Još nema bilansa nestalih predmeta iz Narodnog muzeja

"Mi želimo da za mjesec dana donesemo novo uputstvo, i da ova dva procesa koja su tek na početku i koja su vrlo kompleksna – revizija dokumentacija i revizija Istorijskog muzeja, vratimo na početak", kazao je Predrag Malbaša član državne komisije za nadzor revizije u Narodnom muzeju
161 pregleda 3 komentar(a)
Narodni muzej, Foto: Filip Roganović
Narodni muzej, Foto: Filip Roganović
Ažurirano: 25.07.2018. 18:06h

Od novembra prošle godine kada je Televizija Vijesti objavila da u fondu Narodnog muzeja nedostaje gotovo tri hiljade predmeta, odnosno četiri mjeseca od formiranja Državne komisije za nadzor revizije u Narodnom muzeju, crnogorska javnost nije dobila nikakav bilans nestalih predmeta. Članovi komisije razlog vide u nepreciznom pravilniku za reviziju Ministarstva kulture.

"Postojeći pravilnik nije predvidio i nije mogao predvidjeti sve probleme sa kojima će se u svom radu susretati revizione komisije", kazao je Aleksandar Čilikov, predsjednik državne komisije za nadzor revizije u Narodnom muzeju..

"Mi želimo da za mjesec dana donesemo novo uputstvo, i da ova dva procesa koja su tek na početku i koja su vrlo kompleksna – revizija dokumentacija i revizija Istorijskog muzeja, vratimo na početak", kazao je Predrag Malbaša član državne komisije za nadzor revizije u Narodnom muzeju.

Iz Komisije poručuju da oni mogu da donose samo preporuke, ali ne i odluke, a jedna od preporuka kojU su uputili Vladi je da se izvrši popis muzejske imovine od podruma do plafona, bez koje nema uspješne revizije.

"Meni je žao što Vlada, ali to vjerovatno nije bilo u našoj nadležnosti, nije prihvatila da se u Muzeju izvrši i popis imovine", kazao je Malbaša.

Očekuju ipak da Muzej tokom ove ili sljedeće godine uradi popis imovine,a do tada, poručuju, ne žele da nagađaju ukupan broj nestalih predmeta.

Javnost su šokirali i uslovi u glavnom depou Narodnog muzeja u kojem se čuvaju predmeti i umjetnine. Krov koji prokišnjava, vlaga i ustajao vazduh, stanje za koje je, prema riječima bivše direktorke Vjere Borozan, smijenjene zbog, kako je navedeno, inercije u slučaju nestalih predmeta, ministar kulture Aleksandar Bogdanović kazao da “i nije tako loše”, prioritet su u radu novog menadžmenta, koji će ovih dana raspisati tender za saniranje centralnog depoa.

"Sama činjenica da se centralni depo nalazi pod zemljom ne pripada muzeološkim standardima, a pogotovo ako znamo da Cetinje ima podzemne vode itd, ali to je što je, mi ćemo gledati da ovaj depo nqa tom mjestu na kojem se nalazi upodobimo savremenimm standardima muzeološke struke", kazala je Anastazija Miranović direktorka Narodnog muzeja Crne Gore.

Jedan od problema na koje je Komisija ukazala je i nedostatak metodologije u vođenju muzejske dokumentacije, zbog čega će, obećava Miranović, svi zaposleni u Narodnom muzeju ubrzo proći kurs kod Dragana Bulatovića, profesora muzeologije na Beogradskom univerzitetu. U Državnoj komisiji očekuju da će konačan izvještaj biti gotov do kraja godine.

Bonus video: