STAV

Javni ili drugi interesi

Mnogo je grešaka učinila Crna Gora u proteklih 35 godina. Nažalost, veliki dio njih zbog lošeg znanja, pa i loše namjere onih koji su donosili odluke

3135 pregleda 3 komentar(a)
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock

Nema toga ko je sjedio u Skupštini Crne Gore 22/23. aprila 2025. godine, ikoga ko je gledao prenos Sjednice, ikoga ko je išta pročitao ili čuo o Sporazumu sa UAE o turizmu i nekretninama, slobodnog ili iznajmljenog analitičara… a da mu nije jasno da je taj sporazum nemjerljivo štetan za Crnu Goru. Istovremeno ugrožava njen prijem u članstvo EU, njime se grubo krši Ustav, suspenduje veliki broj zakona i drugih propisa. Nema nikakve garancije da će investitor uraditi bilo šta od onoga o čemu se priča, a stvaraju se idealni uslovi za enormnu korupciju koja se lako može desiti, veoma teško otkriti, a još teže dokazati. A ako se kojim slučajem i dokaže, šteta se ne može ispraviti.

O evropskom putu ne treba brinuti, jer nam je DF obećao da će nas na leđima nositi do Brisela, pa kome se ne sviđa, neka sjaše prije Brodareva.

Ne treba brinuti ni o ustavnosti, jer će Ustavni sud, čim popuni svoje akcionarsko društvo, a prije isteka roka od 99 godina odlučiti da li je neko udario po Ustavu.

Uostalom, sve to oko Evrope i Ustava niko neće ni primijetiti, ili će brzo zaboraviti kada nas zapljusne blagostanje građana svih vjera i nevjera, kao i preporod Crne Gore, već sjutradan nakon što poslanici u Skupštini i konačno zaplješću konačnoj odluci.

U tom ushićenju da što prije, po hitnom postupku usreće Crnu Goru, Sporazum niko nije ni pročitao, a tamo su tri drastične netačnosti u Obrazloženju, koje je njegov sastavni dio.

1. Ustavni osnov - Tačka I. Poziva se na član 100, tačka 1 Ustava „Vlada vodi unutrašnju i spoljnu politiku“ što god to značilo. Razvojnu politiku, a Sporazum je eklatantan primjer te politike vodi Skupština, koja na predlog Vlade donosi Plan razvoja i Prostorni plan Crne Gore (član 82 Ustava). Ustav je proglašen 2007. godine, a mi danas nemamo Plan razvoja (niti ga je predložila bilo koja Vlada za proteklih 18 godina), ni Prostorni plan koji se neuspješno puni i dopunjava od 2018. godine. Ovim dokumentima se određuje koje su „investicije od ključnog značaja za nacionalnu ekonomiju i od strateškog i javnog interesa“.

2. Razlozi za zaključivanje Sporazma - Tačka III. Netačno je da je prestalo važenje Sporazuma između Vlade CG i Vlade UAE o ekonomskoj saradnji iz 2011. godine, nego se članom 1 novog Sporazuma o ekonomskoj saradnji stavlja van snage. Zašto?

3. Procjena potrebnih finansijskih sredstava - Tačka V. Tvrdi se da za izvršenje Ugovora (a ne Sporazuma?) nije potrebno obezbijediti dodatna finansijska sredstva u Budžetu CG, što je frapantna neistina, jer za novu infrastrukturu treba obezbijediti nekoliko milijardi eura koje nijesu planirane u aktuelnom budžetu CG, ni dugoročno.

Vlada je potpisala, a Skupština već jednom potvrdila da je nepoznati projekat, nepoznatog investitora od javnog interesa za Crnu Goru, bez ijednog slova suvislog obrazloženja. Istovremeno obmanjuju javnost dajući netačne informacije o biznisu istog „nepoznatog“ investitora u Hrvatskoj, zaboravljajući da je ovo vrijeme interneta i da je sve provjerljivo. (Napomena: kupljeni su neki hoteli, koji su bili izgrađeni prije 1991. godine i privatizovani 90-ih. Ugovori nijesu sa državom Hrvatskom).

