Uz “Super ONE izazov” djeca uče da budu sigurna na internetu

Učešće kompanije One u projektu "U igri i znanju bez granica" motivisano je upravo težnjom da djeca nauče što više o ovoj važnoj temi i time budu sigurna na mreži.

18176 pregleda 0 komentar(a)
Foto: One
Foto: One

Balans između koristi digitalnih tehnologija i bezbjednosti na internetu ključan je kako bi se djeca zaštitila od potencijalnih opasnosti i štetnih sadržaja i sa dovoljno znanja i vještina, na konstruktivan način, koristila digitalne tehnologije.

To znaju učenici brojnih crnogorskih osnovnih škola, koji su u Podgorici učestvovali na takmičenju „U igri i znanju bez granica“, koje je dio istoimenog projekta, koji je podržala kompanija One.

One
foto: One

Koordinator takmičenja „U igri i znanju bez granica“ Jovan Mitrović kazao je da se to nacionalno takmičenje održava treći put i da je veliko interesovanje škola iz svih krajeva Crne Gore.

Jovan Mitrović
Jovan Mitrovićfoto: One

„Sa zadovoljstvom mogu da kažem da je 50 škola prijavilo učešće, kao i hiljadu takmičara. Posebnu novinu ove godine čini igra Super One izazov, koja se sastoji u igranju poznate igre iz našeg djetinjstva isks, oks. Djeca odgovaraju na pitanja iz oblasti digitalne pismenosti, interneta, digitalnih tehnologija. Za sve takmičare u ovoj igri obezbijeđene su nagrade od kompanije One, tako da to čini značajnu novinu i djeca su veoma uzbuđena“, rekao je Mitrović.

Učenici, kako je primijetio, imaju dobro znanje o bezbjednosti na internetu, digitalnoj pismenosti.

„Već godinama, zahvaljujući kompaniji One, koriste digitalne tehnologije, vrlo su informatički pismeni i u ovoj igri pokazuju zavidno znanje“, kazao je Mitrović.

One
foto: One

Menadžerka marketinških komunikacija u kompaniji One, Zorica Šorgić, kazala je da je ta kompanija kroz brojne poslovne i društveno-odgovorne aktivnosti, kada su u pitanju digitalizacija i edukacija, pokazala da je partner na koga crnogorsko društvo može da računa.

Zorica Šorgić
Zorica Šorgićfoto: One

„Budući da One građanima Crne Gore obezbjeđuje brz i stabiIan internet, zaista vjerujemo da je naša obaveza da se uključimo u edukaciju koja se tiče - prvenstveno bezbjednosti na internetu. Razlog više predstavljaju i naše kompanijske politike koje se tiču ove oblasti, na koje smo izuzetno ponosni, koje mogu služiti kao primjer i čijim osnovnim postulatima možemo naučiti naše mališane“, rekla je Šorgić.

Učešće kompanije One u projektu "U igri i znanju bez granica" motivisano je, kako je dodala, upravo težnjom da djeca nauče što više o ovoj važnoj temi i time budu sigurna na mreži.

One
foto: One

„Zato smo zajedno sa organizatorima kreirali igru “Super ONE izazov” čiji je cilj ne samo takmičenje u ovim znanjima, već i edukacija kroz igru- koja je prema svim istraživanjima najbolji način učenja u dječijem uzrastu“, rekla je Šorgić.

Učiteljica Lidija Kaluđerović iz Osnovne škole „Zarija Vujošević“ takmičenje „U igri i znanju bez granica“ vidi kao predivan događaj za djecu, a pitanje bezbjednosti na internetu kao veoma važno u današnjem svijetu.

Lidija Kaluđerović
Lidija Kaluđerovićfoto: One

„U našoj školi veoma vodimo računa o tome, djeca su od najranijeg uzrasta uključena u radionice na te teme. Učenici u starijim razredima organizuju prezentacije, radionice i stalno razgovaramo o tome koliko opasnosti postoji na internetu. Djeca su oprezna, a posebno im je interesantno što ih o tim važnim stvarima edukuju drugari iz starijih razreda. Naravno, pedagozi i ostali nastavnici su uključeni u sve aktivnosti koje se tiču zaštite djece na internetu“, istakla je Kaluđerović.

Nešu Popoviću, učeniku petog razreda Osnovne škole „Zarija Vujošević“, takmičenje se veoma dopada, jer ima mnogo igara u kojima on i njegovi prijatelji mogu pokazati znanje.

Nešo Popović
Nešo Popovićfoto: One

Internet Nešo, kako nam je rekao, koristi dva sata dnevno. Ipak, zna da mora biti oprezan.

„Na internetu ima mnogo lažnih, opasnih informacija i štetnih sadržaja. To sam naučio od moje učiteljice. Ona nam stalno govori da treba da pažljivo koristimo internet, jer postoje mnoge prevare, prijetnje, kao i mnoge nasilja. Neki stariji ljudi prijete djeci preko društvenih mreža. Zato treba da budemo pažljivi, da ne bi postali žrtve nasilja na društvenim mrežama“, rekao je Nešo.

Danica Miranović iz Osnovne škole „Milan Vukotić“ internet koristi samo za učenje.

„Kada ne znam nešto iz prirode i društva pogledam na internetu. Uglavnom internet koristim da nešto saznam. Svjesna sam da su opasnosti i izazovi na internetu veliki. Ne smijemo da otkrijemo naše lične podatke ljudima koje ne poznajemo, jer tada može nešto loše da nam se desi“, sigurna je Danica.

(One)