ELECTRO TEAM DOO je osnovan 2009. godine, što znači da je ove godine proslavio 15 godina postojanja i uspješnog poslovanja. Kompanija ima porodični karakter, s obzirom na to da su je osnovali supružnici, elektroinženjeri, sa željom da na najneposredniji način prodaju sopstvene usluge na tržištu, i na taj način obezbijede egzistenciju za svoju porodicu. Za potrebe ovog izdanja, obavili smo razgovor sa vlasnicom i izvršnom direktoricom kompanije, Jelenom Milović.

Gospođo Milović, recite nam kako je sve počelo?
- Pa, u to vrijeme nijesmo imali mnogo opcija. Kao mladi bračni par, sa obrazovanjem koje smo stekli i karakterima sa kakvim smo se rodili, izbor je bio – ili otići u inostranstvo i pokušati negdje daleko, ili svoje snage i znanje uložiti (investirati) u neku ličnu priču, nezavisnu, u svojoj kući. Ovo drugo je očigledno bio prihvatljiviji izbor za nas, pa i pored svih teškoća sa kojima smo se na našem poslovnom putu susreli, smatramo da nijesmo pogriješili.
Poslije ovoliko godina poslovanja i iskustva koje ste stekli, čime ste posebno zadovoljni?
- Neizmjerno smo zadovoljni što je Electro team tokom prethodnih godina postao sinonim za kvalitet i pouzdanost. Naravno, to je ono što krajnji kupac vidi, kao rezultat, odnosno kao krajnji proizvod koji dobija od naše kompanije. Ispod se nalazi ono što omogućava takve rezultate i što je svakako posebno vrijedno pomena, jer predstavlja ljude – tim koji godinama predano radi, svakodnevno učeći nove stvari. Taj „nevidljivi“ dio naše kompanije je vjerovatno i najvredniji – uz ljude, to je i transfer znanja koji je kroz našu poslovnu politiku omogućen našim zaposlenima, gdje se u procesu rada dolazi do najrazličitijih informacija, a koje u konačnosti značajno utiču na kvalitet pružene usluge. Mi, kao mala kompanija na malom tržištu ne možemo parirati multinacionalnim tehnološkim gigantima, ali sigurno da možemo iskoristiti njihovo znanje, preuzeti ga i kvalitetno primijeniti kod nas. Da pojasnim, mi implementiramo već razvijena tehnološka rješenja, koristeći znanja koja stičemo na obukama kod proizvođača. Naš tim čine ljudi, naši, lokalni ljudi, željni znanja i dokazivanja, a mi se, kao poslodavac, trudimo da tim ljudima obezbijedimo okruženje u kojem ne moraju razmišljati ni o čemu osim o kvalitetno završenom poslu. Ljudi se kod nas osjećaju bezbjedno, i klijenti kojima pružamo usluge, ali i zaposleni. To nas vraća na početak i već pomenutu pouzdanost. Svakako je to crta koju cijenimo kod drugih, pa u skladu sa tim želimo takav osjećaj i da pružimo drugima, sa naše strane, i svakako smo zadovoljni i ponosni što smo po tome i prepoznati.

