Ovo je najduža željeznica na svijetu

Kina i EU trenutno razmjenjuju robe u vrijednosti od preko milijardu dolara dnevno
82 pregleda 0 komentar(a)
Željeznica, ŽICG, Foto: Shutterstock
Željeznica, ŽICG, Foto: Shutterstock
Ažurirano: 25.11.2014. 18:57h

Najnovija željeznička linija koju je Narodna Republika Kina pokrenula za prevoz robe između Azije i Evrope uspjela je da zasijeni legendarnu transibirsku trasu i postane najduža željeznica na svijetu.

Riječ je o liniji Jivu-Madrid dugoj 9.977 kilometara koja prolazi kroz osam zemalja: Kina, Kazahstan, Rusija, Bjelorusija, Poljska, Njemačka, Francuska i Španija.

Teretni voz od 82 vagona, koji je prvi, 18. novembra krenuo iz Jivua, industrijskog centra koji se nalazi 300 kilometara južno od Šangaja, trebalo bi da u Madrid stigne krajem decembra, nakon 21 dana putovanja.

Prema pisanju "Vašington posta", ovaj projekat, procijenjen na 40 milijardi dolara i nazvan "Novi put svile", ima za cilj kontrolu transkontinentalnog teretnog prevoza, izvoz kineske robe u zapadne zemlje i snabdjevanje Kine evropskim luksuznim proizvodima, namijenjenim jednoj novoj društvenoj klasi u ekspanziji.

Kina i EU trenutno razmjenjuju robe u vrijednosti od preko milijardu dolara dnevno.

Nova trasa je za oko 700 kilometara duža od čuvene trase Moskva-Vladivostok. Za razliku od ruske linije, teret na novoj željeznici će morati da bude tri puta pretovaren u toku putovanja zbog ograničenja mjerenja vagona u razlicitim državama.

Kineski zvaničnici napominju da će nova trasa smanjiti zavisnost od morskog i avio-transporta, te ističu da je ne samo jeftinija već i brža od njih.

"Linija Jivu-Madrid će pomoći da se dodatno podstakne bolja saradnja izmedu Kine i Evrope, odnosno Španije", izjavio je kineski predsjednik Si Đinping.

Kina je već duže vrijeme jedan od glavnih igrača na svjetskoj političkoj sceni. Ovaj faraonski projekat mnoge je podsjetio na zlatno doba "Središnjeg carstva". Od antičkog doba pa sve do XV vijeka, put svile je bio glavni pravac razmjene dobara između Kine i Evrope, da bi kasnije bio napušten u korist morskih ekspedicija, navodi američki dnevnik.

Bonus video: