Projekat Montenegro Quality kroz edukacije unapređuje kvalitet u turizmu

Povezivanje lokalnih proizvođača sa turističkom privredom doprinosi kvalitetu ponude

7361 pregleda 0 komentar(a)
Foto: NTO
Foto: NTO

Nacionalna turistička organizacija Crne Gore organizovala je radni sastanak posvećen unapređenju kvaliteta turizma sa dobitnicima oznake “Montenegro Quality“, kao i predstavnicima institucija iz oblasti turizma i lokalnih turističkih organizacija.

Sastanak, održan na temu “Integralno upravljanje kvalitetom u destinaciji”, imao je izražen edukativni karakter i predstavljao je samo jedan u nizu stručnih susreta posvećenih podizanju kvaliteta usluga i proizvoda u turizmu.

NTO
foto: NTO

Ovom događaju prethodile su edukacije koje su se bavile ključnim aspektima razvoja turizma, uključujući destinacijski menadžment, savremene marketinške trendove i inovacije u sektoru privatnog smještaja.

Ministar turizma, mr Simonida Kordić imala je uvodno obraćanje tokom kojeg je istakla značaj kontinuiranog rada na unapređenju kvaliteta i poručila da projekat “Integralno upravljanje kvalitetom u destinaciji” i uvođenje oznake “Montenegro Quality” predstavlja jedan od odličnih primjera saradnje privatnog i javnog sektora, te da je to pravi put ka unapređenju turizma u Crnoj Gori.

NTO
foto: NTO

“Uvođenjem oznake kvaliteta, ne samo da radimo na poboljšanju percepcije Crne Gore kao destinacije, već i na stvaranju dodatne vrijednosti za sve subjekte u turističkoj industriji. Standardizacija kvaliteta doprinosi povećanju povjerenja turista, boljoj prepoznatljivosti na tržištu i jačanju održivosti turizma kroz inovacije i odgovorno poslovanje. Sertifikacija, međutim, nije cilj sam po sebi, već proces koji se stalno razvija. Upravo zato nastavljamo da ulažemo u edukaciju, praćenje trendova i poboljšanje kapaciteta svih aktera u sektoru turizma”, kazala je Kordić.

Ovom prilikom direktorica Nacionalne turističke organizacije Crne Gore, dr Ana Tripković Marković osvrnula se na dosadašnje aktivnosti u okviru ovog projekta i predstavila planove za naredni period.

NTO
foto: NTO

“Projekat Integralno upravljanje kvalitetom u destinaciji započet je prije dvije godine kao pilot projekat mjerenja online reputacije za dva grada, a prošle godine proširen je na sve crnogorske opštine. Do danas su u okviru ovog projekta realizovane brojne aktivnosti, od detaljnih mjerenja online reputacije koje su obuhvatile 1300 turističkih subjekata, besplatnih marketing analiza za oko 100 privrednih subjekata, brojnih edukacija i dodijele oznake Montenegro Quality za 28 privrednika u decembru prošle godine. Standardizacija u turizmu kroz ovu oznaku je jedan od ključnih elemenata ovog projekta, s ciljem osiguravanja kvaliteta za turiste. Trenutno je u toku ocjenjivanje više od 30 privrednika, a dodjeljivanje ove oznake postaje sve važniji pokazatelj izvrsnosti i posvećenosti visokim standardima u turističkoj ponudi. Kroz edukacije i druge aktivnosti, nastavićemo da doprinosimo podizanju kvaliteta u turizmu”, kazala je Tripković Marković.

Ona je poručila da NTO CG ima planove za dalju promociju ove oznake na međunarodonom i domaćem tržištu, te da to radi kroz redovne promotivne aktivnosti, ali i da su prethodne sedmice prezentovali ovu oznaku na sajmu HORECA 2025.

NTO
foto: NTO

Direktorica kompanije Feel IQM koja za potrebe NTO CG sprovodi ovaj projekat, Đurđica Šimičić, održala je edukativnu prezentaciju na temu “Integralno upravljanje kvalitetom u destinaciji”, prezentovala dosadašnje rezultate mjerenja online reputacije, koji pokazuju visoku ocjenu destinacije, 87/100. Ona je ukazala i na to da ovaj projekat ima niz pozitivnih aktivnosti za održivi razvoj turizma, a jedan od njih je bolje pozicioniranje lokalnih proizvođača.

“Izuzetno mi je drago da smo ovim projektom pokrenuli pozitivne procese spajanja lokalnih proizvođača sa turističkom ponudom. Veseli nas činjenica da se u premium ponudu uključuju crnogorski čajevi, prirodna kozmetika, njeguški pršut, domaći sirevi, crnogorska vina i slično. To je dokaz vrhunskog kvaliteta crnogorskih proizvođača, kao i svjesnosti turističkih stejkhodera da takva saradnja jača turistički proizvod i prepoznatljivost, posebnost na turističkom tržistu”, rekla je Šimičić.

Pored Ministarstva turizma, jedan od partnera na projektu je i Privredna komora Crne Gore, ispred koje je predsjednik Odbora Udruženja za turizma i ugostiteljstva, Ranko Jovović, govorio o značaju uvođenja standarda u turizmu i kontinuirane saradnje između institucija iz oblasti turizma i turističke privrede na polju unapređenja kvaliteta.

NTO
foto: NTO

Sastanak je, pored edukativnog karaktera, imao za cilj i promociju lokalnih proizvođača, čime se dodatno podstiče povezivanje turizma i autentične domaće ponude. Na svakom narednom sastanku biće predstavljeni različiti proizvodi i proizvođači, kako bi se dodatno istakla važnost lokalne proizvodnje u kreiranju prepoznatljivog turističkog identiteta destinacije.

Ovog puta prezentovani su proizvodi od bilja, uključujući čajeve, sapune, prirodnu kozmetiku i druge proizvode, a među izlagačima našli su se: SenSum prirodna kozmetika, ELA MAGIC sapuni, Biljna apoteka Adem Jasević i Kuća čaja.

NTO
foto: NTO

Vlasnica kompanije SenSum, Tatjana Ivanović, poručila da je vrlo zahvalna na prilici da prezentuje svoju ponudu i da se nada da će u budućnosti biti još ovakvih događaja.

“Učešće na ovom događaju smatram izuzetno značajnim jer pruža priliku domaćim brendovima i proizvođačima da se povežu sa turističkom privredom Crne Gore. Direktna saradnja i umrežavanje na ovakvim susretima otvara vrata za jaču promociju domaćih, prepoznatljivih proizvoda. Na taj način se i stvara autentično iskustvo za turiste i doprinosi bogatstvu turističke ponude Crne Gore”, kazala je Tatjana Ivanović.