Dva crnogorska kluba - negativni evropski rekorderi

Dva crnogorska prvoligaša, Jedinstvo i Lovćen, najneefikasnije su ekipe u Evropi. Bjelopoljci dali tri, Cetinjani samo četiri gola
12 komentar(a)
FK Jedinstvo, Foto: Bajko Stanojević
Ažurirano: 17.11.2016. 13:02h

Dva crnogorska prvoligaša najneefikasnije su ekipe u Evropi - Jedinstvo i Lovćen postigli su najmanje golova od svih timova u 52 nacionalna fudbalska takmičenja na Starom kontinentu.

Fudbaleri kluba iz Bijelog Polja na 14 utakmica samo tri puta zatresli su mrežu protivnika - u prosjeku 0,21 po meču, a igrači te ekipe raduju se prvenstvenom pogotku nakon svakih 420 minuta.

Ima li opravdanja za ovakav skor - možda u ovom slučaju da, donekle, i ima.

Jedinstvo je u velikim organizacionim i finansijskim problemima, igrači su više puta prekidali treninge i štrajkovali zbog neisplaćenih zarada, a kada i treniraju to rade u uslovima nedostojnim fudbala u 21. vijeku - van svog grada, na lošim terenima, u objektima u kojima nema ni struje, ni vode.

Jedinstvo je, zapravo, i ne baš rijetka priča o klubovima, koji tek figuriraju u nacionalnoj ligi - radi regularnosti.

„I dalje ne treniramo, jer ne samo da nam nije uplaćen dio dugovanja, već nam se niko nije ni obratio... Smatramo da su ljudi iz kluba postupili nekorektno, jer smo pokazali veliku profesionalnost radeći u nemogućim uslovima, a zauzvrat nismo dobili ništa... Svjesni smo da najveću štetu trpi klub, ali jednostavno smo prinuđeni na ovaj korak zbog svoje egzistencije, jer se pojedinim igračima duguju tri, a nekima čak i četiri plate, uz naravno rate iz ugovora...”, saopštili su igrači Jedinstva pred duel sa liderom, ekipom Budućnosti, u kome su herojskom borbom izvukli bod, iako su 70 minuta imali igrača manje.

Sa druge strane, za Lovćen je teško naći riječi kojim se opravdava skor od svega četiri gola na 14 mečeva - 0,28 po meču i na svakih 315 minuta igre.

Cetinjani su mnogo organizovaniji od Bjelopoljaca, nije poznato da imaju probleme kakve ima Jedinstvo, angažovali su i trenera iz inostranstva, Makedonca Dragog Kanatlarovskog.

Za anale je da na Obilića poljani u dosadašnjem toku sezone, igrači Lovćena nisu postigli ni jedan jedini gol za 630 minuta fudbala.

Proradio je i cetinjski humor, na posljednjoj utakmici, protiv Dečića u srijedu:

„Da ćemo više dati gol, pa da ga slavimo pet dana“, začulo se na zapadnoj tribini Obilića poljane početkom nastavka utakmice, sedme uzastopne pred svojom publikom u kojoj najstariji crnogorski klub nije postigao gol.

Lovćen je, zanimljivo, mogao da bude ubjedljivo najneefikasnija ekipa na Starom kontinentu, da dva od četiri pogotka u dosadašnjem toku sezone, nije postigao upravo protiv Jedinstva, u jedinoj pobjedi do sada - 2:0.

Cetinjski prvoligaš dijeli, inače, pretposljednje mjesto na ovoj negativnoj listi sa ekipom Hajvalija sa Kosova, koja se takođe upisala četiri puta u 14 kola.

Za utjehu, Jedinstvo i Lovćen ovim poražavajućim golgeterskim učinkom nisu ujedno i najneuspješnije ekipe u evropskim ligama.

To mjesto ubjedljivo drži estonski Rakvere, koji nakon 15 kola ima tri boda i gol-razliku - 98 (15:113).