Bijelo Polje: Obrazovanje glavni problem Roma

Zbog stereotipa koji vladaju o Romima, najteže je ženama, tvrdi Darinka Selimović
77 pregleda 1 komentar(a)
Romi, Foto: Screenshot (YouTube)
Romi, Foto: Screenshot (YouTube)
Ažurirano: 08.04.2017. 18:12h

Kemal Selimović iz Strojtanice kod Bijelog Polja živi u baraci od svega pet kvadrata. Iako samac, od svoga rada, kako kaže, jedva sastavlja kraj sa krajem.

"Po selu radim, poljoprivredu, nekome kopam šljive oko voćki, kopam kanale, drva ali to je sve sitnica", kaže Selimović.

A takvim životom živi tridesetak domaćinstava u ovom romskom naselju.

"Sa ovim gvožđem radimo ponešto skupimo daje narod džabe, čistimo šporete, uzimamo veš mašine. Šta ćeš mora da se živi", kaže Lelo Selimović.

Zbog stereotipa koji vladaju o Romima, najteže je ženama, tvrdi Darinka Selimović. Od 60 eura socijalne pomoći, ona izdržava pet kćeri.

"Nemam ja mušku glavu u kuću samo ženske, a ženske bi mogle da rade a nemaju posla niđe", kaže za TV Vijesti Darinka Selimović,mještanka Strojtanice.

Osim nezaposlenosti i loših stambenih uslova glavni problem Roma u Bijelom Polju je obrazovanje, tvrde u civilnom sektoru.

"U Bijelom Polju nemamo nijednog roma koji ima završenu srednju školu a kamoli koji se fakultetski obrazuje. Takođe veliki broj roma nema riješeno stambeno pitanje, svega dva Roma imamo zaposlena u preduzeću koje se bavi komunalnim uslugama međutim nemamo nijednog Roma koji je zaposlen u organima lokalne samouprave i drugim organima", navodi Zdravko Janjušević, NVO Bjelopoljski demokratski centar,

Iako država vodi brigu o ovoj populaciji, to nije dovoljno,priznaje i ministar za ljudska i manjinska prava.

"Vlada Crne Gore u sklopu svojih aktivnosti zadnjih godina učinila je određene i velike korake ka toj populaciji za što bolje uključivanje te populacije u život Crne Gore mada smo još uvijek daleko od toga da možemo reći da smo zadovoljni postignutim", kaže Mehmet Zenka, ministar za ljudska i manjinska prava.

Na međunarodni dan Roma, pripadnici ove populacije u B.Polju ne osjećaju te pomake. Umjesto da praznuju oni samo razmišljaju kako će dočekati novi dan.

Bonus video: