Ni Crna Gora nije imuna na sajber kriminal, možete postati napadač, a da to i ne znate

Uskoro bi trebalo da bude usvojena Strategija o sajber bezbjednosti i aktiviran specijalni broj putem kojeg ćete moći da prijavite prevare
91 pregleda 12 komentar(a)
Ažurirano: 01.09.2013. 18:52h

Kancelarija kao i svaka druga. U njoj sjede članovi CIRT tima Ministarstva za informaciono društvo, čiji je zadatak borba protiv sajber kriminala.

"Izuzetno atraktivno područje za kriminal",

U sajber svijetu, procjenjuje se da je svake sekunde 14 ljudi prevareno, a neka istraživanja pokazuju da je šteta od sajber kriminala na godišnjem nivou čak 414 milijardi eura. I Crna Gora je dio toga.

Adis Balota iz MIDT podsjeća da je CIRT timu prijavljena takozvana phishing prevara na e-bankingu - kada se na internetu pojavio lažni sajt Prve banke, registrovan u inostranstvu.

Pojavio se lažni sajt Prve banke >>>

"Imali smo i zahtjev od CIRT tima iz Indije, gdje se na teritoriji Crne Gore, gdje je registrovan .me domen, nalazi preko 20 lažnih sajtova e-bankinga njihovih banaka koje su registrovane u Indiji", kaže Balota.

Pomagali su i u slučaju krađe profila jedne naše javne ličnosti na Facebooku, kada su direktno sa ljudima iz te kompanije rješvali problem.

Crna Gora od Facebooka tražila podatke o dva korisnika >>>

Članovi tima sjećaju se i hakerskog napada na sajt Vlade.

Ana Rakočević iz CIRT Crna Gora kaže da su napadači bili uglavnom kosovski hakeri. Reakcija tima je, kaže bila brza.

"Pratili smo fajlove i vidjeli sa kojih adresa dolaze napadi".

Balota kaže da je, više nego u bilo kojoj drugoj sferi života, kada je sajber kriminal u pitanju, izuzetno bitna brza reakcija.

CIRT Crna Gora je ove godine ima 25 slučajeva. Jedan od najvećih je slučaj dječaka iz podgoričkog naselja Blok 5. Sve je počelo kada su im kolege iz Hrvatske javile da se iz Crne Gore napada njihov bankarski sistem. Slučaj je riješen u saradnji sa tužilaštvom, kada su blokirane sporne IP adrese.

Tom akcijom je, kaže Balota, spriječena pronevjera oko 26.000 eura.

Crnogorski hakeri su klinci >>>

Dječak iz Bloka 5 nije ni znao šta radi - njegov računar je bio zaražen trojancem i postao je zombi, što je omogućilo hakerskoj grupi da preuzme komandu nad njegovim računarom.

Taj slučaj pokazuje čega sve ima u internet svijetu i otvara pitanje kako da se ponašamo u sajber prostoru.

"Isto kao u fizičkom, uz malo veću dozu opreznosti", kaže Balota.

Na internetu ostavljajte što manje ličnih podataka, preko interneta nikad ne plaćajte karticom preko koje primate platu. Za online kupovinu uvijek otvorite drugi račun...

U MIDT kažu da bi uskoro trebalo da bude usvojena Strategija o sajber bezbjednosti i aktiviran specijalni broj putem kojeg ćete moći da prijavite prevare.

Galerija

Bonus video: