Unapređenje obrazovne infrastrukture: prioritet resora prosvjete, nauke i inovacija

Zahvaljujući saradnji sa međunarodnim partnerima i stručnom timu, sektor obrazovanja ulazi u novu fazu razvoja. Ulaganja u obrazovnu infrastrukturu, već započeta i planirana kroz projekte vrijedne preko 200 miliona eura, stvoriće savremeno i održivo obrazovno okruženje

Piše: Prof. dr Anđela Jakšić-Stojanović, ministarka prosvjete, nauke i inovacija

3238 pregleda 0 komentar(a)
Foto: Anđela Jakšić Stojanović
Foto: Anđela Jakšić Stojanović

Sektor obrazovanja Crne Gore suočavao se s izazovima uslovljenim dugogodišnjim zanemarivanjem infrastrukture. Sa preko 500 objekata u obrazovnom sistemu, jasno je da su modernizacija i unapređenje uslova boravka i rada u obrazovno-vaspitnim ustanovama prioritet. Kao ministarka prosvjete, nauke i inovacija, posvećena sam stvaranju savremenih obrazovnih uslova i unapređenju cjelokupnog obrazovnog sistema, čime želim postaviti temelje za kvalitetno obrazovanje prilagođeno potrebama 21. vijeka.

Iako su ovogodišnja budžetska izdvajanja rekordna, sa četiri miliona eura iz tekućeg i šest miliona eura iz kapitalnog budžeta, to nije dovoljno za rješavanje svih problema.

shuterstock
foto: Shuterstock

Stoga smo, uz podršku Ministarstva finansija i Vlade Crne Gore, započeli intenzivne pregovore sa međunarodnim finansijskim institucijama za dodatna sredstva.

U proteklih godinu dana, finalizovali smo pregovore sa Evropskom investicionom bankom (EIB) za dodatnih 18 miliona eura, Bankom za razvoj Savjeta Evrope (CEB) za 10 miliona eura i Evropskom bankom za obnovu i razvoj (EBRD) za 20 miliona eura. Ovi aranžmani, uz značajne grantove, donijeće preko 100 miliona eura ulaganja. Posebno ističemo investicioni grant kroz WBIF mehanizam vrijedan 11 miliona eura, kao i šest miliona eura iz ERI fonda za tehničku podršku i mapiranje infrastrukture. Takođe, ističemo i ugovor sa EBRD-om iznosi pet miliona eura granta.

Bilateralna podrška dodatno jača naša nastojanja u unapređivanju obrazovne infrastrukture. Posebno smo zahvalni na podršci Delegaciji Evropske unije na milion eura direktne budžetske podrške za izradu Strategije obrazovanja 2025–2035, kao i ambasadi SAD na projektima vrijednim više od tri miliona eura.

Rezultat dosadašnjih aktivnosti su 76 miliona eura kreditnih sredstava i 21 milion eura donacija za naredni trogodišnji period. Uz to, obrazovanje i nauka prepoznati su kao prioritet u Planu rasta Vlade Crne Gore, kroz koji se očekuje dodatnih 100 miliona eura investicija do 2027. godine.

shuterstock
foto: Shuterstock

Već se realizuju važni projekti, uključujući izgradnju novih škola, adaptaciju devet srednjih škola i projektovanje novih škola u Podgorici i na Karabuškom polju. Kroz programe sa CEB-om izgrađeno je pet vrtića, dok je u drugoj fazi planirana gradnja još devet. Trenutno se realizuju postupci javnih nabavki za objekte u Baru, Ulcinju, Beranama i Podgorici. Takođe, u saradnji sa KfW bankom, započeti su radovi na energetskoj efikasnosti u 24 obrazovna objekta.

Paralelno, značajna sredstva iz tekućeg i kapitalnog budžeta usmjerena su na rekonstrukcije, uključujući adaptacije krova, grijanja i fiskulturnih sala, čime direktno unapređujemo uslove za obrazovanje i sport.

Osim ulaganja u infrastrukturne projekte, značajna pažnja posvećena je opremanju škola savremenim namještajem, računarskom opremom, laboratorijama i vozilima.

Obezbijeđeno je 4575 računara, 1133 laptopa, 1806 televizora, 516 projektora i 445 štampača koji su stavljeni na raspolaganje osnovnim i srednjim školama širom Crne Gore. Naš cilj je da tehnologija postane neizostavni dio obrazovnog procesa i omogući učenicima pristup kvalitetnim digitalnim sadržajima.

Takođe, opremljene su 34 3D laboratorije u osnovnim i srednjim školama savremenim uređajima poput 3D reciklatora i štampača, setova robota i laptopova. Planirano je da u narednom periodu opremimo još 100 takvih laboratorija, čime ćemo stvoriti preduslove za kvalitetnu nastavu iz STEM disciplina, sa posebnim fokusom na robotiku i programiranje. Ove laboratorije promovisaće kreativno i interaktivno učenje i u ostalim predmetima, pripremajući naše učenike za izazove modernog tržišta rada.

Uz to, radimo na modernizaciji voznog parka kako bismo omogućili siguran i bezbjedan prevoz učenika, posebno na sjeveru Crne Gore. Na ovaj način unapređujemo uslove školovanja i doprinosimo ravnopravnosti u pristupu obrazovanju, bez obzira na geografske prepreke.

Zahvaljujući saradnji sa međunarodnim partnerima i stručnom timu, sektor obrazovanja ulazi u novu fazu razvoja. Ulaganja u obrazovnu infrastrukturu, već započeta i planirana kroz projekte vrijedne preko 200 miliona eura, stvoriće savremeno i održivo obrazovno okruženje. Naš cilj je pružiti svakom djetetu priliku za kvalitetno obrazovanje, a Crnoj Gori stabilnu osnovu za društveni i ekonomski napredak.

( Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija )