STAV

Ekonomske koristi NATO članstva CG

Stabilnost i strateška politika države neophodan su uslov ekonomskog razvoja
283 pregleda 18 komentar(a)
NATO zastava, Foto: Shutterstock
NATO zastava, Foto: Shutterstock
Ažurirano: 18.04.2017. 08:34h

Nakon ratifikacije Protokola o pristupanju NATO-u u američkom Senatu i potvrde potpisom predsjednika Trampa, Crna Gora uskoro postaje punopravni član NATO-a. Sigurnost i stabilnost biće velika prednost članstva u Alijansi, ono će ubrzati evropske integracije, doprinijeti prosperitetu zemlje, kao i Zapadnog Balkana generalno.

Ulaskom u ekskluzivni klub od 29 zemalja, članstvo u NATO-u donijeće pozitivan ekonomski oditing Crnoj Gori i s tim povezane nove investicije i mogućnosti za razvoj.

U izazovnim vremenima za svjetsku ekonomiju, kada se veliki investitori teško odlučuju za tržišta u razvoju, zemlja čija je ekonomija visoko zavisna od direktnih stranih investicija, kroz članstvo u NATO-u šalje jak signal sigurnosti i stabilnosti koji će doprinijeti privlačenju novog vitalnog kapitala. Primjer ovakvog pozitivnog uticaja imamo i u našem susjedstvu, gdje možemo vidjeti dinamičan ekonomski razvoj i rast stranih investicija koje Albanija doživljava od ulaska u NATO.

Sigurnost postaje sve veći faktor u izboru destinacija za odmor i ulaskom u NATO, Crna Gora dodaje značajnu vrijednost svom turističkom brendu. Nestabilnost u Turskoj i istočnom Mediteranu otvaraju velike mogućnosti za privlačenje turista koji dolaze iz Zapadne Evrope i u potrazi su za novim destinacijama. Imajući u vidu da turizam doprinosi do 20% BDP-a zemlje, ovo znači otvaranje značajnog broja novih radnih mjesta, jačanje preduzetništva, kao i generalno održivog ekonomskog razvoja.

Oportuna geopolitička pozicija u Mediteranskom basenu ojačana statusom NATO članice omogućiće Crnoj Gori da u potpunosti valorizuje značajne kapacitete u marinskoj i brodskoj industriji. Naše luke postaće atraktivnije za velike igrače u ovim industrijama. To će motivisati rast lokalnog klaster biznisa koji će na brojne načine moći iskoristiti pozicioniranje Crne Gore kao regionalnog transportnog i kargo centra. Sve to će doprinijeti diversifikaciji ekonomije koja je prioritet našeg održivog ekonomskog prosperiteta.

Članstvo u NATO-u biće snažan signal finansijskim tržištima i otvoriće mogućnost da se pozicioniramo i kao regionalni finansijski hab. Crna Gora već dugo ubira benefite korištenja eura kao valute, tome možemo dodati novu vrijednost uvođenjem MIFID i PSD evropskih regulativa za finansijske transakcije. Time bi se naše tržište otvorilo ka brojnim mogućnostima globalnog financijskog tržišta. Na ovaj način bićemo u poziciji da ponudimo nova znanja i mogućnosti zaposlenja našim talentovanim mladim ljudima, a tako se i suočimo sa odlivom mozgova, sveprisutnim i gorućim problemom našeg regiona.

Ekonomsko državljanstvo u ovom kontekstu može otvoriti nove mogućnosti. Ubrzan rast privatnog bogatstva, posebno u rastućim ekonomijama, povećao je broj i interes bogatih pojedinaca za većom mobilnošću. Pretpostavlja se da je ekonomsko državljanstvo tržite čija vrijednost ide do 3 milijarde eura.

Crna Gora kao mediteranska zemlja, ojačana sa NATO članstvom povezanim imidžom sigurnosti i stabilnosti, može postati veoma atraktivna destinacija za državljanstvo kroz investicije. Omogućujući državljanstvo bogatim pojedincima za investicije koje bi kreirale nove poslove može biti značajan izvor prihoda za ekonomski prosperitet zemlje.

Stabilnost i strateška politika države neophodan su uslov ekonomskog razvoja. U samo jednoj deceniji od obnove nezavisnosti Crna Gora je strateškim i efikasnim liderstvom uspijela da se pozicionira kao lider u evroatlantskim integracijama na Zapadnom Balkanu.

Članstvo u NATO-u prestižno potvrđuje uspjeh opredjeljenja crnogorske vlade ka evroatlantskim integracijama kao prioritetnom imperativu razvoja Crne Gore.

NATO članstvo zasigurno obezbjeđuje ne samo značajne koristi za sigurnost već i ekonomske koristi. A Crna Gora biće u poziciji da valorizuje te benefite za dinamičan održiv razvoj koji će pozitivno uticati i na Zapadni Balkan u cjelini.

Autor je predsjednik Atlas Grupe

Bonus video:

(Mišljenja i stavovi objavljeni u rubrici "Kolumne" nisu nužno i stavovi redakcije "Vijesti")