U kontekstu teme o kojoj govorimo, gdje vidite Electro team? Kako se vaša kompanija uklapa u priču o liderima investicija?
- Ovdje bih iskoristila priliku i zahvalila izdavaču što nas je prepoznao i uvrstio u listu potencijalnih sagovornika za ovo izdanje, posebno kad uzmemo u obzir da je Electro team mala kompanija, te da naši prihodi u posljednjih nekoliko godina nijesu na nivou očekivanih. Upravo je naša filozofija poslovanja omogućila da i u „teškim“ vremenima živimo i opstajemo, jer se oslanjamo isključivo na sopstvene resurse, i ljudske – visoko kvalifikovanu i srednje kvalifikovanu radnu snagu – i tehničke. Uvjereni smo da će i našu državu, Crnu Goru, vrlo brzo zapljusnuti talas investicija u elektroenergetskom sektoru – ovo vidimo kao neminovnost. Mi smo spremni za taj trenutak. Tačnije, s obzirom na to da smo jedina privatna kompanija koja zapošljava i obučava inženjere i elektromontere za ovako specifične poslove, apsolutno smo spremni za izazove koji slijede. Svojim znanjem u koje smo pažljivo i revnosno ulagali godinama, u posebno pažljivo izabranu i pribavljenu opremu u vidu specijalnih radnih mašina, mjernih uređaja i slično, možemo realizovati svaki projekat elektroenergetske infrastrukture naponskog nivoa do 110kV, sa posebnim akcentom na kablovske vodove, dalekovode i trafo-stanice. Ovdje moram posebno podvući činjenicu da ne govorim o ugovaranju realizacije ovih poslova sa naručiocima, te podugovaranju sa različitim velikim elektroenergetskim kompanijama iz regiona koje onda realizuju te poslove. Kompanije koje posluju na ovaj način postoje, ali smatramo da ne doprinose Crnoj Gori na taj način. Takvim načinom, znanje nikad ne ostaje u Crnoj Gori, a novac odlazi. Takvim načinom, u slučaju hitnosti ili havarije, vi nemate mogućnost hitne intervencije jer nemate znanje, logistiku niti bilo kakve resurse, i ostajete zavisni od neke instance kojoj crnogorsko tržište ni po čemu ne može biti prioritet. Ključno je predstojeći investicioni ciklus u elektroenergetici realizovati lokalno, iz svih nabrojanih razloga. Electro team je više nego spreman za to.

Možete li za naš auditorijum predstaviti neke projekte na kojima ste bili angažovani kako bismo se svi zajedno bolje upoznali sa uslugama koje pružate?
- Naravno, sa zadovoljstvom. Moram pomenuti da smo u Crnoj Gori prvi ugradili specijalne provodnike na dalekovodima 35kV naponskog nivoa. Riječ je o provodnicima kojima je jezgro od kompozitnih materijala i koji omogućavaju da se na postojećoj dalekovodnoj konstrukciji, dakle bez zamjene stubova, generalno bez proširenja kapaciteta u konstrukcijskom smislu, značajno poveća prenosna moć samog dalekovoda. Umjesto tradicionalnog provodnika od aluminijuma i gvožđa, ugrađuje se provodnik od aluminijuma i kompozitnog materijala. Ova tehnologija predstavlja najjednostavniji i najbrži način za povećanje kapaciteta vazdušnih elektroenergetskih vodova koje nam je preko potrebno. Osim toga, uspješno smo realizovali dionice podvodnog elektroenergetskog kablovskog voda na 10kV i 35kV naponskom nivou, kroz kumborski tjesnac i dionicu od rta Arza do Mamule. Takođe, realizovali smo projektovanje i građenje brojnih objekata trafo-stanica 35/10kV naponskog nivoa, rekonstrukcije ovih trafo-stanica, a o objektima do 10kV naponskog nivoa nema potrebe ni govoriti. Osim toga, naša kompanija je izvršila ugradnju 5 novih trofaznih, dvonamotajnih, uljnih blok (generatorskih) transformatora 121/10,5 kV, 40.000kVA na HE Perućica, revitalizovala više postojećih 110kV dalekovoda, izgradila trafo-stanicu 110/20kV auto-put 2 sa priključnim dalekovodima, i brojne druge objekte.

Šta biste za kraj poručili našim čitaocima?
- U dobroj vjeri za bolju budućnost, poručili bismo svima da je najvažnije ulaganje, a i najpotrebnije našoj državi, ulaganje u obrazovanje, odnosno sticanje znanja i vještina. Inženjeri i elektromonteri su prijeko potrebni, a proizvesti kvalitetnog elektromontera je skupo – skupe su obuke, skupa je oprema, dok je za inženjera taj izdatak još i veći. Ipak, ulaganje u ove ljude je neophodno, i često se pokaže kao neprocjenjivo. Međutim, finansirati sistem u kojem je to moguće, takođe nije lako. Da bi se ovako nešto finansiralo, potrebno je obezbijediti kontinuitet posla. Mi, sa naše strane, duboko vjerujemo da će sa svih relevantnih instanci prepoznati važnost ovoga o čemu govorimo, pa će i i komunikacija, planiranje i generalno podrška biti sve bolji. Mi smo, svakako, otvoreni za to.
( Electro team )
