STAV

Praistorijski crteži u Lipcima polako nestaju

prkos brojnim pokušajima mještana i mjesne zajednice Morinj, proteklih godina nije se apsolutno ništa uradilo povodom izgradnje puta i zaštite praistorijskih crteža u Lipcima
760 pregleda 3 komentar(a)
crtež Lipci, Foto: Privatna arhiva
crtež Lipci, Foto: Privatna arhiva
Ažurirano: 23.06.2018. 08:15h

Stijena Lipci nalazi se u sredini prirodno formiranog amfiteatra iznad naselja Lipci, na sjevernoj strani risanskog zaliva u Opštini Kotor. Stijena Lipci je arheološki spomenik kulture II kategorije, jer se na okapini stijene nalaze praistorijski crteži, koji prikazuju scene lova na jelene, simbolični znak izlazećeg sunca, kao i neke druge simbole. Te oslikane scene, prema nalazima nauke, ne predstavljaju samo prikaz stvarnosti, odnosno ilustraciju zanimanja - lova, nego i kultnu predstavu u vezi sa njim.

Slikarstvo na okapini Lipci predstavlja najkompletniji ansambl balkanske praistorijske umjetnosti, na kojem se može proučavati daleka epoha duhovnog života stanovništva Bokokotorskog zaliva. Slikarstvo u Lipcima, nastalo u VIII vijeku prije naše ere, drugo je po starini na Jadranskoj obali. Zbog hronoloških i drugih vrijednosti značajnih za poznavanje kulturne prošlosti, slika na stijeni okapine u Lipcima zaslužuje izuzetnu pažnju, odnosno lokalitet u kojem je ona milenijumima opstajala treba da bude na adekvatan način zaštićen, proučen i prezentovan javnosti.

Uprkos brojnim pokušajima mještana i mjesne zajednice Morinj, proteklih godina nije se apsolutno ništa uradilo povodom izgradnje puta i zaštite praistorijskih crteža u Lipcima. Do crteža se stiže veoma nepristupačnom kamenitom stazom, koja predstavlja gotovo nemoguć izazov, naročito za starije turiste koji svakodnevno posjećuju ovaj lokalitet i vraćaju se razočarani i začuđeni. Mali broj onih koji uspješno stignu do krajnjeg odredišta su ponovo u čudu kako su crteži potpuno nezaštićeni i dostupni svačijoj ruci. Što se može veoma lako i primjetiti po brojnim ogrebotinama i oštećenjima na crtežima kojih je iz godine u godinu sve više.

Značaj izgradnje ovog puta je izuzetno veliki, prije svega u turističkom smislu. Brojni gosti koji svakodnevno dolaze iz Dubrovnika bi imali idealnu pauzu prije posjete gradu Kotoru, mogli bi uživati u svemu onome što pruža praistorijsko nalazište u Lipcima, a nakon toga nastaviti svoje putovanje ka samo 4 km udaljenim rimskim mozaicima. Dakle, mogla bi se proširiti turistička ponuda grada Kotora. Korist je višestruka. Pored toga, mještani bi izgradnjom puta mogli valorizovati i svoje privatne parcele, pa je to razlog više zašto bi se odrekli naknade eksproprijacije ukoliko dođe do izgradnje puta.

Konkretne stvari koje bi trebalo uraditi:

1. Nastaviti izgradnju postojećeg puta u dužini od nekih 350m kako bi se manji turistički autobusi uključili sa glavne magistrale, posjetili praistorijske crteže i kružnom putanjom se vratilili do kružnog toka u Lipcima i nakon toga nastavili put prema rimskim mozaicima. 2. Adekvatna zaštita crteža, i signalizacija. 3. Postavljanje turističkog vodiča za ovaj lokalitet. 4. Postavljanje klupa.

Mještani su spremni da pomognu i podrže izgradnju puta, a takođe su spremni da se odreknu naknade eksproprijacije što bi značajno umanjilo troškove izgradnje istog. Iskreno se nadamo da će se pronaći sredstva kada bude rebalans budžeta za opštinu Kotor, ili da će se ovaj projekat uvrstiti u javnu raspravu za sljedeću godinu, što je jedan od predloga Direkcije za izgradnju. Apelujemo na nadležne - Opštinu Kotor, Direkciju za uređenje i izgradnju Kotora, Ministarstvo kulture, Zavod za zaštitu spomenika kulture - krenimo u izgradnju puta i zaštitu ovog lokaliteta koji će Opštini i građanima donijeti brojne benefite u oblasti turizma i šire. Praistorijski crteži u Lipcima polako ali sigurno nestaju tragom vremena i ljudske ruke.

Autor je predstavnik mještana

Bonus video:

(Mišljenja i stavovi objavljeni u rubrici "Kolumne" nisu nužno i stavovi redakcije "Vijesti")