Foto priča: Ovako izgleda život sa otrovnim zmijama

"Nas zovu kad god se opasna životinja pojavi u kući ili polju. Mi idemo i hvatamo ih", objašnjava Buti
511 pregleda 2 komentar(a)
Ažurirano: 26.01.2017. 13:50h

Buti Nat otvara korpu iz koje polako izlazi kobra. Smrtonosni reptil počinje da se njiše dok Buti svira svoju flautu.

On je pripadnik drevnog plemena hipnotizera zmija koji su poznati kao Sapere, a već generacijama hvataju otrovne zmije i navode ih na ples uz njihovu muziku.

"Više od sedam generacija naših familija je ovo radilo, sada i mi", priča Buti koji ima 65 godina. On živi u selu Jogi Dera u Utar Pradešu, najnaseljenijoj državi Indije.

"Nas zovu kad god se opasna životinja pojavi u kući ili polju. Mi idemo i hvatamo ih", objašnjava Buti.

Zmije su obožavane kod Indusa u Indiji i hipnotizeri se smatraju pratiocima Šive, boga plave kože koji je obično naslikan sa kraljevskom kobrom oko vrata.

Nekada su hipnotizeri bili redovna pojava na bazarima i festivalima, oduševljavajući publiku mogućnošću da kontrolišu najotrovnija stvorenja.

Oni su uglavnom i glavni izvor ljekova kada nekog ujede zmija, ali objašnjavaju da ta tradicija polako umire jer vlasti uvode zakone o zaštitu divljih životinja.

"Nema mjesta u civilizovanom svijetu za ljude koji hvataju zmije i prave zabavni šou sa njima", objašnjava tridesetogodišnji Mangal Nat izi istog plemena.

U Jogi Deri, oni mogu da zarade 3 dolara dnevno što nije dovoljno da se izdržava familija. Mladi koji su sanjali da će se baviti zmijama, sada idu da bi radili na građevini ili da voze rikše.

Kuldip Nat koji ima svega 14 godina kaže da se kaje što nije išao u školu da bi se pridružio ocu da hvata zmije.

"Nekad pomislim da je trebalo da učim, nađem normalan posao, pa da mogu da izdržavam porodicu", kaže Kuldip.

Galerija

Bonus video: