kao i periodičnu od oko 450 eura za rad u Komisiji za ocjenjivanje. Suprug kandidatkinje Vuksanović ima stan od 78 kvadrata u Podgorici, i jos jedan u susvojini od 124 kvadrata, kao i zemljište i šumu u Danilovgradu.

Predsjednički kandidat Vasilije Miličković ima dvije kuće u Podgorici, apartman od 120 kvadrata na Svetom Stefanu, poslovni prostor i zemljište u Glavnom gradu, koji su upisani na njegovu kompaniju M&V, čiji je jedini vlasnik, na koju su upisana i dva automobila. U Miličkovicevom imovinskom kartonu piše da ima i dvije pomoćne zgrade, livade i voćnjak, te da u trezoru ima deset hiljada švajcarskih franaka. Prijavio je da mjesečno zarađuje stotinu eura na berzi, dok njegova supruga, koja je direktorice M&V kompanije, prima 500 eura mjesečno.

U imovinskoj karti, Marko Milačić, prijavio je da ima polovinu stana, površine od 71 kvadrat, u Podgorici, dok je njegova supruga vlasnica stana od 53 kvadrata, kao i kompanije Zivis, koja se bavi trgovinom na veliko. Milačić je prijavio i da, kao predsjednik Prave Crne Gore, prima 270 eura mjesečno, te da je njegova supruga ovog mjeseca od advokature zaradila i 300 eura.

"Od imovine imam krov nad glavom - polovinu stana koji mi je ostao od djeda Ljubiše Milačića, i nista više. Nemam skupe satove, automobile i vile, kuće na primorju... Imam hiljade knjiga i to je moj jedini vozni park", poručuje on.

Kandidat Hazbija Kalač, od imovine je prijavio samo pašnjak od blizu 400 kvadrata u Tuzima i automobil. U njegovom kartonu navodi se da, kao odbornik u Skupštini opštine Rožaje, prima 110 eura mjesečno i kao sudski vještak ekonomsko-finansijske struke jos 355 eura. Njegova supruga, kao izvršni direktor jednog privrednog društva, zarađuje mjesečno 193 eura.

Šta od imovine ima predsjednički kandidat Dobrilo Dedeić, kojeg je predložila Srpska koalicija, TV Vijesti nije uspjela da sazna, jer se nije javljao na brojeve dostupne televiziji, niti preko društvenih mreža. On je dužan da svoj imovinski karton dostavi Agenciji za sprječavanje korupcije do 10. aprila.

Na stranici Agencije, kada je u pitanju kampanja za predsjedničke izbore, za sada su objavljeni imovinski kartoni tri kandidata - Milačića, Kalača i Miličkovića, a zakonski rok za dostavljanje podataka je 15 dana od predaje kandidature.

Iz CDT-a napominju da je u ovoj kampanji neobično to što su izbori raspisani još 19. januara, a prva kandidatura je podnesena tek u martu, pa se dovodi u pitanje svrha obaveze prijavljivanja imovine.

"Ako se bude islo na ove krajnje rokove, građani uopšte neće uspjeti da vide te imovinske kartone jer će oni biti objavljeni ili par dana pred izbore, ili neki od njih i nakon samih izbora. Svrha ove norme je da se građani upoznaju s predsjedničkim kandidatom na što bolji način u toku kampanje, da i na osnovu toga baziraju svoju odluku", kaže Milica Kovačević.

Osim toga, bitno je da se na taj način prati kako se mijenja imovinski status onoga ko bude izabran za predsjednika drzave.

Iz CDT-a zamjeraju Agenciji što se nije potrudila da propiše poseban obrazac za imovinsko stanje predsjedničkih kandidata, nego se koriste formulari za prijavu imovine i prihoda javnih funkcionera. Tako se, kaže Kovačević, zarada predsjedničkih kandidata odnosi samo na prva dva mjeseca ove godine, što ne predstavlja širu sliku o njihovim ukupnim prihodima.

Bonus video: