Budva je naš grad: Budva talac političkih igara

Haos koji je godinama ostao zbog lošeg upravljanja ovim gradom zaustavljen je domaćinskim upravljanjem. Činjenice niko ne može demantovati. Ali ih političari i nedobronamjerni mediji vrlo rado izvrću u svoju korist

31384 pregleda 0 komentar(a)
Foto: Budva naš grad
Foto: Budva naš grad

Za sedamnaest dana održaće se još jedni lokalni izbori u Budvi. Treći u poslednje dvije godine. Na prvi pogled - konstantno neki problemi u ovom gradu. Turbulentna politička situacija nikako da se umiri a građani odmore od političkih prepucavanja...

Zbog čega je Budva toliko važna da se državna politika prelama preko njenih leđa?

Gradski budžet Budve za 2024. godinu iznosi 59,5 miliona eura i poslije Podgorice najveći je u državi a po glavi stanovnika ubjedljivo najveći. Prihodima od turizma Budva puni državni budžet preko 500 miliona svake godine! Ekonomski interesi su ogromni a ovaj grad baš zbog toga primamljiv kao politički plijen. Politički interes je zapravo svojevrsna ljuštura za onaj finansijski. To najbolje znaju oni koji su ovim gradom upravljali duže od 20 godina a iza kojih su ostale afere i dugovi.

Budva naš grad, Nikola Jovanović
foto: Budva naš grad

Do sada je vraćeno preko 54 miliona duga a lokalna uprava uspjela je da pobijedi u arbitražnom postupku i sačuva dodatnih 41,4 miliona eura novca građana. Konsolidovane su javne finansije do te mjere da na današnji dan opština na računu raspolaže sa 17 miliona eura!

Opština Budva je finansijski jaka, perspektivna i održiva. Veliko pitanje je da li bi političke partije ovoliko ratovale da osvoje vlast da je opština zadužena i da, kao što je bio slučaj prije par godina, osam mjeseci zaposleni ne primaju plate i da se cesijama i asignacijama posluje sa opštinom a da se umjesto plata primaju bonovi za hranu... Nije bilo tako davno da je Opština Budva bila u reprogramu duga za poreze i doprinose zaposlenih i da je dugovala i osnovne zarade od kojih su živjele porodice zaposlenih.

Haos koji je godinama ostao zbog lošeg upravljanja ovim gradom zaustavljen je domaćinskim upravljanjem. Činjenice niko ne može demantovati. Ali ih političari i nedobronamjerni mediji vrlo rado izvrću u svoju korist.

Na današnji dan, građanima Budve nameće se pitanje - zbog čega treba da izađu na izbore i kome mogu da povjeruju da je pravi izbor za vršenje vlasti u ovom gradu? Svi politički subjekti koji učestvuju na predstojećim izborima u Budvi su bili ili jesu vlast, neko na lokalnom nivou a neko na državnom nivou. Osnovno pitanje nad kojim se treba zamisliti zato glasi: šta je ko od svih koji se na predstojećim izborima bore za vlast uradio ili radi za Budvu.

Kome povjerovati: činjenicama ili slatkim obećanjima!? Za mnoge koji su govorili da im je Budva u srcu ispostavilo se da im je Budva u džepu, pa im je tako služila samo kao odskočna daska za funkcije na državnom nivou. Kako su sjeli u državne fotelje i počeli da gazduju državnim institucijama i firmama, od lokal patriota postali su centralisti. Vraćanje resursa opštini i nadležnosti po sistemu decentralizacije postale su strane u njihovom vokabularu. Ali iz nekog razloga kidišu da osvoje i lokalnu vlast predstavljajući se kao kandidati za predsjednika opštine dok uredno čuvaju svoje rezervne položaje na državnim funkcijama. Jer, ako ne uspiju da „osvoje“ opštinu vratiće se na stare pozicije komfora i privilegija.

Kad bolje pogledamo malo je stvarnih kandidata za ove funkcije jer većina njih odgovara partijskim centralama i partijskim šefovima u Podgorici koji će uvijek diktatom određivati šta će se i kako u Budvi raditi. Maćehinski odnos centalnih vlasti i prije i poslije 2020. godine ostao je isti. Vlasti su se mijenjale na državnom nivou ali odnos prema Budvi ostao je isti. Godišnji iznos kapitalnih investicija iz državnog budžeta za našu opštinu iznosi po pravilu nula eura iako se godišnje prihoduje samo kroz turizam 500 miliona a kroz sistem PDV toliko puno da Vlada Crne Gore nikada nije objavila zvanični podatak.

Budva nikada nije imala gradsku bolnicu sa porodilištem a to pitanje nisu pokrenuli ni oni Budvani koji su bili na najvažnijim državnim funkcijama a vidimo da ne pokreću ni oni koji su to danas. Rešenje tog pitanja pokrenula je sadašnja uprava Opštine Budva, i naišla na zid ćutanja i ignoracije. Ovih dana čujemo da je „ sramota što Budva nema bolnicu“, samo što ne čujemo odgovor ko je kriv za to! Oni od prije ili ovi danas na državnom nivou. Odgovor je: jednako i jedni i drugi. Zbog svega toga Budva i Budvani ne treba da pristaju na inferioran odnos koji im servira centralna vlast jer današnji upravitelji državnih politika, nekadašnja opozicija, preuzela je matricu DPS po pitanju Budve.

Iz Budve se može uzimati a ništa joj se davati. Zato Budva ne smije više da da na sebe i vjeruje onima koji je posmatraju kao politički plijen.

Budva nije zaslužila da posle održanih izbora 26. maja postane talac političkih igara oko rekonstrukcije Vlade i da bude manje važna od raspodjele 27 ministarskih i potpredsjedničkih mjesta i podjele po dubini i širini. Budva više nema vremena za čekanje i eksperimente.

Njome ne zaslužuju da upravljaju oni koji ne razumiju da Budva nije samo turistička destinacija i ekonomski resurs već da je Budva briga o svakom čovjeku koje dijeli ovo njaljepše parče neba, bez obzira na mjesto gdje se rodio ili mjesta odakle je došao u ovaj grad.

(Budva je naš grad)