Prema Sporazumu, Vlada Crne Gore će obezbijediti neophodno zemljište i izgraditi javnu infrastrukturu za realizaciju Projekta. Ukupna vrijednost ulaganja Crne Gore, prema saznanjima iz medija je preko 20 milijardi eura. Što Crna Gora dobija za ovoliki ulog?

Vlada tvrdi da ne prodaje, niti daje u zakup zemljište, niti naplaćuje izuzetno skupu postojeću i dodatnu infrastrukturu. Očekuje ogromnu korist od diobe profita (dividendi), a profita nema, niti ga je bilo od svih dosadašnjih državnih biznisa u turizmu. Najpoznatiji brend, onaj koji gazduje Svetim Stefanom, do sada je prikazao gubitke u poslovanju veće od 100 miliona eura. Pa od čega da udijeli nama? A mi se čudimo što je otišao. Za svakoga je to velika para.

Još bolji primjer je „Luštica“, jer je sličan biznisu iz Sporazuma. Tamo je država ustupila oko 7 miliona m2 zemljišta, plaže i more, izgradila svu potrebnu infrastrukturu (voda, kanalizacija, dalekovodi, trafostanice, elektromreža, saobraćajnice…), dozvolila investitoru da urbanizuje, projektuje i gradi po svojoj volji, prodaje i naplaćuje izgrađene vile, apartmane i poslovne prostore. Osim toga, nenaplaćenih 10 miliona eura na ime zakupnine Vlada je transferisala u jalovi akcijski kapital. Nema zvaničnog izvještaja o koristi Crne Gore od ovog mnogohvaljenog projekta. Iz medija saznajemo da je vrijednost akcijskog kapitala „Lustica development“ a. d. u 2024. godini svega 69 miliona eura, a učešće Crne Gore je 12, 24 %. Kako? Po kojoj računici?

Slično će biti i sa novim projektom. Ulog Crne Gore od preko 20 milijardi eura faktički će biti poklon, koje investitor neće dalje poklanjati, nego će ih preprodati i zaraditi višestruko. Tu svakako ima nekakvih interesa, ali oni nijesu javni, ni za javnost.

Malo koristi će biti od građenja, opremanja i poslovanja „nekretnina mješovite namjene“ tj. stanova. Neće biti naših radnika na gradilištu, jer ih nema ni za postojeća. Ekser naš neće biti ugrađen, jer ih ne proizvodimo. Svaka stolica, krevet, suncobran… biće iz uvoza, kao i svaka čaša, salveta, čačkalica i većina hrane i pića. Radnici u turizmu su nam i sada iz najdalje Azije. Milijarde od prodaje stanova završiće, kao i do sada, na dalekim destinacijama.

Sporazumom preuzimamo obavezu da obezbijedimo potrebnu infrastrukturu, koju nemamo, ili je u veoma lošem stanju i na jugu i na sjeveru Crne Gore. U infrastrukturu spada i novi aerodrom koji treba da košta više stotina miliona eura. Istovremeno dajemo naše veoma profitabilne aerodrome u koncesiju za minornu naknadu, jer navodno nemamo novca da ih upristojimo.

Konačno nam se predstavio i „nepoznati investitor“ u direktnom TV prenosu, pričom o poslovnim uspjesima po bijelom svijetu, ali nijesam razumio što bi on konkretno radio po Crnoj Gori. Ipak, rekao nam je jednu veoma bolnu istinu - da se za Porto Montenegro zna svuda po svijetu, a da je za Crnu Goru malo ko čuo. I to nam kaže čovjek koji reče da je on dijete nepismenih roditelja iz arapske pustinje, rođen otprilike kada je „Sveti Stefan“ bio najsjajnija tačka na planeti Zemlji - dobitnik „Zlatne jabuke“. A nama su još uvijek živa dva direktora, nekada najboljeg hotela na svijetu i to iz perioda kada je bio najbolji.

Mnogo je grešaka učinila Crna Gora u proteklih 35 godina. Nažalost, veliki dio njih zbog lošeg znanja, pa i loše namjere onih koji su donosili odluke. Vrijeme je da prekinemo sa tom „tradicijom“. Za početak, neka Skupština donese Plan razvoja i Prostorni plan Crne Gore. Mnoge stvari će biti jasnije.

Bonus video:

(Mišljenja i stavovi objavljeni u rubrici "Kolumne" nisu nužno i stavovi redakcije "Vijesti")