Malkom i Vinisijus spremni za najveću scenu

Mladići iz Brazila maestralno debitovali u El klasiku
374 pregleda 0 komentar(a)
Vinisijus i Malkom, Foto: Manu Fernandez

Žrijeb se u Kupu kralja poigrao sa najvećim svjetskim klubovima - Barselona i Real Madrid remizirali su u prvom duelu polufinala (1:1), koje je više ličilo na završnicu Lige šampiona, nego na utakmicu nekog od nacionalnih kupova. No, tako je kada se igra el klasiko, a takve utakmice tradicionalno imaju svoje heroje.

Ovoga puta to nije bio ni Leo Mesi, koji sa klupe nije donio ništa novo, niti pak jedan od najtrofejnijih igrača u istoriji, Serhio Ramos, koji je odigrao 40. el klasiko kao starter. Svijetla najveće pozornice u Španiji, bila su upaljena za dva mladića. Obojica su Brazilci - Malkom i Žunior Vinisijus. Kako je ravnopravan bio duel njihgovih ekipa, takva je bila i njihova uloga u njima. I dok je prvo poluvrijeme proteklo u znaku najmlađeg debitanta u el klasiku u dresu “merenegesa” u ovom vijeku - 18-godišnjeg Vinisujusa, nastavak je donio Barsinom debitantu Malkomu status božanstva i poređenja sa Mesijem među domaćim navijačima. Vinisijus je bio stalna meta svih pasova Reala tokom prvog poluvremena, a podatak da je u tom dijelu igre šutirao četiri puta na gol Barse, koliko svi igrači favorizovanog domaćina zajedno, govori u prilog čionjenici da se mladić izborio za najvažnijom ulogom. No, nije imao sreće da bude strijelac, mada je Real zasluženo vodio na poluvremenu golom Lukasa u šestom minutu. Real je Barsu u prvom dijelu dobijao njenom igrom i do 25. minuta imao je i veći posjed. “Kraljevski klub” je u potpunosti razdvojio linije tima Katalonaca, pa je Santjago Solari prošao najveći test na svom trenerskom debiju u najvećoj utakmici. U nastavku je Barsa uspjela da izjednači igru, ali samo do izjednačujućeg pogotka Malkoma u 57. minutu, koji je bio u pravo vrijeme na pravom mjestu nakon što je nevjerovatni Luis Suares pogodio stativu. - Veliku zahvalnost dugujem saigračima, koji su mi podigli samopouzdanje vjerom u moj kvalitet, i učinili da iznesem nevjerovatan pritisak igranju u najvećem svjetskom derbiju. Ipak, sada jedva čekam da ovu radost podijelim sa porodicom i proslavimo, naravno. Žao mi je što moj gol nije značio pobjedu, ali predstoji revanš i nadamo se prolasku u finale - kazao je 21-godišnji Malkom. Baš on je u startnih 11 Barse počeo umjesto Mesija, i kada se proslavljeni Argentinac podigao sa klupe bilo je za očekivati da će Brazilac morati vani. Ipak ne, Ernesto Valvrerde je zamijenio indisponiranog Kutinja, a Malkom je ostao na terenu do 74. minuta i ulaska Alene. A Realu se nije isplatilo izvođenje Vinisijusa u 64. minutu i ulaska Gareta Bejla. Velšanin je u finišu propšustio jednu od boljih šansi Reala da pokori “Kamp nou” i svjetski mediji zato uveliko popdsjećaju na obraćanje crnogorske i ikone Reala, Peđe Mijatovića pred el klasiko: - Bejl je veliko razočaranje za sve nas u Realu! Ali je zato Real dobio Vinisijusa, koji je sjajnim manevrom “krpio” rupe Marselovih loših odluka u odbrani, mada mu je falilo mirnoće i za bolja rješenja u napadu. Upravo je Malkom bio taj koji je sjajnom igrom i uticao na razočaravajući nastup iskusnog zemljaka iz Reala, Marsela. - Malkom će nam puno pomoći ubuduće. Igraće više, imaće više prostora, a on ne preza od rizika. Čak ga voli - hvalio je Malkoma i Valverde. Tek, prvo polufinale donijelo je 51. remi u el klasiku, a Barsa nije uspjela da se izjednači sa Realom, koji je slavio 95 puta. Katalonci imaju trijumf manje - 94.

Pike i Ramos - simboli el klasika Dugo, skoro cijelu deceniju, orkšaj Barselone i Reala posmatrao se kroz prizmu duela Lea Mesija i Kristijana Ronalda. Portugalac je napustio Real, prešao je u Juventus, a iako Mesi i dalje dominira u Barseloni i obara nove rekorde, već se traže njihovi nasljednici koji će najvećem svjetskom derbiju dati novi šarm. Španski mediji su pronašli nove “heroje” u likovima Brazilaca, Malkoma (Barsa) i Vinisijusa (Real), ali uprkos njihovom bljesku, jedan duel ne blijedi - u pitanju su ikone španskog fudbala, Đerar Pike i Serhio Ramos. Saigrači iz reprezentacije Španije, koji se često prepucavaju preko društvenih mreža, ukupno su odigrali 73 el klasika - Ramos 43, a Pike 33. Đerar Pike je rođeni Katalonac, ponikao je u Barsi, a osim trogodišnje epizode u Mančester junajtedu, gdje je bio uglavnom rezerva, dres Barselone nosi skoro 15 godina. I za Ramosa može da se kaže da je “madridista”, iako je rođen u Andaluziji, i ponikao u Sevilji. On već 14 godina igra za Real.