Napravite kućnu biblioteku

"Gdje mi je ta knjiga?", pitate sami sebe pretražujući po jastucima svih veličina i oblika. "Nekom posuđena?". "Da nije negdje ostavljena?". Pitanja ostaju bez odgovora, a bar jednom mjesečno zagubite negdje neku knjigu.
426 pregleda 0 komentar(a)
Ažurirano: 13.01.2011. 08:59h

"Gdje mi je ta knjiga?", pitate sami sebe pretražujući po jastucima svih veličina i oblika. "Nekom posuđena?". "Da nije negdje ostavljena?". Pitanja ostaju bez odgovora, a bar jednom mjesečno zagubite negdje neku knjigu. Danas kada stres viri sa svih stranica, barem knjige ne bi smjele biti uzrok istih. Pokušajte nakon ovog članka uvidjeti kako postoji lijek i za ovu situaciju.

1. Skupite sve knjige koje pronađete po kući, doslovce na hrpu nasred poda. Izgledatće silno i strašno, ali vjerujte, to je najbolji mogući početak.

2. Počinite sa sortiranjem u grube kategorije: priručnici, kuvanje, beletristika, struka itd. Nekad će se kategorije i preklapati. To za sad nije presudno; ako se neke trenutno ne mogu sortirati, stavite ih na posebnu hrpu, riješićete to kasnije.

3. Unutar svake kategorije biće par potkategorija. Krenite od najveće hrpe i razmislite o mogućem detaljnijem kategorizovanju i svaku, baš svaku knjigu, prema toj podijeli nasložite.

4. Pogledajte sad onu nedefinisanu hrpu. Možda je neke knjige lakše svrstati u neku od potkategorija koje ste stvorili. Npr. potkategorija "nije fikcija" može imati potkategoriju "Biografije i Autobiografije". Recimo biografiju nekog pjevača ili grupe, možda će je bolje smjestiti u tu kategoriju, ukoliko nemate mnogo knjiga o muzici.

5. A sad ste spremni organizovati police za knjige. Prije svega, razmislite još i o tome gdje ćete neku knjigu čitati. Kuvarice, sigurno u kuhinji; priručnike i stručnu literaturu ćete trebati u blizini radnog stola. Možda ćete prije svega trebati postaviti još polica, na više mjesta po kući, zašto ne?

6. Ukoliko je to moguće, kategorije držite zajedno, a potkategorije na zasebnim policama. Grupirajte knjige po autoru abecednim redom, unutar svake kategorije i svake potkategorije.

7. Ne zamarajte se veličinom knjiga! Radije razmislite o slaganju knjiga u dva reda, po dubini. U tom slučaju, knjige mekog omota držite ispred. One nisu tako lijepe kao tvrdo ukoričene knjige, ali je preko njih lakše vidjeti i dohvatiti veliku knjigu u pozadini.

8. Imate li puno malih, meko ukoričenih knjiga, jednako ili podjednako velike, polegnite ih jednu na drugu, koricom prema vama. Osim što ćete ih lakše pronaći, neće se izgužvati.

9. Ako vidite da su knjige iz jedne kategorije veće i teže ostalih; npr. rječnici; stavite ih na nižu policu. To će osigurati i veću stabilnost same police i spriječiti njeno iskrivljavanje.

10. Biće sigurno pojedinih knjiga koje su puno veće od ostalih u svojoj kategoriji. Izdvojite ih i stavite zajedno na donju policu. Takvi primjerci, a to su obično knjige o fotografiji ili monografije, ne zovu se iz šale i bez razloga "izložbeni primjerci" jer najčešće izgledaju odlično izložene na, recimo, stolu za kafu.

11. Zadnje, ali bitno, razmislite koje su to knjige za koje želite da su uvijek i svakome vidljive. Vaša biblioteka puno govori o vama, a vaši gosti sigurno će rado zaviriti među vaše knjige. Dakle, možda želite zadržati i svoju omiljenu beletristiku, jeftinu ljetnu literaturu kupljenu na kiosku, knjige o zdravstvenim problemima, vas ili članova porodice, ali na manje vidljivim mjestima. Za to na primjer postoje zatvorene police, dok je izložbeni prostor rezervisan za izlaganje javnosti isključivo kvalitetne literature.

Bonus video: