Muče vas simptomi menopauze? Ova hrana može pomoći

Svako životno razdoblje donosi različite promjene, a u životu žene te su promjene posebno izražene u periodu menopauze kada se moraju prilagoditi raznim tegobama i stanjima

7252 pregleda 0 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Shutterstock
Ilustracija, Foto: Shutterstock

Stručnjaci ističu kako se brojni problemi mogu riješiti ishranom, a upravo namirnice koje konzumiramo utiču i na simptome menopauze, posebno u svjetlu hormonskih promjena.

Za većinu žena, neprijatni simptomi menopauze mogu da traju više od nekoliko godina, prije svega zbog pada estrogena. Budući da estrogen neprestano opada i remeti metabolizam, mogao bi da izazove debljanje, kao i promjene holesterola i šećera u krvi zbog sporijeg varenja skrobnih ugljenih hidrata.

Promjena nivoa estrogena takođe utiče na gustoću kostiju. Nivo kalcijuma može da se smanji, što kod nekih žena vodi do pojave osteoporoze. Zato je važno usredsrediti se na kvalitetnu ishranu tokom menopauze. Cilj nije samo ublažavanje neprijatnih simptoma, nego i potreba očuvanja zdravlja i snage tokom ove životne faze.

"Iako ne postoji dijeta za menopauzu koja bi svima odgovarala, obično preporučujem da se tokom ove životne faze usredsredite na zdravu hranu. Otkrila sam da su namirnice koje uopšteno spadaju u mediteranski stil ishrane najbolje za ublažavanje simptoma", preporučila je dijetetičarka Anita Mirchandani za MindBodyGreen.

1. Mlijeko i sir

Mlječni proizvodi poput punomasnog mlijeka, grčkog jogurta i svježeg posnog sira izvrsni su izvori kalcijuma koji može pomoći u ublažavanju gubitka gustoće kostiju tokom menopauze.

Jogurt sadrži probiotike, koji takođe pogoduju zdravlju crijeva i kostiju. Osim toga, ako nemate intoleranciju na laktozu, konzumacija mlječnih proizvoda mogla bi da poboljša kvalitet sna tokom menopauze.

2. Cjelovite žitarice

Cjelovite žitarice korisne su za upravljanje šećerom u krvi. Odličan izbor su cjelovite žitarice poput smeđeg pirinča i integralnog pšeničnog brašna.

Kontrola porcija je važna kod konzumacije ugljenih hidrata, zbog djelovanja estrogena na šećer u krvi.

3. Nemasne životinjske bjelančevine

Nemasni izvori proteina mogu pomoći da se ublaži pad mišićne mase tokom starenja. S gubitkom kalcijuma i posljedično smanjenom gustoćom kostiju, odgovarajuće bjelančevine u ishrani važne su za održavanje mišićne mase i sprječavanje i lomova kostiju.

Izvore hrane kao što su jaja, nemasne životinjske bjelančevine i kolagen korisno je uključiti u svakodnevnu ishranu.

4. Voće i povrće

Voće i povrće vitalni su u svakom životnom razdoblju, s obzirom na ogroman sadržaj vitamina i minerala. Konzumiranje obroka koji se sastoje od najmanje 50 posto povrća može pomoći u stabilizaciji šećera u krvi, a povrće bogato vlaknima takođe može da podstakne sitost i spriječiti prejedanje.

Voće je takođe dobar izvor vlakana, ali treba ga konzumirati umjereno, jer previše voća može povećati šećer u krvi. Ishrana bogata biljnom hranom mogla bi da ojača i imunitet.

5. Mahunarke

Mahunarke su dobar izvor biljnih proteina i vlakana, koji pomažu u regulaciji glukoze u krvi. Opcije poput leće (sočiva), leblebije (slanutka) i crnog pasulja takođe su izvor magnezijuma, esencijalnog minerala, prenosi 24sata.hr.

Bonus video: