Šta zapravo znači “old money” stil i zašto je preplavio mreže?

Stil “old money” ne podrazumijeva brendirane torbe s vidljivim logotipima, glamurozne modne kombinacije ili skupocjene automobile. Naprotiv – riječ je o tihoj sofisticiranosti. Inspiraciju crpi iz aristokratskog nasljeđa, preppy stila američkih univerziteta Ajvi Lige, evropske elegancije i stila poznatih dinastija poput Kenedi, Rotšild ili Vindsor

23588 pregleda 5 komentar(a)
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock

Ako ste posljednjih mjeseci proveli makar malo vremena na Instagramu, TikToku ili Pinterestu, sigurno ste primijetili estetski izraz koji dominira naslovima, fotografijama i stilskim vodičima – “old money”. Ovaj pojam, koji doslovno označava “stari novac”, danas se sve manje odnosi na porodično bogatstvo, a sve više na stil, ponašanje i estetsku jednostavnost koja odiše elegancijom bez truda.

Ali šta se krije iza tog termina i zašto je postao digitalna opsesija?

Više od mode: Old money kao kulturni fenomen

Stil “old money” ne podrazumijeva brendirane torbe s vidljivim logotipima, glamurozne modne kombinacije ili skupocjene automobile. Naprotiv – riječ je o tihoj sofisticiranosti. Inspiraciju crpi iz aristokratskog nasljeđa, preppy stila američkih univerziteta Ajvi Lige, evropske elegancije i stila poznatih dinastija poput Kenedi, Rotšild ili Vindsor.

Na društvenim mrežama, ovaj trend se ogleda kroz:

  • Lanene pantalone, bisere, pletene džempere prebačene preko ramena
  • Tople bež, bijele i mornarske nijanse
  • Fotografije teniskih terena, starih biblioteka i porodičnih vila
  • Minimalizam u ponašanju i modi: “nosim skupo, ali ne pokazujem”

Zašto baš sada?

“Old money” estetika doživjela je procvat u vremenu kada je svijet preplavljen brzim trendovima, masovnom potrošnjom i pokazivanjem luksuza. Kao reakcija na “new money” stil koji podrazumijeva kič, pretjerivanje i vidljivo trošenje, old money estetika vraća fokus na skromnu sofisticiranost, obrazovanje, kulturu i samopouzdanje koje ne traži potvrdu.

Za mlade generacije, ovaj stil postaje i vrsta aspiracije – ne samo u pogledu izgleda, već i životnog stila koji ne viče, već zna.

Kritika i paradoksi

Iako izgleda elegantno i “čisto”, old money estetika nije bez kontroverzi. Kritičari ističu da ona često idealizuje privilegiju, predstavlja nedostižan ideal i povremeno prikriva stvarne klasne razlike pod plaštom “ukusa”. Takođe, ironično je što je “old money” sada postao trend dostupan svima – upravo na platformama koje karakteriše brz i masovni sadržaj.

Stil ili iluzija?

Bilo da ga posmatramo kao vizuelni trend, društvenu poruku ili stilsku nostalgiju – “old money” je zapravo odraz savremenog umora od prenaglašenog luksuza i potrage za tišim, dubljim izrazima statusa. Ne moraš biti milioner da bi nosio bijelu košulju i tamnoplavi džemper – ali poruka tog stila jeste: manje je više, ali pod uslovom da znaš odakle to dolazi.

Bonus video: