EVROPA KOD KUĆE I VANI

Desničarski populizam sve atraktivniji za žene

Kemnic, krajem ljeta 2018. Bijesna rulja na ulici traži da se bude oštriji prema migranatima. Posebno su glasni muškarci. Ali tu je i sve više žena
79 pregleda 0 komentar(a)
Kemnic, protest, Foto: Reuters
Kemnic, protest, Foto: Reuters
Ažurirano: 03.09.2018. 12:42h

Takozvani „desničarski populisti“ uglavnom su muškarci? Ni u kom slučaju. Kako pokazuje jedno istraživanje, sve više žena se okreće desničarskim partijama. One čak pokazuju veći stepen ksenofobije.

Kemnic, krajem ljeta 2018. Bijesna rulja na ulici traži da se bude oštriji prema migranatima. Posebno su glasni muškarci. Ali tu je i sve više žena.

Frustrirani bijeli muškarac - javnost smatra da je to prototip tzv. „desnog populiste“. Ali da taj stereotip nije tačan - ne samo u Njemačkoj, već i i širom Evrope - pokazuje studija fondacije „Fridrih Ebert“ bliske Socijaldemokratskoj partiji Njemačke (SPD). Pored Njemačke, istraživanje je sprovedeno i u Francuskoj, Grčkoj, Poljskoj, Švedskoj i Mađarskoj. Autori studije su u tim zemljama pratili ko glasa za desničarske, populističke partije i zašto. I ključni zaključak bio je da je među njima sve više žena.

Šta populističke stranke čini atraktivnim?

To je iznenađujuće otkriće, tim prije što se smatra da se desno-populističke partije zalažu za tradicionalnu ulogu žene u društvu. Dakle, bez obzira na to, u istočnoj Njemačkoj se 17 procenata žena opredijelilo za Alternativu za Njemačku (AfD). U zapadnim djelovima zemlje taj broj je znatno niži - osam procenata.

U Poljskoj gotovo 40 odsto žena - čak više nego muškaraca - opredijeljeno je za desničarsku, konzervativnu, vladajuću stranku „Pravo i pravda“ (Prawo i Sprawiedliwość - PiS). Zašto su te stranke privlačne za žene?

„U mnogim zemljama desničarski populisti pokušavaju da socijalnim mjerama i zakonima steknu poene kod žena“, smatra Eliza Guče, urednica studije fondacije „Fridrih Ebert“ provokativnog naziva „Trijumf žena“. „To čine tako“, objašnjava Gučeova, „što povećavaju dečiji dodatak, uvode specijalne novčane dodatke za tek rođenu djecu, kao i uz pomoć mnogih drugih mjera.“ U Poljskoj je na primjer, stranka PiS pokrenula program „Porodica 500 plus“. Njime se porodicama koje dobiju drugo dijete garantuje mjesečni dodatak od 500 złota (oko 120 eura) sve dok dijete ne napuni 18 godina.

U Njemačkoj AfD promoviše „kulturu dobrodošlice za djecu“ - suprotstavljajući to „kulturi dobrodošlice za izbjeglice“. Pokazalo se da u toj zemlji glasači zaokuružuju populističkog kandidata prije svega iz straha od budućnosti i straha za penziju. To znači da i u njihovom odlučivanju prevagu imaju socijalne teme.

Žene u vrhu stranke - samo reklama

Studija se bavila ne samo ženama kao biračima, već i ulogom žena koje imaju vodeća mjesta u partiji. Uočljivo je da žene nemaju veliku ulogu u desničarskim populističkim strankama Evrope: u poslaničkim grupama uočljiv je veliki procenat muškaraca. Od 92 poslanika Aleternative za Njemačku u Bundestagu, samo je deset žena - iako u samom rukovodstvu stranke žena ima, poput Alis Vajdel. Marin Lepen je na čelu francuskog Nacionalnog fronta, dok je bivša premijerka Poljske Beata Šidlo u vrhu stranke PiS. „Prisustvom žena u rukovodstvu insistira se na tome da se prikaže ’moderno lice stranke’, kako bi to bilo atraktivno za žensko biračko tijelo“, smatra Gučeova. „Međutim to se radi po mustri i ne ide se u dubinu, jer to nisu progresivne stranke, između ostalog i po pitanju jednakosti prava muškaraca i žena u partijskim strukturama.“

Ksenofobija

Predstavu da za desničare i populiste najviše glasaju muškarci, studija dakle revidira - i potvrđuje jaču sklonost žena ka ksenofobiji i kritici islama. „To me je najviše iznenadilo“, kaže Eliza Guče. Razlog za to je, smatra, položaj žena u društvu. Žene u patrijarhalnom društvu morale su snažnije da se bore. One su bile znatno niže plaćene od muškaraca i često pogođene siromaštvom u starosti. „Vjerujem da žene shvataju da su na dnu socijalne ljestvice i da su tako više u konkurenciji sa izbjeglicama i imigrantima“, zaključuje urednica studije. To je, smatra, još jedan razlog zbog kojeg se žene okreću strankama koje obećavaju da će smanjiti imigraciju.

(Deutsche Welle)

Bonus video:

(Mišljenja i stavovi objavljeni u rubrici "Kolumne" nisu nužno i stavovi redakcije "Vijesti")