Za autoput može nulta stopa poreza, ali ne i za opremu za bebe

"Kada trgovci pričaju o tome kažu da je u startu, odnosno za sami početak, za prvo dijete potrebno oko 1.000 eura, za najosnovnije stvari"
25 komentar(a)
oprema za bebe, Foto: Screenshot (YouTube)
oprema za bebe, Foto: Screenshot (YouTube)
Ažurirano: 16.05.2015. 19:10h

Evropa se već duže suočava sa padom nataliteta, a kao jedan od glavnih razloga za smanjenje broja stanovnika navodi se teška ekonomska situacija. U Crnoj Gori je u posljednjih nekoliko godina zabilježen rast prirodnog priraštaja, ali se Crna Gora i dalje nalazi među zemljama sa starim stanovništvom.

Besparica i izostanak društvenih mjera podrške neće pomoći rastu nataliteta. A da država nije raspoložena da podrži mlade parove koji planiraju porodicu, govori i posljednji primjer odbijanja Vlade da razmisli o ukidanju poreza na opremu za bebe.

I to je drugi put u posljednjih pet godina da je vlast rekla NE uvođenju nulte stope na opremu za bebe.

Ovoga puta kao izgovor iz Vlade navode evropsku regulativu, koja navodno ne dozvoljava takve odluke. Pozitivna Crna Gora predlagala je da hrana za odojčad, oprema i odjeća za bebe uzrasta do dvije godine i dječije pelene budu oslobođene PDV-a.

"Moramo podsjetiti da je ta ista Vlada oslobodila plaćanja PDV-a, odnosno uvela nultu stopu za izvođače radova na autoputu, a to isto nije u stanju da učini za opremu za bebe uzrasta do dvije godine", kazao je Srđan Perić iz Pozitivne CG.

Roditelji su saglasni da bi oslobađanje od poreza na dio opreme za bebe mnogo značio za porodične budžete.

"Kada trgovci pričaju o tome kažu da je u startu, odnosno za sami početak, za prvo dijete potrebno oko 1.000 eura, za najosnovnije stvari", kaže Kristina Mihailović iz Udruženja Roditelji.me, dodajući da roditelji imaju i mjesečne troškove za pelene, hranu za djecu nakon šestog mjeseca...

Crnogorska vlada ovoga puta, iako joj je to često manir, nije tražila pomoć u uporednoj praksi, a takvih primjera ima dosta. Recimo u Irskoj i Velikoj Britaniji PDV-a za dječiju obuću i odjeću nema. U drugim zemljama je značajno niži u odnosu na standardnu poresku stopu. U Srbiji i Hrvtaskoj su to riješili na način, što roditelji imaju pravo na povraćaj poreza.

U Udruženju Roditelji.me smatraju da bi to rješenje bilo i najefikasnije za roditelje, jer je, u slučaju uvođenje nulte stope, vrlo upitno da li bi trgovci tu razliku nadomjestili, odnosno da li bi cijene stvarno bile niže.

I dok država na poresku stranu budžeta tako olako stavlja gorivo, pelene, hranu za bebe... kategorički odbija da dodatnono oporezuje prazne stanove, skupe automobile, avione, jahte, glisere. Izgleda da se u posljednje vrijeme u Crnoj Gori, nešto čudno piše riječ „luksuz“.

Bonus video: