Njega kose nakon blajhanja

Svaka žena bar je jednom pomislila na to kako bi izgledala sa drugom bojom kose. A ukoliko je boja koju u tom trenutku ima suviše tamna, zna se da je blajhanje neminovno kako bi se došlo do svetlijih tonova

11254 pregleda 0 komentar(a)
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock

Ne pribjegavaju sve žene ovom vidu tretiranja kose i ipak odlučuju da ostanu pri staroj boji. Pak, one koje se odluče na taj korak dobro znaju koliku su cijenu platile.

Prelazak, na primjer, iz crne u plavu boju nije jednostavan, niti brz proces. Zahtijeva strpljenje, dobrog frizera, ali i dodatnu njegu kod kuće radi oporavka kose. Takođe, ukoliko ste skloni praćenju novih trendova, moguće je da ste isprobali tehniku balayage ili ombre, a to isto tako oštećuje kosu. Stoga, predstavljamo vam prirodne načine kako da brinete o svojoj kosi nakon hemijskog tretiranja.

Perite kosu rjeđe - Blajhanje isušuje kosu i uklanja prirodna ulja sa vaše glave. Isto tako, ukoliko nakon toga budete prali suviše često kosu, moguće je da će postati još suvlja i krhkija, stoga, gledajte da između dva pranja prođe bar tri do četiri dana kako bi se prirodna ulja na glavi obnovila.

Šišajte se redovno - Moraćete da posjećujete frizerski salon češće kako biste kratili ispucale krajeve. Nakon blajhanja, krajevi češće pucaju i šire se duž dlake. Da biste to spriječili, potrebno je da ih skratite i tako pružite mogućnost kosi da brže raste.

Koristite ulja za kosu - Dobra ulja će napraviti znatnu razliku u izgledu i zdravlju vaše kose nakon posvetljivanja. Neka ulja mogu biti nešto skuplja, a ukoliko ih ne možete priuštiti, možete napraviti i kombinaciju nekoliko ulja kod kuće, kao što su kokosovo, maslinovo, ricinusovo i čičkovo ulje. Naravno, ne morate pretjerivati količinski, bitno je samo da budete redovni u njegovom nanošenju. Možete nanijeti nekoliko kapi nakon pranja ili sušenja kose tek tako da se kosa ne zamasti, a da ulje oporavlja kosu i nakon njenog sušenja, a postoji i opcija koja je možda duža, ali izuzetno efikasna. Vikendom, ili u doba kada imate najviše vremena za sebe, utrljajte u suvu kosu, cijelom dužinom, posebno obraćajući pažnju na krajeve i druge suve djelove. Nakon pola sata, sat (idealno bi bilo i duže), operite kosu i osušite je.

Pored ovih jednostavnih, a efikasnih savjeta, možete i isprobati neke od recepata za maske i “lijekove” za oporavak kose.

Maska za kosu od banana - Zrele banane imaju odlična svojstva za oporavak kose. Mogu se koristiti kao baza za brojne maske. Možete napraviti pire od banane i nanijeti ga na kosu tako što ćete rukama duboko masirati skalp. Ostavite na glavi to 45 minuta, a zatim isperite mlakom vodom.

Još jedan od načina jeste da isječete bananu na komadiće i stavite ih u činiju. Dodajte dvije supene kašike kokosovog mlijeka, jednu supenu kašiku kokosovog ulja i dvije supene kašike meda. Pomiješajte sve u blenderu, a zatim napravite pastu bez grudvica. Nanesite ovu smjesu na vlažnu kosu i masirajte kroz kosu, a zatim nanesite plastičnu kapu. Ostavite tako bar pola sata, a zatim isperite kosu hladnom vodom i blagim šamponom.

Oporavak uz crni čaj - Čaj je jedan od prvih na listi kućnih “ljekova” za oštećenu kosu. Postoje brojni načini na koje možete oporaviti zdravlje kose, a čaj se može koristiti kako eksterno, tako i interno. Možete ga piti, gdje ćete njegove benefite vidjeti ne samo po kosu, već po čitav organizam, a možete ga i nanijeti samo na kosu, gdje će efekti biti brži i vidljiviji.

Pripremite šolju čaja i sačekajte 10 minuta kako bi voda pokupila sve bitne elemente iz kesice. Dozvolite da se ohladi na sobnoj temperaturi. Sipajte je na kosu i koristite prste kako biste nježno izmasirali skalp. Neka odstoji bar pola sata. Isperite vodom i ponovite postupak barem dva puta nedjeljno za najbolje rezultate. Crni čaj je bogat antioksidansima koji oporavljaju hemijski tretiranu kosu i štite je od oštećenja izazvanih suncem i vjetrom. Još neki od čajeva koji vam mogu pomoći u oporavku su čaj od kamilice, čaj od peperminta i ruzmarina.

Bonus video: